Як юристи Харківської правозахисної групи допомагають жертвам воєнних злочинів

Як юристи Харківської правозахисної групи допомагають жертвам воєнних злочинів

Як юристи Харківської правозахисної групи допомагають жертвам воєнних злочинів
. Юристи Харківської правозахисної групи приймають заяви від жертв воєнних злочинів. Березень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

1600 воєнних злочинів на Харківщині за вісім місяців задокументували юристи Харківської правозахисної групи. Приймати заяви від жертв почали з жовтня 2022 року — найбільше скарг отримали про зруйноване або пошкоджене житло. Людям надають не тільки юридичну, а й психологічну і грошову допомогу. Справи готують до передачі в Міжнародний кримінальний суд і комітет ООН з прав людини.

Про це Суспільне Харків розповіла керівниця приймальні Харківської правозахисної групи Таміла Беспала.

Відшкодування за зруйнований будинок

Один з тих, хто звернувся за допомогою до ХПГ, — Сергій Мохотонко. У квітні 2022 року його будинок у Руській Лозовій обстріляли військові РФ.

"Може, якась від них буде допомога. Поки війна, я розумію, що від держави це не так скоро буде. Сили є, я б потихеньку щось робив. У мене там немає ні парканів, нічого. Водою затекло. Усе пропало", — розповідає Сергій Мохотонко.

Як юристи допомагають жертвам воєнних злочинів на Харківщині
Житель Руської Лозової Сергій Мохотонко. Березень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

Матеріали справи готують до передачі до Міжнародного кримінального суду — щоб заявник отримав відшкодування від Росії. Сергієві залишається принести акт про обстеження оселі, говорить юристка Дар'я Пивовар.

"Це один з доказів на більш підтвердженому рівні. Фотографії, ви розумієте, можна зробити будь-якого будинку і сказати, що це мій. В акті це все прописується", — говорить Дар'я Пивовар.

Як юристи допомагають жертвам воєнних злочинів на Харківщині
Юристи Харківської правозахисної групи приймають заяви від жертв воєнних злочинів. Березень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

Кількість заяв про злочини РФ зростає

Юристи отримали 41 заяву про катування, 120 — від полонених, 100 — щодо вбивств і поранень, решту скарг — про пошкоджене та зруйноване майно.

"Але їх кількість стрімко росте. Більше стало інформації про нашу приймальню, ми стали частіше їздити, і дедалі більше людей повертається до регіону. Причому деякі приїздять на короткий час, щоб саме підготувати документи, а потім повертаються", — розповідає Таміла Беспала.

За словами юристки, на Харківщині багато випадків зґвалтувань. Переважно жертвами російських військових були жінки, але траплялися випадки, коли сексуального насильства зазнавали й чоловіки.

"І вони відмовлялися, хоч я й пояснювала, що справа буде закрита, це буде секретно, без персональних даних, але вони не погоджувалися", — говорить юристка.

"Останнім часом побільшало звернень з приводу катувань, вбивств, поранень, і на лідерські позиції виходять справи про полонених. Мова йде про тих, хто там і зараз. За весь час були лише дві жінки, які казали, що їх не били у полоні. Усього таких справ 42", — розповідає Таміла Беспала.

Деякі з цих заяв у вигляді скарг юристи вже подали до комітету ООН з прав людини.

Як юристи допомагають жертвам воєнних злочинів на Харківщині
Масові поховання у лісі в Ізюмі в період російської окупації міста, 16 вересня. Фото: Суспільне Харків

"Тяжкі злочини, пов'язані з катуваннями, включаючи зґвалтування, це взагалі особлива тема. Я думаю, що ще не один рік люди будуть приходити до тями й тільки потім будуть готові працювати. Тому що хтось приходить, розуміє, що щось потрібно буде написати, підписатися й кілька разів зустрітися, хоч ми й робимо все самі, але вони відмовляються", — каже Таміла Беспала.

Потрібна й психологічна допомога

У випадках з катуваннями іноді потрібна медична експертиза, бажано психологічна, говорить юристка.

"Це проблема, тому що спеціалізовані бюро перевантажені. Але нещодавно ми почали використовувати висновки наших психологів. Вони проходять для цього спеціальну підготовку. Органи ООН сказали, що вони підтримують такий підхід, розуміють усі складнощі", — розповідає Таміла Беспала.

Як юристи допомагають жертвам воєнних злочинів на Харківщині
В деокупованому Ізюмі відбирають ДНК-матеріали у жителів міста. 4 листопада, 2022. Фото: Суспільне Харків

Керівниця приймальні Харківської правозахисної групи каже, що є люди, які просто бояться вийти з дому після поранення.

"Я їм кажу: "Будь ласка, сходіть до лікаря — наша організація покриває всі ці витрати". Ні, я не вийду з дому — каже. Ви ж розумієте, що в цій ситуації потрібен не юрист. Тут я якраз намагаюся залучати й психологів, і психіатра. У нас є такі спеціалісти", — розповідає Беспала.

Приймальня запрацювала з липня у телефонному режимі. Юристи працюють не тільки з тими, хто живе у Харківській області, а і з тими, хто перебуває за кордоном та в інших регіонах України.

За її словами, з жовтня юристи групи виїжджають на деокуповані території. Збираються працюватимуть в Ізюмі — туди з навколишніх сіл приїдуть жертви катувань. Для них везуть і психолога, каже керівниця приймальні.

Як звернутися за допомогою до ХПГ

Звернутися за консультацією та допомогою юристів Харківської правозахисної групи можна за номером: 050-505-14-15.

Громадська приймальня ХПГ працює з 08:30 до 16:00. Адреса: м. Харків, вул. Ярославська, 21В.

Що відомо

  • Прокурори Харківської області здійснювали процесуальне керівництво у 12 700 воєнних злочинах та злочинах, пов’язаних з виправдовуванням збройної агресії РФ станом на 24 лютого 2023 року.
  • 21 550 об'єктів Харківської області частково або повністю зруйновані внаслідок російської агресії.

Читайте також

"Вони прийшли грабувати та вбивати": поліція — про розслідування воєнних злочинів на Харківщині

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок