Шум насосів після обвалу колектору у Харкові: юрист — про перспективи доведення шкоди у суді

Шум насосів після обвалу колектору у Харкові: юрист — про перспективи доведення шкоди у суді

Шум насосів після обвалу колектору у Харкові: юрист — про перспективи доведення шкоди у суді
. Суспільне Харків

Довести майнову та моральну шкоду жителям вулиці Греківської, які після обвалу колектору протягом трьох років вимушені жити поруч з насосною станцією, буде непросто, а процес може затягнутися на роки.

Таку думку в програмі "Сьогодні. Головне" на Суспільному висловив юрист Дмитро Остапенко.

"Такий процес буде дуже ресурсновитратним. Позовні вимоги можуть складатися з двох блоків. Перше — це відшкодування майнової шкоди. Це питання ремонтних робіт та їхнього відшкодування. Другий блок питань — відшкодування моральної шкоди. Для того, щоб довести свою позицію в суді, треба буде провести низку експертиз, і вони досить дорогими за ціною", — сказав юрист.

"Якщо ми говоримо про відшкодування витрат при ремонті будівлі, то потрібно провести будівельно-технічну експертизу, яка б встановила причинно-наслідковий зв'язок між роботою насосів та погіршенням стану будинку, тому що відповідач без цієї експертизи говоритиме, що будинки руйнуються самі собою. Тим більше, що Греківська — це історична частина міста. Інститут Бокаріуса оцінить таку експертизу не менше ніж у 10 тисяч гривень", — наголошує Дмитро Остапенко.

За його словами, також потрібно буде провести експертизу вартості ремонтних робіт для відновлення будинку. Така експертиза коштуватиме тисячі гривень.

"Якщо говорити про відшкодування моральної шкоди, тут ситуація ще складніша. Розмір моральної шкоди вираховується за допомогою комплексної судово-психологічної експертизи. І проблема в тому, що в нашій країні дуже мало судових експертів психологів, а ті, які є, надмірно завантажені. Якщо за умови, що такий експерт і знайдеться, потрібно буде ще й довго чекати висновків", — пояснив юрист.

На його думку, до справи також потрібно було б залучити технічного експерта, який міг би сказати, чи з порушеннями встановлені насоси.

"Наприклад, я прочитав, що такі насоси повинні встановлюватися на спеціальні віброгасильники. Як ми бачимо, ці насоси встановлені просто на асфальт. Але якщо я буду це пояснювати суду як юрист, мене суд не сприйматиме як спеціаліста", — говорить Дмитро Остапенко.

Якщо мешканці вирішать звертатися до суду, потрібно бути готовими, що справа може розглядатися у судах тривалий час та заздалегідь збирати докази.

"Їм потрібно ледь не щоденно викликати спеціалістів санстанції, які б фіксували рівень вібрації, рівень шуму, щоб довести рівень шуму в децибелах, що він перевищує допустимі норми. Також потрібно збирати докази будь-яких майнових витрат, які пов’язані з цією ситуацією. Наприклад, збирати чеки з ремонту та інше. Також потрібно збирати всі чеки пов’язані з витратами на здоров’я", — сказав Остапенко.

Що відомо

  • Три роки мешканці будинку на вулиці Греківській живуть поруч з насосною станцією. Її встановили тимчасово — після обвалу колектору мали побудувати новий. Угоду з підрядником на прокладання комунікацій комунальники доповнювали шість разів, щоразу змінюючи вартість і терміни. Люди скаржаться, що їх будинок розвалюється, а постійна вібрація і шум негативно впливають на здоров’я. Деякі жителі не виключають, що звертатимуться з позовом до "Харківводоканалу".

На початок