Як тероборона Харкова стримує армію РФ на кордоні: репортаж з позицій

Як тероборона Харкова стримує армію РФ на кордоні: репортаж з позицій

Як тероборона Харкова стримує армію РФ на кордоні: репортаж з позицій
. Фото: Генштаб ЗСУ/Facebook

Тримають техніку подалі від кордону та кидають у бій все менш кваліфікованих військових. Саме так, за словами комбрига харківської тероборони Романа Грищенка, нині поводяться росіяни на північно-східних рубежах України. Самі ж тероборонівці, які ще рік тому були виключно піхотою — нині пересіли на трофейні артилерійські установки й танки.

Як стримують росіян у прикордонній смузі на північ від міста — репортаж Суспільне Харків.

"Газель" з російськими військовими

Полями збройник з позивним "Агроном" прямує на лінію вогню. Боєць 225-го батальйону тероборони разом з побратимами утримує позиції на півночі Харківщини. У цивільному житті "Агроном" працював спеціалістом з пожежної безпеки в екопарку, нині — координує операцію по знищенню цілі: розвідка засікла "Газель" з російськими військовими.

"Завдання — знищити противника. Групу, яка зайшла на нашу територію. Група з близько 30 людей, з мінометним розрахунком", — розповідає.

Як тероборона Харкова стримує армію РФ на кордоні: репортаж
Харківська область. 2 березня 2023 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне Харків

Двигун боєць не глушить — на випадок, якщо росіяни відкриють вогонь у відповідь.

"Підняли коптер, він дивиться. Наводить танчик на ціль. До цілі більш як 7 кілометрів. Зробимо з закритих позицій постріли", — коментує "Агроном", діставшись до позиції.

Боєць пояснює: закритими називають позиції, коли танкісти не бачать ціль, а б'ють за координатами, які дають аеророзвідка та штаб.

Три удари чотири "двохсотих"

Танк стріляє. У повітрі застигає свист. Машина, що б'є по цілі, — російська: цей Т-72 затрофеїли тероборонівці, додає танкіст "Фердінанд".

"Трофей, який був пошкоджений. Його відремонтували, дали нове життя. Все їм назад тепер вертаємо", — каже військовий.

Як тероборона Харкова стримує армію РФ на кордоні
Харківська область. 2 березня 2023 року. Фото: В'ячеслав Мавричев / Суспільне Харків

Танк знову робить постріли. Розвідка попереджає: росіяни підняли у небо свій безпілотник — готують контрбатарейний вогонь. Танкістам дають ще кілька хвилин допрацювати, далі вони лишають позицію.

"Аеророзвідка передала, що є знищення ворога. Чотири "двохсотих", три "трьохсотих". Мінометний розрахунок знищено", — каже "Агроном".

"Пропадають і пропадають. Епідемія"

У штабі отримують останні дані та аналізують відео операції.

"Я бачив реальне виконання завдання завдяки нашій аеророзвідці. Повністю. Вражали дві цілі сьогодні. Перше, це до взводу — була спроба прорвати державний кордон, пройти. Це перша ціль. А інша — це під прикриттям міномета 120-го… Одна з машин відпрацьовувала 120-й міномет. Відпрацювали "на відмінно". Одне погано, що міномет знищено. Хотілось би забрати, звичайно. Його просто знищили разом з особовим складом. І разом з технікою, яка їх привезла, це "Газелька", — пояснює командир 127-ї бригади Сил територіальної оборони Роман Грищенко.

Не треба було лізти в Україну

За його словами, кваліфікація російських військових стала нижчою.

роман грищенко
Роман Грищенко — командир 127 бригади тероборони. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне Харків

"Кваліфікація з кожним днем в них все нижча і нижча. Тому що десь люди пропадають у них і пропадають, пропадають і пропадають. Епідемія. Не треба було лізти в Україну. Спочатку виходили кращі спеціалісти, по них трішки важче було влучити, знищувати їх. Потім менш підготовлені. Зараз, ви ж бачите, буквально з трьох снарядів розібрали все", — каже Грищенко.

"Порожній розум — кузня диявола"

Олег Ширяєв, командир 225 батальйону 127 бригади Сил територіальної оборони, каже, що попри втрати недооцінювати противників не варто: "Я завжди ставлю противника за навичками, за військовою хитрістю вище за себе".

Олег Ширяєв
Олег Ширяєв. 2 березня 2023 року. Фото: В'ячеслав Мавричев / Суспільне Харків

"Періодично працюють ворожі ДРГ, артилерія. Обстрілюють танками. Аеророзвідка в них добре розвинута. Періодично ми спостерігаємо їх авіацію, гелікоптери. Зазвичай ми бачимо пару гелікоптерів тут, у зоні відповідальності мого батальйону", — каже Ширяєв.

Будні наших хлопців — це бойова робота та навчання у вільний час

"Я намагаюся більше приділити уваги підготовці особового складу. Роботі над їх навичками, покращенням їх знань, покращенням фізичної форми. "Порожній розум – кузня диявола". Тому постійно: є час — вдосконалюйся. Є час — тренуйся. Є час — читай", — каже командир 225 батальйону.

Прикордоння Харківщини
Харківська область. 2 березня 2023 року. Фото: В'ячеслав Мавричев / Суспільне Харків

Ширяєв вважає, що російська армія багато чого навчилася від початку вторгнення.

"Є ті речі, які — я суб’єктивно вважаю — навчився в нас. Та ж аеророзвідка, дрони, скиди. Багатьох цих речей противник навчається в нас. По тактиці дуже багато змін. Теж навчаються на нашій тактиці, десь — ми діяли так влітку. Вони зараз діють так взимку. Я це бачу", — каже Олег Ширяєв.

Читайте також

Харківській 127-й бригаді тероборони передали бронетранспортери Spartan: фоторепортаж

Чому РФ почала окопуватися на кордоні з Харківщиною. Коментар комбрига тероборони

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок