Пускатимуть на територію не більш як 50 людей, побудують бетонне укриття та медичний пункт. Такими будуть заходи безпеки на території екопарку поблизу Харкова, його готують до відкриття на початку червня. У 2022 році протягом кількох місяців поряд з екопарком тривали бої. Територія засмічена боєприпасами, тому цього року вирішили відкрити частину комплексу, яку вже оглянули сапери.
До 50 людей на території
У 2022 році екопарк опинився на лінії фронту. Поряд тривали бої. Щоб відкрити частину комплексу, сапери оглянули близько шести гектарів землі, "Долину альпак" та прилеглі території, розповів Суспільне Харків директор комплексу Сергій Остапенко.
"Ми співпрацюємо з "Укроборонсервісом". Сапери ретельно все оглянули, кожний сантиметр. Працювали два тижні. Потім усе акуратно вилучили. Наша територія занесена до реєстру розмінованих територій України. Ми взяли не тільки нашу територію з парканом, а й розмінували територію наших сусідів — Меморіал жертвам голодоморів", — зазначив Остапенко.
"Ми знаємо, що більш як 50 відвідувачів не можна допускати на територію. Про це повідомлятимуть. Хто захоче — зачекає у черзі, контролюватимемо доступ людей", — зазначив директор регіонального ландшафтного парку.
Засновник екопарку Олександр Фельдман говорить, що кількість людей можна регулювати там, де є огорожа та охорона.
"З усіх сторін сюди приходять люди, охорона їх відловлює, тому ми зробили одну локацію, де безпечно. Де можна поспілкуватися з тваринами, погуляти — така реабілітація виходить. Далі вже людина сама вирішує — приїжджати чи ні", — розповів Фельдман.
До екопарку запустять автобуси
Поки є можливість відкрити лише частину екопарку, решта територій — досі засмічена мінами та російськими снарядами, каже Фельдман.
"Величезна кількість снарядів та "пелюсток" була. У нас поїхала одна повна машина з цим мотлохом бандитським. І люди, які прийдуть на альпакову ферму, побачать, скільки було лише там усього цього", — каже Фельдман.
Про відкриття самого екопарку його засновник поки що сказати нічого не може.
"Жодних термінів назвати не можу. Все зруйновано, розбомблено, згоріло. Крім розмінування, треба прибрати дерева — вони згоріли, прострелені. Я не думаю, що тут, на центральній території, ми зможемо цього року щось зробити для того, щоб приймати людей", — сказав засновник екопарку.
За його словами, "Долину альпак" планують відкрити 1 червня, а до екопарку будуть їздити автобуси.
"Ми уклали угоду, будуть два автобуси, які будуть курсувати. Ми повідомимо, звідки вони будуть їздити", — розповів Фельдман.
"Багато тварин загинули, хтось — від холоду, у когось серце не витримало"
Під час російських обстрілів загинули понад 300 тварин, інших працівники екопарку та волонтери вивезли в інші регіони України. Нині на розміновані території повернули 30 тварин, стільки ж привезуть до кінця травня, повідомив Сергій Остапенко.
За альпаками, ламами та кіньми доглядає Світлана Сєлєвіна. Жінка каже, що сумувала за тваринами та роботою поки екопарк не працював.
"У мене хороші відчуття. Я тварин люблю, свіже повітря, природу. Майже рік ми були без роботи, коли війна почалася. Люди виїжджають, виживають. Краще у себе вдома. Хоча й ми поїхали, коли вже вивезли тварин, на захід України. Але вдома краще. Потрібно щось робити, працювати, відволікатися, а тут є така можливість", — каже Сєлєвіна.
Під час війни альпак, лам та коней евакуювали, а нині привезли до екопарку, розповіла жінка.
"До війни я працювала у секторі "Примати", із мавпами великими й малими. Пропрацювала до війни десь дев'ять років. А з копитними тваринами я зіткнулася вже під час війни. Постійно були обстріли. Багато тварин загинули. Хтось — від холоду, у когось серце не витримало. Мавпи гинули. Були влучання, їх вбило уламками", — згадує Світлана.
Сергій Остапенко зазначив, що на території екопарку встановили стенд, на якому зображені загиблі тварини.
"Це тварини, які загинули від агресії. Від вибухів, від уламків і від стресу. Загинули альпаки, кізочки, олені. Не обійшлося без жертв і на цій території", — сказав Остапенко.
Нині ж тварини в екопарку почуваються добре, каже Світлана.
"Тварини спокійні, добре почуваються. Хто лежить, хто траву жує. Тварини стресують не так, як люди. Вони переносять все у моменті, а потім забувають. Це ж ми розуміємо, що війна триває, не знаємо, що далі буде. Вони їдять травичку, підгодовуємо їх яблуками, морквою. Потихеньку адаптуються", — розповіла Світлана Сєлєвіна.
"Намагаємося відновити наші кадри, надати роботу, щоб люди поверталися до своєї улюбленої справи. Запрошуємо кого можемо, хто ще в евакуації — тих теж чекаємо. Нині у нас працює 15 людей. Для забезпечення локації цього достатньо", — додав Сергій Остапенко.
Що відомо про відкриття "Долини альпак" в екопарку
До кінця весни у "Фельдман Екопарку" планують розмінувати та привести до ладу "Долину альпак", аби її могли відвідати жителі Харкова та області.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube