У Лозівському районі на Харківщині аграрії створили підприємство з гуманітарного розмінування. Три місяці п'ятеро працівників агропідприємства навчалися бути саперами — знаходити, розрізняти та поводитися з вибухонебезпечними предметами. Нині вони першими оглядають заміновані поля на Ізюмщині та повідомляють про знайдені ракети й міни рятувальникам.
Керівник підприємства з розмінування "Гуманітарна безпека" Андрій Бондарець обстежує незасіяне поле під Барвінковим на Харківщині — ділянку біля дороги та під лінією електропередач, де торік проходила лінія фронту. Майже на кожному гектарі є залишки російських ракет та міни, тому землі не обробляли, каже сапер.
За словами Бондарця, ще на початку року він працював інспектором з кадрів в агропідприємстві сусідньої Близнюківської громади. Саме воно мало обробляти поля. Навесні Андрій та ще четверо його колег пройшли навчання з гуманітарного розмінування й нині допомагають убезпечити землі.
"Найчастіше на полях зустрічаються протитанкові міни ТМ-62, також часто зустрічаються касетні боєприпаси. Наші працівники їх позначають, маркують і після повідомляємо працівників ДСНС або ЗСУ", — говорить керівник підприємства з гуманітарного розмінування Андрій Бондарець.
Для безпечної роботи саперів закупили необхідне спорядження та техніку, до кінця літа планують навчити ще п'ятьох людей — витратили на усе майже два мільйони гривень, каже співзасновник підприємства, аграрій Андрій Воронкін.
"Ми вже придбали два джипи, 12 міношукачів, газонокосарки, бензопили, щоб могли через посадки пробиратися, придбали спеціальну уніформу, костюми саперів", — говорить Воронкін.
"Є спеціальна сертифікована техніка для механізованого розмінування полів, вона досить дорога. Найдешевша сертифікована одиниця такої техніки в Україні коштує близько 400 тисяч євро.Та, яка більш-менш нам необхідна, вона коштує до мільйона євро. Тому на даний час ми цю техніку придбати не можемо, але працюємо над тим, щоб для підприємства вона була колись куплена", — додає співзасновник підприємства.
За словами Воронкіна, його підприємство обробляє 28 тисяч гектарів землі, з них 18 тисяч, в Ізюмському районі, були заміновані.
"З моменту початку війни підприємство втратило близько 18 тисяч гектарів. Дохід з одного гектару, грубо кажучи, від 200 до 500 доларів. Якщо ми 18 тисяч помножимо навіть на 200 доларів, то втрачаємо 360 тисяч доларів втрачаємо щороку. Ми не отримуємо прибутку, але ми зобов'язані заплатити пайовикам орендну плату", — каже Воронкін.
Завдяки новоствореному підприємству вже убезпечили чотири тисячі гектарів. Це пришвидшує роботу піротехніків державної служби з надзвичайних ситуацій, які в першу чергу розміновують об'єкти критичної інфраструктури.
"Першочергово лінії електропередач, газогони, які заміновані на території Балаклійської, Барвінківської громад. Поки дійде черга до нас, до аграрників, ми втратимо велику кількість прибутків, а люди, які здали нам в оренду паї, просять виплачувати орендну плату, їм теж за щось треба жити", — говорить співзасновник підприємства з гуманітарного розмінування.
Поки близнюківські сапери обстежують лише свої поля і проходять сертифікацію підприємства. Процес займе від двох до чотирьох місяців, каже Воронкін.
Коли отримають всі необхідні документи, зможуть допомагати іншим аграріям з розмінуванням.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube