Що означає створення на Харківщині військових адміністрацій: пояснення експерта

Що означає створення на Харківщині військових адміністрацій: пояснення експерта

Що означає створення на Харківщині військових адміністрацій: пояснення експерта
. Харків, травень 2022 року. Фото: Суспільне Харків

У Харківській області на 4 жовтня створили 13 військових адміністрацій. За словами речниці голови обладміністрації Олени Шаповал, загалом на Харківщині утворити мають понад 20 військових адміністрацій.

Чому створюють військові адміністрації, які повноваження мають їх начальники та що буде з депутатами місцевих рад в розмові з Українським радіо Харків пояснив доцент Інституту державного управління Каразінського університету Олег Конотопцев.

Вибори проводити не можна

З якою метою створені військові адміністрації на звільнених територіях?

Формально це здійснюється тоді, коли місцеве самоврядування неспроможне виконувати покладені на нього завдання, органи не можуть виконувати своїх функцій.

Коли величезна кількість керівного складу органів влади банально втекла, як мінімум з громади, а то і з області, а то і з країни взагалі, то тут треба запроваджувати окремий режим функціонування.

Плюс величезні проблеми є, бо деякі голови громад фізично видалені зі своїх громад: дехто був колаборантом і його, як мінімум, треба замінити.

Читайте також: Кабмін надав на відновлення інфраструктури Харківщини 300 мільйонів — Верещук

Якщо зберігати місцеве самоврядування, то це вибори проводити — так під час воєнного стану не можна. А декого москалі вкрали й вивезли, а деякі люди, може, і неживі, а треба, щоб органи влади виконували свої функції. Тому доводиться використовувати цей механізм військових адміністрацій, який передбачений Законом про правовий режим воєнного стану.

Як людям зрозуміти, які гілки влади є в їхніх громадах, щоб знати, до кого звертатися?

Не можна плутати військово-цивільні адміністрації з військовими адміністраціями. Військово-цивільні адміністрації запроваджувалися на Донбасі, в зоні Операції Об’єднаних Сил, і на них є спеціальний окремий закон. Вони там по-своєму працювали.

Ті, що запроваджені зараз — це просто військові адміністрації, без цивільних. Це однозначно орган військового управління, формально, по закону, він складається з військових, створюється у населених пунктах Президентом, якщо обласна військова адміністрація або Генеральний штаб вирішить, що там для функціонування влади треба запроваджувати цей окремий режим.

Обмежень для чиновників стає менше

Як це на функціонування громади, які повноваження у цих очільників, чим це відрізнятиметься від голови громади?

Той факт, що велика кількість призначених начальників цих адміністрацій — це колишні голови територіальних громад, свідчить про те, що принаймні у нашій області, намагаються зберегти певну кадрову стабільність у цих органах управління. Ніхто не впроваджує нових людей, окрім випадків, де фізично відсутній голова.

Влада намагається зберегти старі управлінські схеми та процедури

З одного боку, голові ОВА Олегові Синєгубову, може, буде комфортно з тими людьми, про яких він знає, що вони справлялися на цьому місці, але з іншого боку, є і великі корупційні ризики.

Є підстави до згортання свобод, бо закон дозволяє вже цим адміністраціям самостійно приймати рішення про зменшення прав і свобод громадян. Можна не виконувати вимоги закону про доступ до публічної інформації, можна займатися регуляторною діяльністю без дотримання процедур — приймати акти без оприлюднення проєктів, відстежування результативності, вносити зміни до бюджету.

Військові адміністрації залишаються протягом 30 днів після припинення воєнного стану

Припустимо, сьогодні — перемога, ми звільнили Донбас та Крим, президент припиняє воєнний стан, наприклад, 15 листопада, то до 15 грудня продовжуватимуть працювати воєнні адміністрації зі своїми широкими повноваженнями.

Призначати на посади чиновників можна буде без проведення конкурсу — раніше хоч якось формально можна було забезпечити сумлінність та дотримання законодавства. Тобто обмежень для чиновників стає набагато менше — а чиновники лишаються старими.

Це призначені, а не обрані, як керівники громад — ми вже говоримо про виконавчу владу, а не представницьку?

Найважливіше, що тепер створюється вертикаль виконавчої влади, і навіть можна вести мову, що це президентська вертикаль навіть у населених пунктах. Якщо раніше там було хоч якесь самоврядування, то тепер це владна вертикаль — включно до того, що голова обласної воєнної адміністрації визначає структуру міської воєнної адміністрації, штатний розпис і так далі.

Депутати рад відпочивають

А що з депутатами міських селищних рад, вони так само проводитимуть засідання?

Ні, повноваження рад припинені, і тепер одноосібно голова військової адміністрації приймає ті рішення, які приймала рада. Депутати відпочивають, по закону так повинно бути. Вони-то можуть продовжувати активну громадську діяльність, але це вже буде громадська діяльність, а не політична.

Читайте також: Як після обстрілів відновлюється Малинівська громада Харківщини

Можливо, тепер жителям громад, зокрема деокупованих, буде легше достукатись до посадовців, бо не треба буде чекати сесійних рішень?

І так, і ні. З одного боку, дійсно процес прийняття рішень скоротиться, можна очікувати, що ефективність підвищиться. Але, з іншого боку, коли все буде стікатися до одного центру... Раніше депутат щомісяця мав індивідуальний прийом і людина могла достукатись, а зараз громади укрупнені, на десятки тисяч населення й один голова, до якого усі інформаційні потоки стікаються, від якого усі управлінські рішення виходять, людині банально не стане часу кожного вислухати.

Але ж голова може призначити помічників проводити прийом громадян?

Якщо Синєгубов здогадається при визначенні структури цих військових адміністрацій у населених пунктах передбачити якісь реверанси у бік старост, тоді, можливо, і будуть якісь помічники у голови цієї адміністрації. Якщо ні, то виходить, що цілий рівень публічного управління в нас зникне в адміністраціях. Сподіватимемось, що у Синєгубова гарні радники й вони не забудуть про цей момент.

Чиновники тепер стають більш ефективними, але і роботи в них стає набагато більше

Раніше в тебе на обліку були люди у складних життєвих обставинах іти щомісяця виконував рутинну роботу, а тепер в тебе в когось хату розбомбило, хтось на міні підірвався, і кожен день обстріли. Чиновникам є чим зайнятися, крім як вислуховувати скарги від громадян.Тепер все залежить від чиновників і від ситуації в громаді.

Військові адміністрації і поліція

Чи більше повноважень буде у цих посадовців щодо співпраці з поліцією, іншими правоохоронними органами?

Вони тепер і будуть правоохоронними органами. До складу військовим адміністрацій якраз формально входить воєнне командування, всі правоохоронні органи повинні увійти до складу. Як раніше, при комуністах, місцеві ради народних депутатів командували всім, і міський чи районний відділ внутрішніх справ був фактично виконавчим органом місцевої ради.

Тепер ми фактично відродили цю ситуацію, коли все входить до складу цього універсального органу управління

Буде велика проблема: чи зможуть наші громіздкі органи влади пристосуватися до цієї системи.

Якщо люди бачать якусь несправедливість і хочуть поскаржитись на представника адміністрації, чи матимуть вони таке право?

Залишається в дії Закон про звернення громадян, єдине, що в нас було раніше. Плюс журналісти, плюс різні громадські активісти. Тільки скаржитись тепер можна оцьому одному начальнику військової адміністрації. Але якщо не підкріплювати оці скарги й громадянською активністю — поширювати інформацію у соцмережах чи звертатися до журналістів — користі буде не більше, ніж і до вторгнення.Просто спустять на гальмах це рішення.

Хто очолив новостворені військові адміністрації

Згідно з указом президента України Володимира Зеленського, у Харківській області утворили 13 військових адміністрацій. Їхніми начальниками стали:

 • Чугуївська міська військово-цивільна адміністрація — Мінаєва Галина Миколаївна;
 • Малинівська селищна військова адміністрація — Семер'янов Микола Іванович;
 • Циркунівська сільська військова адміністрація — Сікаленко Микола Васильович;
 • Роганська селищна військова адміністрація — Черненко Марія Вікторівна;
 • Липецька сільська військова адміністрація — Слабченко Олексій Миколайович;
 • Дергачівська міська військова адміністрація — Задоренко Вячеслав Валентинович;
 • Вільхівська сільська військова адміністрація — Шмиголь Олександр Миколайович;
 • Великобурлуцька селищна військова адміністрація — Терещенко Віктор Миколайович;
 • Оскільська сільська військова адміністрація — Загоруйко Геннадій Миколайович;
 • Ізюмської міської військової адміністрації — Марченко Валерій Віталійович;
 • Борівська селищна військова адміністрація — Тертишний Олександр Володимирович;
 • Балаклійська міська військова адміністрація — Карабанов Віталій Юрійович;
 • Золочівська селищна військова адміністрація — Коваленко Віктор Миколайович.

Читайте також

На Харківщині в окупації залишаються 77 населених пунктів: дані на 5 жовтня

На початок