Перейти до основного змісту
"Правоохоронці об'єдналися в один кулак", — начальник слідства Харківщини про роботу під час війни

"Правоохоронці об'єдналися в один кулак", — начальник слідства Харківщини про роботу під час війни

"Правоохоронці об'єдналися в один кулак", — начальник слідства Харківщини про роботу під час війни
. Фото: Сергій Болвінов/Facebook

Понад 4 тисячі об'єктів цивільної інфраструктури, пошкоджені або зруйновані внаслідок російських обстрілів, оглянула поліція від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну на Харківщині. Що зафіксували слідчі, внаслідок яких атак найчастіше гинуть люди та як поліцейським вдається врятуватися з тимчасово окупованих територій?

Про діяльність поліції в умовах війни "Українському радіо Харків" розказав начальник слідчого управління обласного управління поліції Сергій Болвінов.

Спільна робота

Поліція працює зараз у надскладних умовах, окрім роботи, яка була до повномасштабної війни, додалася ще й фіксація вчинення військових злочинів з боку рашистів, а це й обстріли, й крадіжки, які вчиняють росіяни, є факти зґвалтувань.

"85% загиблих отримали мінно-вибухові травми", — начальник слідства Харківщини про роботу під час війни
Наслідки обстрілу Пісочина, 17 червня 2022 року. Фото: Сергій Болвінов/Facebook

Поліція також працює над виявленням колаборантів, розвозить гуманітарну допомогу. Спецпідрозділи поліції беруть участь у бойових діях. Всі правоохоронці об'єдналися в один великий кулак, щоб боротися з нападом.

РФ знищує цивільні об'єкти

Після обстрілу поліція відразу виїжджає на місце події — слідчі, криміналісти та вибухотехніки працюють на місці обстрілу, складається протокол, який вноситься до ЄРДР. В основному, це цивільні об'єкти, де немає концентрації й перебування військових. Кваліфікується це за статтею 438 КК України — "Порушення законів та звичаїв війни".

"85% загиблих отримали мінно-вибухові травми", — начальник слідства Харківщини про роботу під час війни
Наслвдки нічного обстрілу Індустріального району Харкова, 16 червня 2022 року. Фото: Сергій Болвінов/Facebook

З початку війни зробили 4200 таких оглядів місця події. Фіксуємо збитки будівлям, поранених людей. На 21 червня в Харківській області загинула 861 людина (за даними прокуратури, серед загиблих в регіоні 45 дітей — ред.). У близько 85% загиблих — мінно-вибухові травми. Люди гинуть переважно від артилерійських обстрілів та авіаударів.

Допомога пораненим

Слідчі Київського відділу поліції виїхали на огляд місця події в П'ятихатки. Повертаючись у місто, дорогу обстріляли "Градами", було пряме влучання в автомобіль: водій загинув на місці, а його пасажир був з перебитими ногами. Попри обстріл, що тривав, слідчі дістали пораненого й на службовому авто якнайшвидше доправили до лікарні. На жаль, наступного дня ця людина померла від крововтрати.

Коли був обстріл, попередньо "Градами", центральної частини міста, Сумського ринку та Київського району, також були поранені люди, яких слідчі евакуювали до лікарні. Так чоловіку вдалося врятувати життя.

Затримання диверсантів, мародерів та незаконний бізнес

Проблема посилення диверсійно-розвідувальних груп була в перші дні війни після 24 лютого, з цим успішно боролися. Було затримано чотирьох учасників ДРГ. Ми затримали росіян. Зараз проблеми з ДРГ не фіксуємо.

Ми внесли за час війни 1600 кримінальних проваджень за фактами крадіжок, що в народі називають мародерством, і оголосили 245 підозр, 138 справ вже скерували до суду.

Деякі суди в місті переїхали до Полтавської області, деякі залишилися й працюють. У нас проблем із направленням кримінальних проваджень до суду немає.

Багато бізнесу закрилося, з'явилися нелегальні торговці цигарками, алкоголем. Відповідальність за це передбачена адмінкодексом про адмінправопорушення. Дільничні виявляють і вилучають, складаючи протоколи, які надалі направляються до суду. Цигарок за цей час було вилучено на суму близько 500 тис. гривень.

"З колабораціонізмом боремося максимально"

Особа, яка підтримує "руський мір", співпрацює з окупантом, може передавати місця дислокації військовослужбовців ЗСУ і координати місць критичної інфраструктури, які надалі будуть атаковані ракетними обстрілами. Поліція щоденно проводить заходи й виявляє таких осіб.

Ми зараз працюємо в рамках 8 кримінальних проваджень, які зареєстровані за статтею "колабораційна діяльність". Цих людей в порядку статті 208 не затримуємо, однак виявляємо й направляємо їхні справи до суду, щоб вони були покарані відповідно до закону.

Якщо зможемо довести вину особи у співпраці і її дії будуть кваліфіковані за статтею 111 — "Державна зрада", то така особа буде затримана.

Прошу всіх, хто має інформацію про колаборантів, людей, які співпрацюють, підтримують "руський мір", які можуть надавати їм інформацію щодо Збройних Сил України тощо, прошу повідомляти про поліцію про цих осіб”.

Про поліцію на окупованих територіях

Якщо і є випадки співпраці поліцейських з росіянами на окупованих територіях, це справа Державного бюро розслідувань. Однак швидке просування рашистів по деяких напрямках призвело до того, що і місцеві жителі, і поліцейські лишилися в окупації.

Ми фіксуємо той факт, що злочинці — рашисти — забороняють цивільним переїжджати на підконтрольні Україні території й спрямовують їх до Росії. Поліцейські, які евакуюються на нашу територію, однозначно за пропрацьованим алгоритмом проходять поліграф, проходять співбесіду з Управлінням внутрішньої безпеки, лише після позитивного висновку допускаються до роботи.

Один із поліцейських чотири рази намагався виїхати на підконтрольну територію і його чотири рази повертали. Він вигадував різні історії, що, приміром, йому потрібне лікування, надавав довідки, а йому казали, щоб лікувався в Бєлгороді. Потім говорив, що потрібно піклуватися про батьків — також не відпустили.

"85% загиблих отримали мінно-вибухові травми", — начальник слідства Харківщини про роботу під час війни
Начальник Слідчого управління поліції Харківщини Сергій Болвінов ліворуч. Фото: Сергій Болвінов/Facebook

Він проявив кмітливість і придбав недорогий автомобіль, завантажив сумками своєї знайомої дівчини, під'їхав до блокпоста і сказав, що залишить автомобіль і допоможе дівчині перенести на ту територію речі, а потім повернеться. Не повернувся, полишив автомобіль там і таким чином поліцейський дістався контрольованої території України, зараз працює в поліції.

Втрати поліції

Маємо 70 поранених поліцейських, є загиблі. Кожен поліцейський, хто не полишив свою роботу з 24 лютого, для мене справжній герой, який боронить нашу країну і робить внесок у нашу перемогу.

Була невелика кількість випадків, коли поліцейські не вийшли на роботу. Вони всі були звільнені. Це одиничні випадки.

Читайте також

"Вони тут чужі, Харків ніхто не здасть", — командир 228 батальйону тероборони

Топ дня
Вибір редакції
На початок