Двоє студентів Харківського національного університету імені Каразіна стали призерами всеукраїнського конкурсу наукових робіт "Зберігаючи пам'ять про Голокост".
Студентка історичного факультету Варвара Кабаргіна посіла друге місце з роботою "Метаморфози пам’яті. Євреї на карті Харкова, Одеси та Дніпра". Темою Голокосту зацікавилися, коли дорогою з рідного Краматорська проїжджала повз Дробицький Яр, де у 1941-42 роках масово розстріляли євреїв.
"Протягом двох років, проїжджаючи повз Дробицький Яр, коли їхала додому або поверталася в Харків, почала цікавитися цим меморіальним комплексом та загалом єврейськими місцями у Харкові. Так виникла ідея, яку допоміг втілити мій науковий керівник — створити проєкт "Місця пам'яті" про євреїв Харкова. Пізніше додали Одесу та Дніпро", — розповіла Суспільному Варвара.
У науковій роботі студентка досліджувала пам'ятні місця, пов'язані з життям або присутністю єврейської громади: меморіали, синагоги, пам'ятні дошки, музеї.
Читайте також: "Валюша мене викупила у конвою за золотий годинник": як жителька Харківщини пережила Голокост
Найбільше Варвару вразила історія Солдатської синагоги — першої єврейської релігійної будівлі, заснованої у Харкові. За оцінками істориків, під час Другої світової війни там загинули близько 400 людей.
"На вулиці Громадянській, де була розміщена синагога, взимку 1941-1942 року збирали представників єврейської громади і відправляли до гетто. Тих, хто вже не міг самостійно дістатися, замкнули в синагозі, яка на той час була єдиною діючою у місті. Там у грудні 1941 року загинули від голоду й холоду близько 400 людей", — розповідає авторка роботи.
Від будівлі залишився тільки фундамент, на місці встановлена меморіальна дошка.
Третє місце на конкурсі "Зберігаючи пам'ять про Голокост" посів аспірант філософського факультету Харківського університету ім. В. Н. Каразіна Андрій Пикало з роботою "Пережити Голокост: усні історії про виживання та порятунок євреїв Києва".
Що відомо
- Всеукраїнський конкурс наукових, науково-дослідницьких проєктів студентів, аспірантів "Зберігаючи пам’ять про Голокост" третій рік поспіль проводить Меморіальний центр Голокосту "Бабин Яр" спільно з Міністерством освіти і науки України. Його мета полягає у пошуку та підтримці талановитої молоді та залучення її до вивчення та дослідження історії Голокосту.
Читайте також: "Валюша мене викупила у конвою за золотий годинник": як жителька Харківщини пережила Голокост