Як сапери обстежують житловий сектор на Харківщині: репортаж

Як сапери обстежують житловий сектор на Харківщині: репортаж

Як сапери обстежують житловий сектор на Харківщині: репортаж
. Машина саперів Харківщини. 23 січня 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

Понад 2 тисячі заявок на вилучення боєприпасів накопичилося у саперів Міжрегіонального центру гуманітарного розмінування від жителів Харківщини.

Про це Суспільне Харків розповів начальник частини Ігор Овчарук.

Нині піротехніки переважно розміновують об’єкти електро-, газо- і теплопостачання. Щоб покрити всі запити від людей, не вистачає саперів, говорить Овчарук.

Мала Рогань

Піротехніки викопали із землі відпрацьовану деталь реактивної протитанкової гранати. Її перед своїм подвір’ям у Малій Рогані знайшов Олександр Рубан. Село звільнили від росіян у березні.

"Танк стояв. Пройшов дощ, і йшла сусідка Маша, та й каже — дивіться, тут ось щось вимело. Я підійшов, подивився, так. Написано чи "РПД" чи "РПГ". Хотів узяти ломиком і демонтувати, але мені заборонила поліція. Сказали: ні в якому разі, це небезпечно", — розповідає житель Малої Рогані.

Палива в уламку не залишилося, говорить сапер Максим Ільченко.

"На даний час вона цілком безпечна, бо це вже запчастина. Вона відривається під час вибуху, але залишати — це неправильно, бо звичайні люди не розуміють, що це. Завжди в них є страх", — говорить сапер.

Перед будинком Олександра, за десять сантиметрів від стіни, встряв двигун від ракети Ураган.

"Японці забрали хвостовик в якийсь музей. Канадці забрали осердя. Коротко кажучи, розібрали все. Я відкопаю, болгаркою зріжу й зацементую. Мені головне, щоб сказали, що воно не вибухне", — каже чоловік.

Селище Рогань

На території картонної фабрики в сусідньому селищі Рогані у траві між деревами піротехніки вилучили осколковий боєприпас від гранатомета.

"Тут дуже малі осколки. Вона дуже небезпечна, коли детонує. 15 метрів — це суцільне ураження", — говорить сапер Максим Ільченко.

Сапер Максим Ільченко. Січень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків
Сапер Максим Ільченко. Січень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

Площа підприємства — 14 га. Фабрика була під обстрілами в березні й квітні, каже технічний директор Роман Хоршев.

"Через Докучаєве стріляли по Малій Рогані, і якраз між ними була наша фабрика. Тому хто куди підходив, хто де мінував, що де не розірвалося, ми не розуміємо. Очисні споруди й всюди, де немає асфальту, треба обстежити", — каже Хоршев.

Сапери міжрегіонального центру гуманітарного розмінування мають понад 2 тисячі заявок від жителів Харківщини на вилучення боєприпасів, говорить начальник частини Ігор Овчарук.

"Частково мешканцям, які звертаються, намагаємося допомогти. Усім не виходить, нас не вистачає. Є проблема в тому, що потрібно передусім допомогти критичній інфраструктурі", — каже Ігор Овчарук.

За словами Овчарука, найбільше вибухонебезпечних предметів знаходять у містах, селах і селищах, які до осіннього контрнаступу перебували на лінії фронту.

Що відомо

  • Поліція просить жителів Харкова та області бути обережними та не наближатися до незнайомих предметів. У разі виявлення таких предметів треба викликати ДСНС за номером 101 або дзвонити на лінію 102.
  • За даними пресслужби обладміністрації на 17 січня, на Харківщині внаслідок підриву на боєприпасах РФ від початку вторгнення загинули 130 людей.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок