Сімох громадян Шрі-Ланки — шістьох чоловіків та одну жінку — російські загарбники тримали в полоні у Вовчанську під час окупації міста. У полонених відібрали документи, виривали нігті, били та годували двічі на тиждень.
Громадяни Шрі-Ланки прибули до України приблизно за три тижні до початку повномасштабного вторгнення РФ, розповів 18 вересня начальник Слідчого управління Нацполіції Харківщини Сергій Болвінов.
"Частина з них прибула, як вони пояснюють, для навчання в Куп'янському медичному коледжі, частина — для робіт. Вони поселилися на території міста Куп'янськ і орендували будинок. Коли почалися бойові дії, в тому числі на території міста Куп'янськ, всі вони злякалися та ховалися у будинку. Через деякий час вони вирішили евакуюватися з міста Куп'янськ і пішли пішки в напрямок Харкова", — каже він.
За словами полонених, їх затримали російські військові на першому блокпості — зв'язали руки, зав'язали очі та повезли в невідомому напрямку. У полоні іноземців катували та змушували працювати.
"Їх доставили до міста Вовчанськ (попередньо — на території Вовчанського агрегатного заводу), де утримували до кінця окупації цієї території, тобто до 10 вересня. Російські військові їх били, зокрема, по нирках. Росіяни використовували їх як найману працю, як прибиральників. Вимагали від них гроші, як вони пояснюють. Щодо двох з них були застосовані тортури, а саме — відносно одного громадянина були застосовані плоскогубці і відірвані нігті з великих пальців ніг, щодо іншого, згідно з його свідченнями, було відірвано один ніготь також з пальця ноги, а також його затискали в двері і били дверями по голові", — розповідає Сергій Болвінов.
20-річний Ділужан Патхінажакан розказує, що окупанти годували полонених двічі на тиждень маленькими порціями: "Щодня вони давали нам можливість сходити до вбиральні на дві хвилини. Душ був раз на п’ять днів. На дві хвилини. Годували нас дуже мало. Двічі на тиждень маленькими порціями".
Каже, що були дуже злі на загарбників, але з полону втекти не могли: "Ми навіть не думали втекти з полону. У них було багато зброї, автоматів. Вони приставляли нам рушниці до тіла, били автоматами. Вони били нас, але не лікували. Не було жодної медицини. Ми дуже вдячні українській поліції, дуже вдячні. Вони дали нам одяг, їжу, можливість сходити в душ".
40-річний Аінкаранатхан Ганесамуртхі розповів, що росіяни напивалися, а потім змушували полонених прибирати за ними та били: "Вони били мене, били. Я не знаю чому. Щоранку. Тягнули мене за шкірку і казали: йдемо, йдемо. Щодня. В чому була проблема — не знаю".
Після деокупації міста українськими силами полонені самі дійшли до готельного комплексу в Харкові, де їх розмістив охоронець готелю. Він же і повідомив поліцейським про іноземців.
Слідчий Володимир Якименко повідомив, правоохоронці призначили ряд судово-медичних експертиз для висновків щодо тілесних ушкоджень. Розслідування проводиться за ч.1 ст.438Порушення законів та звичаїв війни Кримінального кодексу України.
Сергій Болвінов зазначив, що іноземці зараз живуть в реабілітаційному центрі, їм надана медична допомога: "Коли ці іноземці потрапили до нас, ми дали їм можливість зв'язатися по скайпу та іншому зв'язку з їхніми родичами. Це було досить моторошно, бо люди нарешті, їхні родичі, побачили, що вони живі і здорові".
Читайте також
"Витягнув і поховав однокласник". Історія жительки Ізюма, яка з родиною загинула в підвалі будинку