У 2025 році уряди Японії й Південної Кореї профінансують демонтаж у Харкові шести зруйнованих багатоповерхівок, більшість із яких — на Північній Салтівці. Цей проєкт реалізує Програма розвитку ООН в Україні, розповів її аналітик Олексій Печений. На двох об’єктах роботи вже тривають.
У чому складність демонтажу і які спогади залишаються в мешканців про своїх будинків — матеріал Суспільне Харків.
Як демонтують розбитий будинок на вулиці Академіка Проскури у Харкові
Анастасія Овчаренко втратила квартиру, в якій прожила з родиною 20 років, у січні 2024-го. Будинок Анастасії зруйнувала російська ракета — через удар під’їзд обвалився, а восьмеро людей загинули. Міська рада призначила демонтаж п’ятиповерхівки — роботи тривають другий місяць.

"Купували квартиру в цьому будинку перед народженням доньки, і їй якраз цього року 20. Дивитися боляче, бо це величезна частина життя. Я дуже любила нашу квартиру. Ми перед початком повномасштабного вторгнення закінчили з ремонтом", — згадує Анастасія.
Ми протягом цього року з хвостиком періодично приїжджаємо сюди, робимо фотки. На рік влучання ми приїжджали з квітами, бо… знову ж таки це серйозна і травма, і пам’ять, і біль.

Цей будинок проіснував понад пів століття — до повномасштабного вторгнення тут мешкало близько 180 людей, говорить Віталій Мельник. Він — інженер, представляє Програму розвитку ООН, яка допомагає Харкову розбирати зруйновані обстрілами будинки. Каже, роботи тут фінансує уряд Південної Кореї.
"Внаслідок ракетного удару було повністю зруйновано перший під’їзд і пошкоджено опорні конструкції будинку, зрештою було ухвалено рішення після обстеження про його повний демонтаж", — говорить Мельник.





За його словами, роботи у будинку мають завершити до кінця травня.
"Звісно, у демонтажі є складнощі. У першу чергу це зумовлено конструкцією самого будинку, оскільки під час демонтажу утворюється велика кількість пилу. Тому доводиться під час знесення екскаватором опорних конструкцій використовувати зрошення за допомогою автоцистерни", — пояснює інженер.


Зносять будинок на вулиці Наталії Ужвій у Харкові
Ще один зруйнований будинок, який розбирають за допомогою ПРООН, розташований на Північній Салтівці, демонтаж оплачує уряд Японії, говорить Віталій Мельник.
"Внаслідок влучання на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну було частково зруйновано кілька під’їздів, і зрештою будинок зазнав ще більших руйнувань під час подальшого бомбардування міста", — каже інженер.

За інформацією інженера, у дев’яти під’їздах будинку до повномасштабної війни жили 800 мешканців.
"Будинок було визнано аварійним через критичні пошкодження опорних конструкцій. Зрештою, було ухвалено рішення про його повний демонтаж. Складність демонтажу зумовлена передусім розмірами будинками й великою кількістю утворених відходів", — пояснює інженер.



Знести будівлю планують за два місяці.
"На сьогодні роботи тривають у четвертому, п’ятому і шостому під’їздах — вони знесені майже на 80%. Сміття, яке демонтується, піддається первинному сортуванню і транспортується на місця тимчасового зберігання відходів руйнувань", — розповів Віталій Мельник.

У Харкові планують знести ще чотири будинки коштом іноземних урядів
Цього року в межах проєкту Програми розвитку ООН у Харкові мають демонтувати шість багатоповерхівок, говорить аналітик організації Олексій Печений.
"Створення нових домівок для людей, які постраждали внаслідок цієї війни — це головна ідея. Розвиток і безпека людей. Чому саме? Тому що це перший крок у відновленні, відбудові цих об’єктів. Ми демонтуємо, ми сортуємо це сміття й надалі також плануємо й вже маємо досвід у використанні цих відходів — у повторному використанні, у відбудові деяких сіл, населених пунктів", — розповів Суспільному Олексій Печений.


За даними аналітика, з двох будинків, які зносять у Харкові у травні, вивезли близько трьох тисяч тонн будівельного сміття. Його можуть використати, зокрема, для підсипання доріг.
Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube