Мешканці трьох будинків у центрі Харкова, чиї домівки підлягають знесенню після ударів РФ, виступають проти демонтажу. Частина людей впевнена, що їх дім можна відновити.
Хто вирішив зносити будинки та що відповідають посадовці міської ради та обладміністрації жителям — читайте у матеріалі.
Два будинки на Мироносицькій
Галина Кривицька — одна з тих, хто виступає проти демонтажу. Жінка має квартиру на Мироносицькій, 32, проте нині там не живе Під час російського ракетного удару у квартирі жінки вилетіли вхідні двері, нині там немає частини стін та підлоги.
"Ми стояли в одежі, вийшли з бомбосховища, а будинок горить. Все горіло. Так і залишилися без нічого", — згадує Галина.
"Усі ми розуміємо ціну цих квартир, цього місця. Якщо вже неможливо відбудувати, то необхідно адміністрації міста, заступникам або фахівцям зустрічатися з людьми, з мешканцями цих будинків і домовлятися, де й куди", — каже сусід Галини Сергій Вініченко.
Торік вибух зачепив і сусідній, 34-й будинок. Олена Савченко, яка живе на Мироносицькій, 34, про плани демонтажу її будинку дізналась із соцмереж. Жінка каже, що вона та її сусіди не погоджуються з рішенням комісії, адже більшість квартир у будинку вціліли, про що повідомили мера Харкова Ігоря Терехова та начальника Харківської ОВА Олега Синєгубова у письмовому зверненні.
"У нас є акт комісії обстеження об’єкта, пошкодженого внаслідок агресії Російської Федерації, який не відповідає дійсності, — каже Олена.
"Вони вказують, що у нас дерев’яні перекриття. У технічному паспорті у всіх квартирах вказані залізобетонні перекриття", — додає жінка.
На нижніх поверхах будинку збереглося опалення та електрика. Верхні — позаливало водою, говорить мешканець будинку Юрій Якименко.
"Ця квартира ціла. Коли закривали розбиті вікна, на стінах не було плісняви. Напередодні тут зробили ремонт, все було нове. Це вже наслідок залиття через дах. Ми протягом року зверталися, щоб нам закрили дах, ніхто цього не зробив", — каже Юрій.
Подружжя Юрія та Яни Якименко придбали цю квартиру для своєї родини, до повномасштабного вторгнення тут жила їхня донька.
"Донька зараз перебуває у друзів, бо морально досі не може прийти до тями після того, що пережила. На початку повномасштабного вторгнення ми усією родиною опинилися під окупацією у Черкаських Тишках. Ми 100 днів жили у підвалі з собакою, пережили все, допити окупантів. Щойно вдалося вибратися звідси, влітку ми приїхали до Харкова. Потім нам повідомили, що у нас будинок у Тишках згорів", — додає дружина Юрія Яна.
Будинок на вулиці Свободи
До переліку будинків, що підлягають знесенню, потрапила ще одна п’ятиповерхівка — на вулиці Свободи. Російська ракета поцілила сюди у вересні. Тоді будівлю оглядали фахівці міського департаменту житлово-комунального господарства, але про результати не повідомили, говорить власник однієї з квартир Сергій Вознюк.
"Написали навіть листа до НАБУ, щоб прояснити ситуацію, тому що незрозуміло, що відбувається з будинком", — говорить Сергій.
За словами Сергія, наприкінці лютого мешканці будинку замовили незалежне дослідження у приватних експертів з Запоріжжя.
"Результати зареєстровані в Держреєстрі з будівельної діяльності. Будинку була присвоєна категорія II, рекомендовано реконструкцію протягом 2023-2024 року", — каже Сергій.
Позиція профільного департаменту
У Харківській обласній військовій адміністрації ці три будинки віднесли до переліку будівель, які підлягають демонтажу. Таке рішення 28 березня прийняла комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій обладміністрації. Зробила це на підставі листа від Харківської міськради, повідомив директор обласного департаменту архітектури Антон Коротовських.
"Вони подають тільки експертний звіт — це одна з ланок процедури. Далі їм необхідно отримати ще купу дозвільних документів, потім отримати ще згоду від власників житла. Можна повторно подати, можна знову написати лист, і рішення буде іншим", — говорить Коротовських.
Що каже Ігор Терехов
Після обурення жителів будинку харківський міський голова Ігор Терехов заявив, що по цих будинках ще будуть проводитися експертизи.
"Є сертифіковані експерти, які дають те чи інше заключення — можливо, чи неможливо відновити будинок у тому стані, в якому він є зараз. Будуть робитися експертизи у сертифікованих людей. Там дуже багато питань, які ми ставимо"
"Якщо можливо буде не зносити той чи інший будинок, він не буде підлягати знесенню. Якщо таке неможливе, він буде знесений. Хочу одразу сказати, що люди, які там проживають, вони у тому ж районі будуть проживати", — пояснює мер міста.
Терміни проведення експертиз Терехов не назвав. На питання журналістів про те, чи нададуть людям з цих трьох будинків тимчасове житло, Терехов відповів, що мерія "буде діяти згідно з чинним законодавством".
Що відомо
- У квітні стало відомо, що Харкові мають знести три об'єкти, що зазнали пошкоджень внаслідок збройної агресії Російської Федерації. Всі вони розташовані у Київському районі міста. Рішення затвердили на засіданні регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.
Читайте також
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube