Координатора громадської організації "Патріоти — За життя" Олега Ширяєва підозрюють у хуліганстві та побитті чоловіка у Харкові навесні 2021 року. За даними СБУ, він також причетний до координації силових груп, які стежили за людьми з проукраїнською позицією.
Версію слідства 3 серпня на брифінгу озвучив начальник Управління Служби безпеки України в Харківській області Роман Дудін.
Епізод про напад
За даними СБУ, Ширяєв підозрюється у злочині, який стався 19 березня 2021 року. Того дня у Харкові з ножем і кастетом побили чоловіка — на переконання нападників, пов'язаного з рухом "Азов".
"Людина отримала удар кастетом, що призвело до важких наслідків, і ножове поранення... Самі фактично себе задокументували, зняли на відео, частково виклали у відкритий доступ", — сказав Дудін.
"Дуже відверто, дуже зухвало били чоловіка і наголошували на тому, що він має стосунок до "Азову", до тих сил, які здійснюють захист суверенітету нашої держави з 2014 року", — додав начальник облуправління СБУ.
Чи справді потерпілий пов'язаний з "Азовом", начальник СБУ не відповів, порекомендувавши поставити це питання до їх представників. Один з лідерів "Національного корпусу" та Азовського руху Максим Жорін спростовував це у дописі на власному каналі в Telegram (увага, відео за посиланням містить кадри насильства) за кілька днів після нападу чоловіка.
У справі є свідок — водій потерпілого, який, за словами Дудіна, жив на території не підконтрольної Україні Горлівки і в липні дав СБУ покази, що підтверджують причетність Ширяєва до злочину.
"Він (свідок — ред.) добровільно 30 числа (липня — ред.) з'явився у суд, де був попереджений про всю кримінальну відповідальність за надання неправдивих показів, де вільно, спокійно надав покази", — розповів Дудін.
"[Ширяєву] було оголошено підозру. Тобто до одного епізоду, який у нього був, якщо я не помиляюсь, у 2018 році, є епізод, який відбувся у 2021 році. Ширяєв створив групу з підконтрольних собі осіб, які отримували фактично заробітну плату за те, що виконували ті чи інші задачі. З того відео, матеріалів, що ми маємо, про що ми можемо казати, це дестабілізація ситуації у Харківському регіоні", — повідомив начальник УСБУ.
Що знайшли під час обшуків
У справі провели понад дев'ять обшуків. Їх проводили під відеозапис за участі адвокатів, зазначив Дудін.
"В одному з приміщень була виявлена ціла плантація конопель, фактично у лабораторних умовах вони її вирощували. Були виявлені засоби ураження, мобільні телефони, перчатки і дуже цікавий бланк", — сказав Дудін.
На папері зазначалося, що у Києві, Полтаві, Сєвєродонецьку, Харкові та Дніпрі мають бути у постійній готовності групи з трьох-п'яти людей.
"Для цих людей у будь-який момент може надійти завдання, бути готовим до виїзду у будь-яку секунду", — процитував текст з речового доказу Дудін.
У документі йшлося про представників "Національного корпусу". Листок містив фотографії шістьох чоловіків.
"Це лідери тих груп, які мають чітку проукраїнську позицію, підтримують цілісність, суверенітет нашої держави", — сказав Дудін.
"Робота на дестабілізацію" та вибори
Мотиви нападу 19 березня начальник УСБУ пояснив так: "Вони очікували, що буде відповідь. Для чого? Щоб у політичному контексті розповісти про те, обґрунтувати своє існування перед політичною партією, яку вони представляють (назву партії Дудін не назвав — ред.), і розповісти про те, що в Україні є фашизм, нацизм, громадян України утискають. Це групи, які працювали на дестабілізацію".
"І після цього можна заявляти — на території Російської Федерації, інших країн — про політичний тиск та неспроможність захисту Україною політичних прав і свобод громадян. Це фактично була провокація", — говорить начальник облуправління.
"На сьогоднішній день Харківська область активно заходить в епоху виборів. У нас відбуваються вибори міського голови. Сюди з усієї України вже приїхали дуже-дуже багато різноманітних людей: політологи, соціологи, чорні піарники тощо. Ці всі особи, які сюди заїжджають, мають різні сценарії того, що відбувається. Один зі сценаріїв — це дестабілізація: напади на опонентів, підпали автомобілів тощо. В тому числі й щодо певних проукраїнських сил, лідерів саме цих сил", — сказав Дудін.
За даними СБУ, з квітня 2021 року силові групи намагалися проїхати на Харківщину з Дніпра, Сєвєродонецька, Полтави, Києва. У деяких з них було по 100-120 людей. Основне коло фігурантів, за словами Дудіна, складається з десяти людей. Підозра за двома статтями (ч. 2 ст. 121Умисне тяжке тілесне ушкодження та ч. 4 ст. 296Хуліганство) оголошена тільки Ширяєву.
Відповідь на заяви Киви
Дудін не відповів, кого СБУ має на увазі під інформацією про народного депутата, який "контролював" громадське "силове" об'єднання. Водночас начальник СБУ відреагував на заяви нардепа від ОПЗЖ Іллі Киви.
"Окремий народний депутат почав передавати вже привіти. Я так розумію, що зазначена історія викликала певний в нього якийсь супротив внутрішній, він почав активно передавати Telegram-каналами, Facebook привітання співробітникам Служби безпеки, іншим правоохоронцями і так далі. Користуючись нагодою, також можу сказати: нешанований народний депутате, силовий блок Харківщини, силовий блок України, всі патріоти, учасники АТО перебувають там, де вони мають перебувати, відповідно до свого місця проживання, вони ні від кого не ховаються", — сказав Дудін.
Інформацію про тиск на свідка, про що заявив Кива, він відкидає.
"Який кандидат, такі і науки. Так я можу прокоментувати цю ситуацію. Якщо людина добровільно приходить до управління Служби безпеки і дає свідчення [...], в суд, про який саме тиск може йти мова?" — відповів начальник УСБУ.
За словами Дудіна, спецоперація СБУ запобігла продовженню "протиправної діяльності" силових груп на території України.
Протягом дня Суспільне намагалося зязатися із адвокатом Ширяєва Дмитром Поповим. Слухавки він не взяв.
Читайте також
На Донбасі викрили проросійське громадське об’єднання, яке контролював народний депутат — СБУ