З села Чорного на Харківщині після ударів авіабомбами та загибелі людей виїхали дві третини жителів

З села Чорного на Харківщині після ударів авіабомбами та загибелі людей виїхали дві третини жителів

З села Чорного на Харківщині після ударів авіабомбами та загибелі людей виїхали дві третини жителів
Евакуація людей з села Федорівки Вільхуватської громади, 21 лютого 2024 року. Фото: Координаційний гуманітарний центр

Після посилення обстрілів села Чорного Вільхуватської громади Куп'янського району з села виїхали майже дві третини жителів.

Близько 50 людей зі 160 лишаються у Чорному, розказав Суспільне Харків начальник Вільхуватської сільської військової адміністрації Євген Шаповал 22 лютого.

"Коли минулого четверга (15 лютого — ред.) було влучання, коли загинуло троє людей, у п’ятницю та суботу майже всі мешканці села, які могли виїхати, виїхали. У суботу та неділю було в селі до 15-20 мешканців. До всіх цих жахливих подій в селі мешкало 160 людей. Після четверга залишалося 15-20 мешканців. Потім частина людей, які виїхали в Приколотне — це зараз фактично центр громади, в інші населені пункти, повернулися. На понеділок 19 лютого було 68 людей. У вівторок-середу ще частина людей знову виїхала. Тобто, можемо підсумувати, що зараз у Чорному зі 160 людей залишаються близько 50, з них — двоє дітей", — розказав Шаповал.

Залишаються, в першу чергу, пенсіонери віку 70+. Люди, які мобільні, які середнього віку, які молоді – майже всі виїхали. Десь відсотків 30 людей залишаються в громаді, а 70% – виїжджають у Харків до родичів, через координаційний гуманітарний центр розселяються. По громаді їдуть у Приколотне та населені пункти, де безпечніше, ніж у Чорному.
Внаслідок авіаудару по Вільхуватській громаді загинуло подружжя та їхня племінниця, Харківська область, лютий 2024 року
Внаслідок авіаудару по Вільхуватській громаді загинуло подружжя та їхня племінниця, Харківська область, лютий 2024 року. Фото: Олег Синєгубов

Частково з евакуацією жителів Чорного допомагав Координаційний гуманітарний центр, говорить його голова Євген Коляда.

"Після авіаударів по Чорному люди почали переживати за своє життя. Вони між собою спілкуються — це маленьке село. По нашій аналітиці було вивезено 35 людей, серед них були діти. Евакуювалися вони через "гарячу лінію" — набирали, дзвонили, казали сусідам, що є така можливість. Ми інформували людей про умови у Харкові у місцях тимчасового проживання, відповідали на питання щодо оформлення документів або на інші соціальні питання. Ті люди, яких вивели, перебувають зараз у безпечних місцях", — говорить Коляда.

Зараз у селі залишилося близько 50 людей, тобто, евакуювалася більшість з села. Але продовжують у селі відбуватися міграційні процеси. Люди переїжджають у сусідні села, наприклад, у Приколотне, Великий Бурлук. Повертаються й назад, тому що бояться за свої домівки — це одна з причин, чому є люди, які остаточно не виїжджають із цього села.

Ситуація у Вільхівській громаді "стала жахливою"

Росіяни почали застосовувати авіаційні бомби для ударів по Вільхуватській громаді з початку 2024 року.

Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків
За останні тижні ситуація в громаді не те, що загострилася — вона стала жахливою
Євген Шаповалначальник Вільхуватської сільської військової адміністрації

"Керованими авіаційними бомбами ворог б’є по громаді від початку року. Майже кожного дня. Наслідки цих влучань катастрофічні. Це дуже суттєво б’є по цивільній інфраструктурі. Дякувати Богу, влучання у вівторок та середу (20 та 21 лютого — ред.) закінчилися без людських жертв", — говорить Шаповал.

Зруйнований будинок у Вільхуватці 21 січня 2024 року
Зруйнований будинок у Вільхуватці 21 січня 2024 року. Фото: Євген Шаповал

На 16 лютого у Вільхуватській громаді залишалося 2374 людини, з них більша частина живе у Приколотному, каже Шаповал.

"Але люди виїжджають. Вільхуватка, Водяне, Анискине – населені пункти, де виїхала найбільша кількість людей. Плюс всі ці ворожі обстріли впливають на панічні настрої, і люди виїжджають не тільки з населених пунктів, де були інтенсивні обстріли, а й з Приколотного люди виїжджають, з Федорівки. В першу чергу, виїжджають ті, хто має дітей, тому що переживають за їхнє майбутнє", — говорить начальник СВА.

З Вільхуватської громади можуть оголосити евакуацію

За словами Євгена Шаповала, з Вільхуватської громади розглядається варіант запровадити обов'язкову евакуацію. Мова йде про села Чорне, Нефедівка, Грачівка.

"По Вільхуватській громаді очікується, що найближчим часом буде оголошена низка населених пунктів, по яких буде проводитися обов’язкова евакуація. Звісно, ми як благодійний сектор, будемо відпрацьовувати кожну заявку. Зазвичай, евакуація відбувається у Харків у місця тимчасового проживання, у яких є більш ніж сприятливі умови для проживання", — говорить голова Координаційного гуманітарного центру.

Евакуація людей з села Федорівки Вільхуватської громади, 21 лютого 2024 року
Евакуація людей з села Федорівки Вільхуватської громади, 21 лютого 2024 року. Фото: Координаційний гуманітарний центр

За 21 лютого вивезли з небезпечних районів 22 людини, з них шестеро — з Федорівки Вільхуватської громади, додав Євген Коляда.

"Ситуація зараз по всій лінії розмежування і по кордону також напружена, вона стабільно напружена. Жодна евакуація не була повністю спокійною. Волонтери працюють за протоколами безпеки, вони мають страхові полюси, засоби захисту. Дуже часто зустрічаються ситуації, коли благодійні організації потрапляють під обстріли. На щастя, ми уникаємо пошкоджень, поранень, завдяки злагодженій роботі", — сказав Коляда.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок