Зі зливної ями та мулу, ставку, дороги й колій — цьогоріч рятувальники та добродії визволяли тварин, протягували їм сачки, драбини та руку допомоги. Суспільне пригадує найяскравіші історії порятунку 2021 року.
Коза Фатіма
Козу Фатіму із селища Жуковського рятувальники визволяли у спідньому: 50-кілограмова тварина впала в п'ятиметрову зливну яму та провела там понад годину.
Господарка тварини Ірина Манжос-Теренько влітку розповідала Суспільному, що коза вже двічі тікала з вигону в лісі.
"Така вона — любить у шкоду встряти, любить залізти куди-небудь, любить позаглядати там, де не треба, любить тихо чкурнути й побути наодинці", — казала Манжос-Теренько.
Після порятунку характер кози не змінився, упродовж пів року вона тікала ще чотири рази, сказала господарка.
"Від чоловіка колись втекла, від дитини, бігали, по всьому селу шукали. Це вільнолюбна тварина, яка бореться за свою незалежність, тому з цим нічого не зробиш. Вона завжди була з характером, навіть намагалася очолити стадо. Увесь час намагається щось довести", — розповіла Суспільному Ірина.
У наступні рази, коли коза тікала, хазяї на пошуки відправлялися самостійно, рятувальників не викликали.
"Чоловік вже каже: "Не хочеш вже ніж її до горла прилаштувати?". Але я якось не можу. Звикаєш і вже не можеш без них", — говорить жінка.
Косуля з узбіччя
Дитинча косулі на узбіччі пара підібрала влітку. Побоювались, що тварину зіб'є машина чи загризе собака, а повертатися до лісу косулятко відмовлялося. Тварину привезли до екопарку — на той час їй було близько двох-трьох тижнів. Вона не травмувалася, доглядальники почали вигодовувати її козячим молоком.
Нині тварина мешкає у вольєрі з іншими копитними — козами, вівцями, свинками та трьома молодими косулями, розповів Суспільному речник харківського екопарку Олексій Костюченко.
"Серед них є і цей малюк. Ті, хто його знайшли, назвали косуленя Бембі. Наші кличуть його Малюк. Він підріс. Ріжок ще не видно, вони повинні з'явитися навесні, а повноцінні дорослі — за два роки", — говорить Костюченко.
Коли тварина підросте, розглядають декілька варіантів, як повернути її у природне середовище.
"Можливо, наступним літом його випустимо — на території "Фельдман екопарк" чи у колег в одному з національних природних парків. Ймовірно, що поїде в Одеську область за програмою ревайлдингу відновлення екосистем до стану, у якому вони були до втручання людини",— каже речник.
Близько 70 телят у диму
Ввечері 21 грудня у Печенігах у господарчій споруді, де перебувало близько 70 телят, спалахнула підстилка з соломи. Рятувальники разом з працівниками ферми перегнали тварин у сусідню будівлю.
"Була задимлена уся фермерська будівля. Там сторож один бігав. Каже: "В мене там 69 телят, їх треба рятувати". Ми перегнали їх, оперативно спрацювали. Відчинили двері, ворота — і спільно з рятувальниками перегнали в іншу будівлю, де решта корів були. Вони могли всі загинути — їм по 5-7 місяців", — розповідає Василенко.
Поки частина рятувальників переганяла худобу, інші надзвичайники гасили пожежу. Приборкати вогонь від соломи, якої у приміщенні було близько чотирьох тонн, вдалося за дві години.
Кошеня на рейках метро
Понад пів доби кошеня на прізвисько Тіна просиділо на рейках у харківському метро, допоки його не визволили волонтери та правоохоронці за допомогою сачка.
На допис про врятовану тварину в Instagram-спільноті Суспільного звернула увагу харків'янка Ярослава Радюк. Вона одразу зателефонувала у "Службу порятунку тварин", щоб забрати кішку — її власна, з якою вона прожила 15 років, померла за два тижні до події у харківській підземці. Домашню улюбленицю також звали Тіною.
"Вона прожила зі мною половину мого життя. І ходжу два тижні й кажу, що я хочу собі на новий рік подарунок — кицьку. Вчора побачила її у пабліку. По-перше, тому що її назвали Тіною, вона впала мені у вічі. Думаю, кішка, як я й хотіла, ще і Тіною назвали. Думаю, точно, це моя доля", — розповіла Суспільному Ярослава.
Вдома на нового члена родини чекала чотирирічна донька Ярослави Аліса. Разом з кошеням, яке перейменували на Мішель, у родині прикрашали новорічну ялинку.
Мішель вже звикла до нового помешкання, розповіла Суспільному Ярослава за пів місяця після порятунку. Та навіть лагодить зі своєї співмешканкою — декоративним щуром. Іноді — трішки шкодить.
"Ялинку один раз вже завалила. Ось така бешкетниця, але вона дуже хороша дівчинка, добре їсть, вночі спати дає. Спить або з донькою, або біля клітки зі щуром", — розповідає Ярослава.
Вранці Мішель полюбляє приходити й примощуватися біля ніг, говорить господарка.
З води та вогню
Часто тварин доводиться визволяти з водойм — влітку місцеві рибалки повернули матері-качці вивідок каченят, які зірвалися з дамби на ставку у Валках та провели кілька годин в очікуванні на порятунок — качину родину, зрештою, возз'єднали.
Ще один ставок ледь не погубив корову з Лозівського району — тварина застрягла на заболоченому березі, місцеві намагалися її витягти упродовж дня, але марно. Ситуацію виправили чотири рятувальники зі старими пожежними рукавами. Вони витягли тварину: корова не травмувалася, але налякалася.
У ямі з мулом наприкінці липня також опинився кінь з Куп'янська. Про допомогу попросив господар тварини. Коня дістали силами п'яти рятувальників за допомогою лебідки та рятувальної мотузки. Копита, як і увесь кінь, уціліли.
Кожен третій випадок
Окремої статистики, скільки тварин вдалося врятувати за рік, надзвичайники не ведуть, говорить речник обласної держслужби з надзвичайних ситуацій Євген Василенко.
"Але якщо пожежа десь у житлі, то майже кожен третій випадок — точно доводиться рятувати домашніх улюбленців", — говорить речник.
Зокрема, пригадує, як два тижні тому вогонь майже повністю охопив приватний будинок у Люботині, вдалося винести з полум'я собаку та п'ять кошенят.
"Коли горів будинок, мешканців не було. Але почули гавкіт собаки й писк кошенят. Майже все було охоплено полум'ям, через дах тільки можна було туди потрапити. І начальник караулу заліз в будинок, виніс п'ять кошенят і цуцика. Кошенята у кращому стані були, а песику медики надавали допомогу", — розповідає Василенко.
Часом тварини тікають з дому. Так, на початку грудня у Харкові розшукували карликову домашню свинку, яка мешкає у квартирі.
Міні-піг Клео загубилася у районі Комунального ринку, перехожі намагалися її піймати, але повернути тварину господарю вдалося лише за декілька годин.
У Харкові працює декілька установ, до яких можна звернутися за допомогою у пошуку, лікуванні та реабілітації тварин. Серед них — харківський екопарк (зокрема, там працює Центр реабілітації рукокрилих), Служба порятунку тварин та комунальний Центр поводження з тваринами.
Читайте також
"З вадою не потрібен". Історія Сільвера, покинутого собаки з харківського притулку