"Чому я маю з рідної землі тікати?": історія газовиків, які працювали під обстрілами на Харківщині

"Чому я маю з рідної землі тікати?": історія газовиків, які працювали під обстрілами на Харківщині

"Чому я маю з рідної землі тікати?": історія газовиків, які працювали під обстрілами на Харківщині
. Слюсар та старший майстер "Харківгаз" працюють у звільненому селі Малі Проходи. Харківщина, січень 2023 рік. Фото: Олександра Новосел / Суспільне Харків

У прикордонне село Малі Проходи повернули газопостачання. До вересня село було в окупації. Газ вимкнули в травні, електрики немає й досі. Щоб відновити подачу палива, довелося ремонтувати газогін, перебитий окупантами.

"Це було важко: зайти в хмару газового тиску"

Газогони у Дергачівській громаді лагодить Іван Мащенко з колегами. Роботи від початку вторгнення РФ в Україну слюсар не припиняв.

Малі Проходи газ
Слюсар "Харківгаз" Іван Мащенко працює у звільненому селі Малі Проходи. Харківщина, січень 2023 рік. Фото: Олександра Новосел / Суспільне Харків

"У мене робоча машина була, так вона обстріляна, пробита вся. Найстрашніше було, коли снаряд потрапив у газорозподільчий пункт. Я залишився випадково сам на ніч. Коли я приїхав на той розбитий пункт, гул такий був, наче це гуде реактивний літак. Я розумів, що це газ, і це було дуже страшно", — каже Мащенко.

Протягом 20 хвилин, поки перекривав газ, я боявся
Іван Мащенко, слюсар "Харківгаз"

У будь-який момент могла статися пожежа, згадує Іван.

"Мені треба було, поки не зайнялося, ліквідувати виток газу. Це було важко: зайти в хмару газового тиску. Я розумів, що на мені одежа синтетична, і може трапитися іскра, бо лише ось тільки-но вибухнуло. Налаштовано йшов, не знаючи на що. Протягом 20 хвилин, поки перекривав газ, я боявся", — пригадує слюсар.

Малі Проходи Харківщина
Деокуповане село Малі Проходи. Харківщина, січень 2023 рік. Фото: Олександра Новосел / Суспільне Харків

"Ще дим димить, а ми їдемо й замотуємо всі пробоїни"

Навесні газовики займалися ремонтом, говорить Іван.

"Тоді ми в основному ремонтували. Люди лишалися жити в холоді. Перші дні ми їздили під обстрілом: ще дим димить, а ми їдемо, й замотуємо всі пробоїни. Мені нікуди тікати зі свого дому, чому я маю з рідної землі тікати? Хай окупанти тікають",— каже слюсар.

Історія газовиків, які працювали під обстрілами на Харківщині
Слюсар та старший майстер "Харківгаз" працюють у звільненому селі Малі Проходи. Харківщина, січень 2023 рік. Фото: Олександра Новосел / Суспільне Харків

Ремонт в Малих Проходах

У селі Малі Проходи розподільчі пункти вцілили, але довелося ремонтувати газопровід низького тиску, його пошкодили росіяни, говорить старший майстер Юрій Щербаков.

Газовики Харківщина
Майстер "Харківгаз" Юрій Щербаков працює у звільненому селі Малі Проходи. Харківщина, січень 2023 рік. Фото: Олександра Новосел / Суспільне Харків

"Працювати зараз не так важко, тут відносно тихо. Ми провели випробовування газогонів високого та низького тиску, ГРП, потім перевірили газопроводи на вулицях та вводи в будинки. Потім почали подачу газу", — говорить старший майстер.

Малі Проходи газ
Деокуповане село Малі Проходи. Харківщина, січень 2023 рік. Фото: Олександра Новосел / Суспільне Харків

"Бойове хрещення"

Щербаков каже, вперше потрапив під обстріл 26 лютого: "Це були "Гради" в Дергачах, тоді йшов обстріл школи та вулиць. Це було бойове хрещення. А потім були й інші: гармати, ракети, гради. Страшно буває всім".

Вони нас люблять
Юрій Щербаков, майстер "Харківгаз"

"Люди без світла і газу готують їжу у дворі на плитках саморобних. І коли ми приходимо підключати газ, місцеві дуже радіють. Вони кажуть, що зможуть помитися, приготувати ту їжу, яку хочеться, не думати, де шукати дрова. Вони нас люблять. Принеси добро в хату — й буде добре та прекрасно. Й тоді у нас настрій покращується", — каже Щербаков.

За словами Щербакова, у Малих Проходах газ проведений до 186 осель. Нині люди живуть у п’ятій частині будинків.

Що відомо

  • Дергачівську громаду на Харківщині, яка була під російською окупацією, ЗСУ звільнили у вересні.

Читайте також

Росіяни облаштували офіцерський штаб у приватному будинку селища Малі Проходи на Харківщині

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок