20 липня волонтери "Червоного Хреста", фонду Eventroom, фонду "Інтернаціональний легіон допомоги" та організації "Я врятований" вивезли з трьох прикордонних населених пунктів Вовчанської громади 19 людей, серед яких були 11 дітей. Ще 11 місцевих жителів виїхали самостійно. Зараз у цих селах дітей не залишилось.
Про це Суспільне Харків повідомив керівник відділу евакуації координаційного гуманітарного центру Олег Іванов.
Час на евакуацію був обмежений
Безпекова ситуація під час евакуації була нормальною, розповів Іванов.
"Військові попереджали, коли ми маємо виїхати з населених пунктів. Тому у нас був обмежений час. Працювали годину, після чого нам повідомили, що росіяни підняли у повітря безпілотники та почали розвідку. У нас був деякий час, щоб виїхати звідти. Через 10-15 хвилин після цього почалися обстріли інших населених пунктів", — сказав Іванов.
За словами командира евакуаційного загону "Червоного Хреста" Ігоря Клименка, волонтери проводили евакуацію з Охрімівки, Караїчного та Вовчанських Хуторів. У прикордонній Охрімівці вони потрапили під обстріл.
"Майже ніхто з батьків не сперечався"
Часто волонтери вивозять дітей тільки з матерями, розповів представник гуманітарного центру Олег Іванов.
"Це матері-одиначки або діти, які ніколи не виїжджали зі своїх сіл. Сьогодні була така історія, що діти у Харкові були вперше: їм усе було цікаво, хотілося кудись піти погуляти. Це звичайні українські родини, яким потрібно деякий час пожити у безпеці", — сказав Іванов.
Цього разу майже ніхто не сперечався з волонтерами, каже Іванов.
"Люди погоджувались дуже швидко на евакуацію. Проте були й одиничні ситуації, коли були категорично проти. Поліцейські зачитували їм постанову Кабміну, яка була прийнята відносно Вовчанської громади".
Ігор Клименко розповів, що виїхати родини з дітьми вмовляла Нацполіція.
"Батькам потрібно було пояснювати ситуацію — для чого їх евакуюють, що залишатися там небезпечно. Коли людям пояснюєш, вони беруть діточок та виїжджають, але на це потрібен час", — сказав Клименко.
Куди розселили людей
Клименко каже, жителів Вовчанської громади, які потребують розселення, відвезли у Харків. 10 з 19 людей евакуювали до родичів, інші залишатимуться в шелтері та гуртожитку.
Олена Вакуленко з 5-річною онукою евакуювалися до харківського гуртожитку з Волохівки Вовчанської громади. Каже, про виїзд їх попередили за день.
"Що могли кинути в сумку, те й брали. Ляльку взяли та ведмедя. Останні місяці бували вранці обстріли й ввечері, вночі бували. Було таке, що прилітає й по господарству, магазин розвалило. Це кожен день, а дитина? Просиділи у дворі, бо куди йти? Мама онучки в лікарні", — розповідає Олена.
За словами жінки, їхати їм нема куди, волонтери шукатимуть для родини будинок.
У цьому гуртожитку Харкова 20 липня тимчасово поселили 12 людей, з них семеро — це діти, говорить директор гуртожитку Валерій Поливаний. Людей забезпечили речами першої потреби та дворазовим харчуванням.
"Відразу прибули представники організації "Лікарі без кордонів" — надають психологічну допомогу. Очевидно, що люди розгублені частково, знервовані. Сьогодні вони майже терміново залишали свої домівки. Сім’ї, які розуміють, куди вони будуть далі рухатися — їм потрібен час відновити документи, або купити квитки, або дочекатися допомоги волонтерів. Ті, хто залишаться в Харкові, з ними попрацюють юристи щодо соціальної допомоги, і їх розмістять в Харкові на постійне проживання", — каже директор гуртожитку.
21 липня волонтери планують евакуювати усіх дітей з батьками до гуртожитку, щоб вони отримали виплати, додає представник гуманітарного центру Олег Іванов. Потім людей за бажанням розселять до родичів або в інший гуртожиток.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube