"Простота — гірша за крадіжку". Подробиці справи про "викуп з полону" загиблого бійця з Харківщини

"Простота — гірша за крадіжку". Подробиці справи про "викуп з полону" загиблого бійця з Харківщини

Суд, Харків, ЗСУ
Сергій Смірнов, підозрюваний у справі про вимагання грошей у рідних загиблих військових, Харків, 1 грудня 2023 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне Харків

Підозрюваний у шахрайстві, який за версією слідчих вимагав 10 тисяч доларів у дружини загиблого на Донбасі бійця ЗСУ, частково визнає свою провину. Чоловіка звати Сергій Смірнов, йому 48 років. За повідомленням поліції, затриманий начебто представлявся "чинним працівником СБУ", переконував потерпілу що її чоловік-військовий живий та перебуває у полоні. Сам Смірнов каже, що випадково опинився посередником: сам повірив, що його знайомий нині у Ростові та збирав гроші, щоб допомогти родині "викупити" чоловіка.

Як Смірнову 1 грудня 2023 року обирали запобіжний захід — репортаж Суспільне Харків.

Конвоїри завели Сергія Смірнова до судової зали. Чоловік у тій самій зеленій куртці, що і на оперативних фото з затримання. В руках він тримав кілька пакетів з теплими речами, постільною білизною та ковдрами, розклав їх під лавою у скляній кабіні для підсудних.

Ще до початку засідання кореспондент Суспільне Харків запитав, чи готовий чоловік спілкуватися з пресою:

 • Я не хочу собі нашкодити.
 • А чи визнаєте свою провину?
 • Частково.
 • У якій частині визнаєте?
 • Те, що я опинився, як посередник.
Шахрай ЗСУ
Підзрюваний у справі про шахрайство Сергій Смірнов у залі суду, Харків, 1 грудня 2023 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне Харків

Відповідати на інші питання підозрюваний відмовився, сказав, що не готовий. Попросив пізніше звернутися за коментарями до свого адвоката.

Під час обрання запобіжного заходу потерпілої у залі немає. Тут тільки близькі Смірнова — дружина з дітьми, та знайомий родини. Розповідати судді Андрію Клименко свою версію підозрюваний почав з подій тримісячної давнини.

За словами Сергія Смірнова, влітку 2023 року він вирішив поновити собі третю групу інвалідності, яку отримав 20 років тому під час роботи на плитковому заводі. Виплати через хворобу легень отримував протягом трьох років, а потім не пройшов чергову лікарську комісію.

Знайомі порадили йому звернутися до чоловіка на ім’я Данило. Той представився Смірнову чинним співробітником СБУ і сказав, що може допомогти з документами — за 3 тисячі доларів.

Шахрай ЗСУ Харків
Судове засідання у справі про шахрайство, Харків, 1 грудня 2023 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне Харків

На першу ж зустріч, 6 серпня 2023 року, Смірнов приніс 70% необхідної суми.

"Ще раз, щоб всі почули: ви побачили людину вперше і віддали їй гроші. Скільки?" — питає прокурор Немишлянської окружної прокуратури Іван Єна. "1400, здається", — відповів Смірнов.

Адвокат підозрюваного Сергій Черновал уточнив, що його клієнт обмовився і під час першої зустрічі передав чоловіку на ім’я Данило 2100 доларів.

 • "За що?", — уточнює прокурор.
 • "За відновлення групи", — каже Смірнов.
 • І потім передали ще скільки раз?
 • Ой, там багато разів було: 300 доларів, 400 доларів
 • Незнайомій особі?
 • Ну на той момент вже знайома була…
 • І вирішили ваше питання?
 • Ні.
 • І далі ви вирішили з ним співпрацювати?
 • Ну, спілкувався.
Шахрай Харків суд
Підозрюваний у справі про шахрайство визнає, що випадково став посередником під час передачі грошей, Харків, 1 грудня 2023 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне Харків

За словами Смірнова, протягом тривалого часу він загалом віддав "співробітнику СБУ" близько 10 тисяч доларів для поновлення групи інвалідності. Точної суми назвати не зміг.

 • "Це за групу інвалідності? 10 тисяч доларів?" — уточнює суддя Андрій Клименко. "А яку б ви пенсію отримували по цій групі, в якому розмірі?"
 • Близько 4 тисяч гривень.
 • Дивіться, 10 тисяч доларів — це 370 тисяч гривень. На рік ви б отримували десь 50 тисяч гривень. Тобто, сім років ви б тільки повертали вкладене, скажімо так. Ви себе чуєте?
 • Так. Я просто хотів з третьої групи інвалідності зробити другу, довічно.

"Познайомив дружину друга-військового з працівником СБУ": підозрюваний у справі про шахрайство в Харкові

Вже восени 2023 року Смірнов дізнався про зникнення на фронті свого знайомого Максима. Раніше вони разом працювали вантажниками на ринку "Барабашово".

"Я зателефонував його дружині. Вона каже: "Так, зник". Сказала, що немає даних, командиру не може додзвонитися, побратими теж не відповідають, нічого не знає. А в мене друг новий, Данило, в СБУ. Думаю, зателефоную, може у нього зв'язки якісь, дізнається про Максима", — каже Смірнов.

За словами підозрюваного, "знайомий з СБУ" попросив у нього дані зниклого військового. Сергій уточнив їх у дружини і передав Данилові. За деякий час той перетелефонував.

"Він розповів мені: "Твій Макс у полоні, в Ростовській області. Далі інформація платна". Кажу: "В сенсі?" "За гроші. Його можна викупити, 3 тисячі доларів". Я одразу телефоную Олені, кажу, що чоловіка знайшли. За три тисячі доларів можна його викупити. Вона питає, чи інформація точна? Кажу, в СБУ людина працює".
Шахрай Харків
Сергій Смірнов був знайомий з військовим, якого збирався викупити з полону РФ, Харків, 1 грудня 2023 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне Харків

Після тієї розмови, стверджує Смірнов, він влаштував зустріч Олени та Данила. Утрьох вони говорили лише один раз. На пропозицію "викупити" чоловіка дружина сказала, що подумає, говорить Сергій. І додає, що далі спілкуватися з жінкою напряму "співробітник СБУ" відмовився. Передзвонив Смірнову та поставив строк — зібрати гроші треба за тиждень, у подальшому ціна зростатиме щодня на 500 доларів.

"Добре, думаю, треба ж швидше гроші зібрати, щоб туди відправити, й знайомого на обмін записали. Олена каже: "Я до когось звернусь, кошти знайду". Коли прийшов час, Олена говорить: "У мене немає можливості, не дають гроші", — згадує Смірнов

Шахрай Харків суд
Підозрюваний у справі про шахрайство Сергій Смірнов під час обрання запобіжного заходу, Харків, 1 грудня 2023 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне Харків

Підозрюваний стверджує, тоді він вирішив допомогти родині Максима — взявся збирати гроші на "викуп" сам.

"Я починав брати у борг по сусідах, з карток знімати, у доньки позичив, у сина позичив, щоб йому (Данилу — ред.) заплатити. Тому що, якщо прострочка — 500 доларів більше на день буде коштувати. Назбирав цю суму (3 тис доларів — ред.) та віддав. Потім телефонував Альоні, кажу: "Я сплатив ту суму, тепер борги роздавати треба".

Смірнов говорить, за якийсь час Олена перетелефонувала і сказала, що знайшла 10 тисяч доларів.

"Кажу, мені не треба десять — мені 3 тисячі треба. Вона говорить: "А я чула, що 10 тисяч". А потім вона прийшла гроші давати, я кажу: "Не треба мені 10 тисяч, давай три. Інші хай в тебе будуть". Вона говорить: "А що, як доплачувати треба буде?" Я погодився, і поклав в карман. Мене затримали".
Шахрай ЗСУ Харків
Підозрюваного у вимаганні поліцейські затримали після передачі грошей, Харків, 29 листопада 2023 року. Фото: поліція Харківщини
 • "Ви розуміли, що ця процедура (викуп з полону — ред.) незаконна взагалі?" — питає у підозрюваного прокурор Єна.
 • Не так думав.
 • Ви знали, що існують відповідні структури й служби, як в Україні, так і у країни- агресора, які займаються питаннями полонених?
 • Не стикався.
 • Ви бачили хоч раз обмін полоненими?
 • По телевізору. Чув, обміняли полонених.
 • Ви розуміли, як це відбувається?
 • Ні.
 • Проте, вирішили, що зможете брати участь у цьому процесі?
 • Через Данила. Так. Тому, що… Можу пояснити, так? Тому що у нас в країні корупція!
 • Тому ви вирішили таким чином побороти корупцію в нашій країні?
 • Ні, не вирішив…

"Звичайний роботяга": підозрюваний у справі про шахрайство у Харкові

За даними слідства, Сергій Смірнов неофіційно працює вантажником на ринку "Барабашово", де його дружина має власну справу — продає одяг.

Прокурор просить суд взяти підозрюваного під варту на час розслідування справи, щоб той не втік та не міг впливати на свідків.

 • "Він "сліпа дитина", яку саму ошукали", — каже адвокат підозрюваного перед завершенням розгляду клопотання.
 • Є такий вислів: "Простота — гірша за крадіжку", — відповідає суддя Клименко та виходить до нарадчої кімнати.

Позиція прокуратури у справі про шахрайство у Харкові

В очікуванні рішення суду Суспільне звернулося до прокурора із питанням: чи встановило слідство особу "Данила з СБУ", про якого розповідає Смірнов. Іван Єна говорить, що нині слідчі тільки починають з’ясувати усі обставини злочину та перевірятимуть заяви підозрюваного.

Чи згадувала про зустріч із Данилом сама потерпіла Олена, прокурор відповів: "Про те, що вона розповіла, я зараз вам сказати не можу. Є таємниця слідства, передбачена чинним кримінально-процесуальним кодексом". За словами Єни, якщо слова підозрюваного підтвердяться, провини у шахрайстві з нього це не знімає.

Шахрай Харків
Обрання запобіжного заходу підозрюваному у справі про шахрайство, Харків, 2 грудня 2023 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне Харків

Коментар захисника підозрюваного у справі про шахрайство у Харкові

За словами захисника, Смірнов був добре знайомий із загиблим військовим та його дружиною. У них є спільні фото, Сергій та Максим разом відвідували футбольні матчі, товаришували.

"Тому він і говорить, що не відчував, що якийсь злочин вчиняє. Намагався допомогти. Віддав свої гроші, був впевнений, що потерпіла їх поверне. Його провина лише в тому, що він має м'яке серце і намагався допомогти своєму другові. Інших злочинів він не вчиняв. Мій підзахисний став жертвою тієї омани, яку вчинив цей хлопець, який представився працівником служби безпеки, на ім'я Данило. Ми не хочемо нести відповідальність за ті дії шахрайські, які вчиняв Данило", — каже адвокат підозрюваного Сергій Черновал.

У те, що згаданий Данило дійсно є співробітником СБУ, як представився Смірнову, захисник не вірить.

Шахрай Харків суд
Суд обрав запобіжний захід підозрюваному у справі про вимагання грошей у рідних загиблих військових, Харків, 1 грудня 2023 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне Харків

"Я вважаю, що він звичайний шахрай, який ввів в оману, увійшов в довіру до мого підзахисного. І я скажу, що це не один такий епізод, досить багато таких ошуканих людей. Я буду збирати ці відомості і надалі приймати заходи, щоб ця людина понесла належну кримінальну відповідальність", — додав адвокат підозрюваного.

Повернувшись з нарадчої кімнати суддя ухвалив взяти підозрюваного під варту із правом внесення застави — 214 тисяч гривень. Смірнова відправили до СІЗО.

За словами захисника, зараз родина Сергія не має грошей, щоб сплатити цю суму.

Що відомо у справі жителя Харкова про вимагання грошей у рідних військових

29 листопада 2023 року у торговому центрі Харкова затримали 48-річного чоловіка та оголосили йому підозру в шахрайстві. У нього знайшли гроші, які передала потерпіла.

За даними поліції, потерпіла Олена розшукувала чоловіка-військового. За її словами, чоловік загинув 11 жовтня 2023 року. Від частини, де він служив, вона отримала офіційне підтвердження про смерть. Після цього з нею зв'язався підозрюваний, повідомив начальник Слідчого управління поліції Сергій Болвінов.

За версією слідства, підозрюваний зв'язувався з рідними загиблих військових ЗСУ, представлявся чинним працівником Служби безпеки України і вимагав у них гроші — 10 тисяч доларів за повернення з російського полону.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок