Глушили рибу й замінували територію. Росіяни знищили рибгосп під Ізюмом під час окупації

Глушили рибу й замінували територію. Росіяни знищили рибгосп під Ізюмом під час окупації

Ексклюзивно
Глушили рибу й замінували територію. Росіяни знищили рибгосп під Ізюмом під час окупації
. Зруйноване російськими окупантами підприємство "Ізюмриба" у Кам'янці. Червень 2023 року. Фото: Олександра Новосел/Суспільне Харків

Близько 35 мільйонів гривень збитків завдали російські військові підприємству "Ізюмриба", яке розташоване у селі Кам'янка на Харківщині.

До повномасштабного вторгнення рибу розводили у місцевих ставках, розповідає керівниця підприємства Наталія Усова. Під час окупації росіяни знищили поголів'я та обікрали виробництво.

В інкубаційному цеху для розведення риби заступник директора підприємства Олександр Бовдуй пропрацював 20 років. Тут тривав повний цикл виробництва — від ікри до рибин на продаж. Розводили коропа, товстолоба та білого амура, розповідає Олександр.

Залишок російського снаряда на території підприємства "Ізюмриба"
Частина російського снаряда поблизу підприємства "Ізюмриба" у Кам'янці. Червень 2023 року. Фото: Олександра Новосел/Суспільне Харків

"Гради", "Урагани" — усе стирчить, увесь "руський мир", який вони принесли, залишився нам"

У березні 2022 року село Кам'янка опинилося в окупації, у цехах підприємства оселилися російські військові. Втікаючи під час українського контрнаступу у вересні, вони вкрали все вціліле майно.

Побитий окупантами цех підприємства "Ізюмриба" у Кам'янці
Олександр Бовдуй. Червень 2023 року. Фото: Олександра Новосел/Суспільне Харків

"Побили повністю басейни, куди ми восени звозили рибу і де тримали до весни. Ці резервуари осушені й заміновані. Кам’янське водосховище пошкоджене на 50%, у нас немає половини рівня води, — каже заступник директора рибного підприємства.

Побита техніка та розкидане військове устаткування російських окупантів у Кам'янці
Знищена під час окупації техніка та покинуте російське майно на підприємстві "Ізюмриба". Червень 2023 року. Фото: Олександра Новосел/Суспільне Харків. Червень 2023 року. Фото: Олександра Новосел/Суспільне Харків

Під час окупації загинула частина риби.

"Російські військові її глушили гранатами й продавали. Десь до 5 тонн маточного поголів’я і до 20 тонн рибопосадкового матеріалу у нас загинуло. Це дуже серйозна шкода, Щоб відновити все це, якщо не завозити рибу, потрібно 6-7 років. Бо перевезення з інших регіонів і заміна води — це погано для ікри", — розповідає керівниця "Ізюмриби" Наталія Усова.

Керівниця підприємства "Ізюмриба" у Кам'янці Наталія Усова
Наталія Усова. Червень 2023 року. Фото: Олександра Новосел/Суспільне Харків/

Усова каже, близько 20 постійних працівників підприємства евакуювалися з села, тому що їм ніде жити.

Ставки підприємства мліють, а будівлі розбили обстріли: "Ми привели інвентаризацію, збитки складають приблизно 35 мільйонів гривень — це без урахування рибопосадкового матеріалу, який нам треба буде закупати, бо нічого не залишилося. Усі наші машини згоріли, човни вкрали".

За словами підприємиці, акти про збитки вже подали до Державного агенства меліорації та рибного господарства України й до міжнародних донорів, щоб відремонтувати шахти ставків. Саме виробництво доведеться повністю відновлювати, але спочатку мають розмінувати територію.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок