Електрику й газ відновили, водогін ще не відремонтували — люди ходять за водою до колодязів: так живе селище Кутузівка, що за сім кілометрів від Харкова. Рік тому українські війська звільнили її від окупантів. Нині у селищі обстежують житлові будівлі.
Житло побите, гуманітаркою забезпечені
Селище пробуло під російською окупацією майже місяць.
"Спочатку ми потрапили під перехресний обстріл. Потім тут теж "весело було". Коли у селище зайшли українські військові, стало легше. Як прийшли наші захисники, перш за все відкрили російський склад і роздавали п'ять днів продукти. Голодні ми не були", — згадує жителька Кутузівки Любов Бражник.
У квартирі Любові Бражник розбитий обстрілом балкон, його пошкодило вже після звільнення: "Узимку було дуже холодно, і мені доводилося з пів року опалювати газом. А тепер я не знаю, скільки буду платити. Щодо ремонту балкона, то від місцевої влади поки що тиша. Гуманітарку дуже хорошу нам привозять. Ми не голодні. Все, в принципі, є".
"Магазини в нас є. Але пенсії маленькі. Дуже ми не накупимося. Спасибі, що допомагають. Нам аби лиш не бомбили, й щоб діти повернулися всі живі та здорові", — каже жителька Кутузівки Антоніна Єна.
"Після звільнення селище було майже ціле"
До російського вторгнення в Кутузівці проживали майже 1000 людей, нині їх удвічі менше, каже голова Вільхівської військової адміністрації Олександр Шмиголь.
"З самого початку повномасштабної війни Кутузівка була на передовій, але після звільнення селище було майже ціле. У жовтні це вже був зовсім інший населений пункт. Пів року ми не мали змоги щось робити. Ми тільки дивилися, як російські військові знищують його далі обстрілами", — сказав Шмиголь.
Практично кожна оселя залишилася без вікон, у багатьох будинках пошкоджені дахи, зруйновані плити та сходи, каже голова Вільхівської військової адміністрації.
"Те, що може робити громада, маючи якісь кошти, будемо робити. Але це стосується якихось загальних робіт, тому що по кожній хаті ми не купимо і не вставимо ті ж вікна. Тут ми розраховуємо на державу", — розповів Олександр Шмиголь.
"Я б зараз хотів переорієнтувати гуманітарну допомогу більше в бік будівельної. Є в нас один будинок, де вже повністю переклали дах завдяки благодійній організації. Вона надала людям шифер, а ми виділили робітників. Крім того, дах переклали ще у двох бараках. Також благодійники поставили людям вікна та двері. Допомогли вставити вікна в амбулаторії, щоб запустити надання меддопомоги", — сказав Олександр Шмиголь.
Відновлення газу, електро- та водопостачання
Люди почали повертатися до Кутузівки після відновлення електропостачання, говорить голова громади.
"Газопостачання теж під'єднали. З водопостачанням тут біда, тому що сам водогін дуже постраждав, і ми дуже довго не мали змоги почати відновлювальні роботи", — говорить Олександр Шмиголь.
"Якщо брати якусь багатоповерхівку, у якій на 20 квартир мешкає тільки одна людина, і під'єднати її до води, коли в будинку немає опалення, водогін перемерзає і виходить із ладу. Фізично це неможливо було зробити. При цьому ми частково, де могли, полагодили та запустили воду. Але нам ще три кілометри труб заново перекладати. Якщо робити це за проєктом, то це обійдеться в десятки мільйонів гривень. Щонайменше така ж сума може піти на відновлення будинків", — пояснив Шмиголь.
Експерти визначають, які будівлі можна відновити
Більшість людей в Кутузівці жили у багатоповерхівках — їх у селищі 22, а приватних будинків — 16. Нині усі вони пошкоджені обстрілами. Технічні експерти визначають, скільки з них підлягають відновленню.
"Це дасть змогу визначити технічний стан як окремих квартир, так і будинку в цілому. У Кутузівці ми обстежували будівлі дитсадка, клубу й ліцею. Щодо останнього — у ньому повністю зруйнований перехід і спортзал. Решту будівель будемо рекомендувати відновлювати. За результатами нашого технічного обстеження складемо звіти — придатні конструкції чи не придатні, також зазначимо клас наслідків і категорію пошкоджень", — розповів технічний експерт Микола Солонський.
"На основі наших звітів із рекомендаціями робитимуть проєктно-кошторисну документацію, знаходитимуть будівельні компанії й виконуватимуть ремонтні роботи. Я б порівняв Кутузівку з Тростянцем і Охтиркою Сумської області. Там ми теж працювали. Підприємства зруйновані приблизно на 80%", — сказав Солонський.
Що відомо
- Про відновлення контролю над селищем Кутузівка у Харківській області Генеральний штаб Збройних сил України повідомив 28 квітня. Російські військові облаштовували позиції біля хат жителів Кутузівки. Українським військовим вдалося знищити частину з окупантів.
- На 26 лютого 2023 року у підвалі дитсадка мешкали близько 10 жителів Кутузівки. На початку повномасштабного вторгнення тут ховалися від обстрілів понад 100 людей. Нині залишились ті, кому немає куди йти, бо їхні будинки знищені.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube