Радянський орден на стіні будинку на ХТЗ: чи треба його демонтувати — пояснення УІНП

Радянський орден на стіні будинку на ХТЗ: чи треба його демонтувати — пояснення УІНП

Радянський орден на стіні будинку на ХТЗ: чи треба його демонтувати — пояснення УІНП
. Макет ордена на будинку на ХТЗ. Лютий 2023 року. Фото: Ірина Гнатюк/Суспільне Харків

Зображення ордену часів Радянського Союзу вимагають демонтувати зі стіни житлового будинку у Харкові. Свої запити до харківської міськради за останній рік тричі направляли представники громадської організації "Деколонізація України".

Орден "Перемоги" підпадає під закон про декомунізацію, каже представниця організації Діна Чмуж.

"Відповіді на останнє звернення немає, а на перше звернення написали, що орден не підпадає під закони декомунізації, бо це пов'язано з Другою світовою війною, "діди воювали", і все в такому дусі, хоча й Інститут Національної пам'яті визнає, що це підлягає закону про декомунізацію, тобто це певна підміна поняття", — вважає Діна Чмуж.

Діна Чмуж
Діна Чмуж. Лютий 2023 року. Фото: Ірина Гнатюк/Суспільне Харків

На фасаді до того, як на нього нанесли зображення ордену, розміщувався "Знак якості", згадує Людмила Чумаченко, яка живе в будинку вже майже 70 років.

"Мабуть, до 40-річчя перемоги у Вітчизняній війні повісили замість "Знака якості" цю зірку, і от вона висить, і нікому вона не потрібна. Ну хто ж її зніме? Цей будинок незвичайний, в цьому будинку жило керівництво заводу", — каже жителька будинку.

Людмила чумаченко
Людмила Чумаченко. Лютий 2023 року. Фото: Ірина Гнатюк/Суспільне Харків

Лист-роз’яснення і рекомендації представники Інституту національної пам’яті до харківської міськради направили ще у 2016 році, говорить голова Північно-східного відділу інституту Марія Тахтаулова.

"Орден "Перемога", макет якого встановлено на вулиці Миру в Харкові, підпадає під дію закону про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного тоталітарних режимів та заборону пропаганди їхньої символіки, оскільки макет цього ордену містить напис СРСР, який і підпадає під дію закону, як символіка комуністичного тоталітарного режиму", — пояснила Марія Тахтаулова.

Марвя Тахтаулова
Марія Тахтаулова. Лютий 2023 року. Фото: Ірина Гнатюк/Суспільне Харків

"Я хочу наголосити, що ордени, які заслужили люди, не підпадають під дію закону, і вони можуть їх носити й використовувати. Що стосується саме зображення, макету, то це є способом публічної демонстрації, він має бути демонтований. Також ордени, зображення орденів можуть використовувати в музейних колекціях, в освітньому процесі, це під дію закону не підпадає", — каже Тахтаулова.

Радянський орден на стіні будинку на ХТЗ: чи треба його демонтувати
Орден на ХТЗ. Лютий 2023 року. Фото: Ірина Гнатюк/Суспільне Харків

За словами Діни Чмуж, у Харкові лишається понад сотня об'єктів, які підлягають демонтажу.

Чому не демонтували зображення та чи планують це зробити, кореспонденти Суспільне Харків намагалися дізнатися в Харківської мерії: речниця міськради Ольга Мірошниченко відповіді не надала, причину, чому не відповідає, також не пояснила. Суспільне Харків направило інформаційний запит до установи.

Читайте також

Декомунізація Харківщини: що говорять місцеві жителі про перейменування Ватутіного

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок