Обстріляний тризуб, ноутбуки в Бєлгороді та спалені українські книжки: як циркунівський ліцей пережив окупацію

Обстріляний тризуб, ноутбуки в Бєлгороді та спалені українські книжки: як циркунівський ліцей пережив окупацію

Обстріляний тризуб, ноутбуки в Бєлгороді та спалені українські книжки: як циркунівський ліцей пережив окупацію
. Циркунівський ліцей пережив окупацію, 25 квітня 2023 року. Фото: Роман Кривко/Суспільне Харків

У ліцеї в селі Циркунах російські військові з першого дня вторгнення зробили свій штаб. Техніку та меблі загарбники вивезли до однієї з бєлгородських шкіл. Ліцей пережив три війни, приміщенню понад 100 років. Нині будівля навчального закладу пошкоджена, по ній було близько 19 влучань: зруйнований дах, вікна, фасад.

Про це розповіла директорка циркунівського ліцею Оксана Дудченко в ефірі Українського Радіо Харкова.

"Вони зайшли в перший день і одразу зробили собі там штаб. І з того часу все вивозилося. Уже в перші чотири дні мені телефонували, бо в нас локальний зв'язок був із вчителем інформатики, і сказали, що от чотири дні чи п'ять пройшло — наші комп’ютери вже працювали в бєлгородській школі. 25 ноутбуків. Вони підігнали великі машини, навіть стіл і то забрали, нічим не гребували", — каже директорка.

"Школа була дуже гарно оснащена, нова українська школа запрацювала. У початковій школі ми давали змогу вибору — в нас кожен клас мав паралель зі спеціалізацією".

Після звільнення села територію ліцею обстежили сапери. У будівлі зруйнований дах, вікна, фасад, розказує Оксана Дудченко: "Це старе приміщення, якому понад 100 років, воно пережило три війни, включно з Першою і Другою світовими, але ніхто його не зруйнував, тільки зараз".

ліцей в циркунах
Циркунівський ліцей пережив окупацію, 25 квітня 2023 року. Фото: Роман Кривко/Суспільне Харків

У приміщенні ліцею влаштували виставку з речей, які окупанти залишили: "Залишки їхнього одягу, ящиків для снарядів, пакети з їхньою їжею, мішок на якому написано: "Пуховицький комбінат хлібопродуктів, Мінська область". Це вони користувалися, їм братський народ білоруський помагав хлібопродуктами".

В окупантів були засоби зв'язку, як у Другу світову, говорить педагог.

"Тут лишилися і їхні програвачі, які, мабуть, наші бабусі ще пам'ятають. У них зв'язок був як в Другу світову, вони прокладали дроти й кожний ранок вони проходили перевіряли чи не перерубали ці дроти, з котушками йшли, зв'язку між постами у них не було".

прапор циркуни
Прапор, підписаний захисниками, які вийшли з Іловайського котла. Стяг зберігся під час окупації. 25 квітня 2023 року. Фото: Роман Кривко/Суспільне Харків

Російські загарбники обстріляли малюнок з українською символікою на стіні навчального закладу: "У нас є гарна стіна розписана: тризуб, соняхи, калина на тлі прапора України, яку нам намалювала наша вчителька малювання, все це обстріляне".

"Це все злочин великий. Як кажуть, святая святих — це церква і школа. Вчиняти таку наругу — це за межею".

Бібліотека ліцею також знищена, росіяни спалювали книжки через те, що вони були українською мовою, розповідає директорка.

"Російська література тут окремо, ми планували здати її макулатуру, але не сталося. Вони акуратненько залишили".

циркуни
Деокуповані Циркуни, 25 квітня 2023 року. Фото: Роман Кривко/Суспільне Харків

Відбудовувати ліцей планують після закінчення війни: нині збитки тяжко підрахувати, але Дудченко говорить про кілька мільйонів гривень.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок