Жителька Харкова спалила паспорт РФ та отримує громадянство України

Жителька Харкова спалила паспорт РФ та отримує громадянство України

Жителька Харкова спалила паспорт РФ та отримує громадянство України
. Марія Мосна відмовляється від громадянства РФ. Фото: Марія Мосна

Жительки Харкова Марія Мосна та Кіра Джафарова відмовляються від російського громадянства та намагаються отримати громадянство України. У березні 2022 року Мосна спалила паспорт РФ.

Відмовитися від громадянства РФ Мосна вирішила ще у 2014 році, коли Росія розв’язала війну проти України, розповіла вона Суспільному.

На момент спалення паспорта вже перебувала в процесі оформлення громадянства України.

"Таким чином я вирішила показати, що я не підтримую політику Росії, і взагалі не хочу мати жодних зв’язків зараз з цією країною", — каже вона.

Жителька Харкова спалила паспорт РФ та отримує громадянство України
Марія Мосна відмовляється від громадянства РФ. Фото: Марія Мосна

Отримання громадянства Марія чекає понад два роки — Офіс президента не отримав її дані від міграційної служби, документи загубили.

"Це теж була окрема історія. Я подавала документи з прив’язкою до Луганської області, де був прописаний на той час мій чоловік. Коли я вже мала ось-ось отримати цю посвідку, почалося вторгнення, там усе згоріло, мені сказали робити все це наново. І я ще рік чекала на документи вже у Харкові", — розповідає Мосна.

З того моменту знайти документи не вдається. Депортувати жінку не можуть, оскільки вона має посвідку на постійне проживання в Україні.

Жителька Харкова спалила паспорт РФ та отримує громадянство України
Марія Мосна відмовляється від громадянства РФ. Фото: Марія Мосна

"Якщо я все ж отримаю український паспорт, я потім маю два роки, щоб відмовитися від російського громадянства", — каже Мосна.

"Мати російський паспорт соромно"

Ще одна жителька Харкова Кіра Джафарова також вирішила відмовитися від російського паспорта у 2014 році.

"Стало зрозуміло, що Росія — країна-агресор, і цей паспорт носити з собою соромно", — розповідає Джафарова.

Жителька Харкова спалила паспорт РФ та отримує громадянство України
Кіра Джафарова відмовляється від громадянства РФ. Фото: Суспільне Харків

"Я почала процедуру виходу з російського громадянства, і в російському консульстві весь час чинили якісь перепони, вимагали принести паспорт Союзу [СРСР]. Після хвилі COVID-19 та карантину накопичилися величезні черги, записи були через три місяці. Зрештою 2 грудня вони прийняли ці документи і протягом 3-6 місяців вони мали надати офіційний документ про вихід з російського громадянства. Але почалася війна", — каже вона.

Тимчасова посвідка у жінки закінчується 17 грудня 2022 року, до цього часу вона має оформити документи, інакше її депортують.

Припинення громадянства: коментар юристки

"На даний момент у зв’язку з війною є проблема з отриманням громадянства громадянами інших країн, зокрема, громадянами Росії, і це пов’язане, по-перше, з неможливістю належним чином припинити громадянство Російської Федерації, і, по-друге, з тим, що Офіс президента України з посиланням на воєнний стан призупинила розгляд документів про набуття громадянства України", — каже адвокатка Дар’я Тарасенко.

Припинити громадянство РФ неможливо через те, що нині в Україні не працюють посольства та консульства Росії.

"А поїхати в Росію, як мінімум, небезпечно. 24 лютого ситуація змінилася і будь-яка людина з паспортом Росії, проживаючи на території України, потенційно має ризики для свого життя та здоров’я, якщо вона прибуде на територію Російської Федерації", — вважає адвокатка.

До Офісу президента подали петицію з проханням спростити процедуру відмови від громадянства країни-агресора. Джафарова вважає, документ не набере необхідні 25 тис. голосів, бо людей з такою проблемою менше.

У 2022 році громадянство України за народженням загалом отримали 573 громадян РФ, за 5 місяців 2022 року — 161; за територіальним походженням у 2021 році — 1058 громадян РФ, за 5 місяців поточного року — 214, за указом президента України — шестеро у 2021 році, 208 — за п’ять місяців 2022 року, повідомили в Державній міграційній службі.

Читайте також

"Корисна інформаційна зброя": Подоляк — про видачу українського громадянства Невзорову

Лінгвоцид є одним із ключових компонентів геноциду — мовний омбудсмен про українську на окупованих РФ територіях

Росіяни планували видавати жителям Київщини паспорти СРСР — СБУ

На початок