Причиною загибелі лісу на Журавлівці у Харкові стала коренева губка — вона вразила 90% дерев, розповів біолог Юрій Бенгус. За його словами, перші дерева уражені цим грибом, він помітив ще 20 років тому. Масово всихати сосни почали рік тому.
Що планують робити з загиблим лісом — матеріал Суспільне Харків.
Вплив кореневої губки на ліс
Викладач кафедри ботаніки Харківського педуніверситету Юрій Бенгус показує сухі та зламані коріння поваленої сосни на Журавлівці.
"Спори її літають у повітрі всюди. І там, де монокультура сосни, то рано чи пізно вона з'являється. І там, де є певні пошкодження. Певною мірою цьому сприяє витоптування, інші пошкодження ґрунту", — пояснює Бенгус.
Перші дерева, заражені кореневою губкою, науковець помітив у лісі 20 років тому. Гриб роз'їдає коріння сосни за п'ять років, каже біолог.
"Тільки вона вб'є одне дерево, воно тут же перекидається на кореневу систему інших дерев. Вони переплетені між собою, а тому коренева губка немає ніяких зупинок", — говорить викладач кафедри ботаніки.
Загиблий ліс на Журавлівці: висадили 19,5 тисяч нових дерев
Повалені дерева прибирають та вивозять, а на їхньому місці почали висаджувати нові сосни, розповідає речник комунального підприємства "Харківзеленбуду" Олексій Комяков.
"У нього вже є бруньки. Він вже починає давати нові паростки. І стовбур у нього міцний", — говорить Комяков.
Працівники "Харківзеленбуду" посадили цьогоріч навесні однорічну сосну та ще 19,5 тисяч дерев, розповідає Комяков. Тоді ж міський голова Ігор Терехов зробив заяву: на цій ділянці не буде забудов, фахівці відновлюватимуть ліс. За словами речника підприємства, дерева гинуть не тільки від кореневої губки.
"Біля нас тут велика дорога. Дуже великий потік машин, особливо до повномасштабної війни, затори, вихлопні гази. Дуже багато факторів, окрім хвороби, яка була знайдена екологами", — зазначає Комяков.
Як вберегти ліс: думка біолога
Щоб зупинити розповсюдження губки, у лісі потрібно висаджувати інші культури дерев, говорить біолог Юрій Бенгус. За його словами, губка не переходить від сосни на інші рослини.
"Оскільки тут ґрунт збагачений кореневою губкою, то я маю надію, що дуби виживуть. У наших місцях дубові насадження або насадження з участі дуба — це найкраще рішення з точки оновлення природи", — говорить Бенгус.
За словами речника "Харківзеленбуду", висадку інших культур на підприємстві поки не обговорювали.
"Про подальші плани ми вже дізнаємося ближче до весни. В першу чергу ми радимося з лісозахистом, екологами. Ми не завжди приймаємо рішення самі", — говорить Комяков.
За його словами, за місяць у лісі планують посадити ще 500 саджанців сосни.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube