7 років з дня розгону Євромайдану в Дніпрі: як це було та хто покараний. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

7 років з дня розгону Євромайдану в Дніпрі: як це було та хто покараний. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

7 років з дня розгону Євромайдану в Дніпрі: як це було та хто покараний. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ
.

7 років тому під обладміністрацією у Дніпрі розігнали учасників Євромайдану у Дніпрі. Тоді мітингувальники прийшли до будівлі, щоб передати тодішньому голові ОДА резолюцію про свою незгоду з “драконівськими” законами від 16 січня 2014 року.

Невідомі у масках почали кидати з-за паркану у мітингарів димові шашки. Тоді розпочалося протистояння, яке тривало кілька годин і закінчилося стріляниною. За даними облпрокуратури, тоді травми отримали 28 людей. Що відбувалося під адміністрацією та хто покараний за силовий розгін — у матеріалі Суспільного.

Повне відео дивіться на нашому каналі у YouTube:

Інна Лисак — дніпровська журналістка. 26 січня 2014 року вона з друзями прийшла на мітинг. Далі люди мирною ходою вирушили до облдержадміністрації, щоб передати резолюцію про те, що вони проти “драконівських” законів, ухвалених 16 січня 2014 року. Розповідає, коли підійшли до будівлі, побачили за парканом міліціонерів та невідомих у масках, а перед адміністрацією — снігові барикади.

Снігові барикади, кордони міліції, невідомі в масках

"Це були якісь незрозумілі люди, які кидали димові шашки, якісь балончики розпиляли в мирну ходу, яка спочатку була, звичайно, мирною. І коли ці події почали відбуватися, я зателефонувала своєму оператору, він приїхав і ми вже почали працювати як журналісти тут", — говорить Інна Лисак.

Протистояння тривало кілька годин. Мітингувальники та невідомі в масках через паркан кидали одне в одного каміння, кригу тощо. Людей під будівлею поливали водою з пожежної машини у 20-градусний мороз. Мітингувальники намагалися кілька разів прорвати паркан.

Інна Лисак разом з оператором змогла зайти до приміщення адміністрації й зняти, що невідомі були всередині будівлі. Ці кадри потім стали частиною доказової бази проти організаторів побиття.

"От там, в білій залі, де ми як журналісти звикли, що там проходять якісь брифінги, чиновники, відбувається мракобісся якесь. Я кажу оператору: “Знімай, знімай, знімай!” Вони на нас так підозріло дивляться. Але мені здається, що вони взагалі не зрозуміли, що хтось набрався такої нахабності й зайшов сюди", — говорить Інна Лисак.

7 років тому під обладміністрацією у Дніпрі розігнали учасників Євромайдану

Перемовини з владою, які закінчились арештом

Один із мітингувальників Вадим Шебанов згадує, що після кількох годин намагалися домовитися про припинення протистояння.

"Ми домовилися, що закінчуємо це протистояння: всім, хто порушує суспільний порядок, виписують адмінпротокол, раз є міліція, і всі розходимося по домівках. І пройшло 3-4 хвилини, поліція почала всіх затримувати. Тобто, всіх нас, а з “тітушні” нікого. І далі понеслось: Кіровське РОВД, Бабушкінський суд. О 10 ранку я вже був у СІЗО. Мені мій адвокат казав, що вбивць так не судять. Щоб о 10 ранку ти був не у поліції, а в СІЗО — в тюрмі. Тюрма сама: “нічого собі, оце так”, — говорить Вадим Шебанов.

Коли стемніло, під адміністрацією протистояння посилилося, розповідає Інна Лисак. Каже, страшно стало, коли невідомі в масках почали стріляти.

"От вони бігли таким клином, діставали зброю і просто стріляли безконтрольно. Тоді наш колега, оператор одного з телеканалів отримав кулю. От тоді вже було страшно", — говорить журналістка Інна Лисак.

7 років тому під обладміністрацією у Дніпрі розігнали учасників Євромайдану

Сімох засудили, троє у розшуку, посадовці міліції невинні

Заступниця начальника відділу обласної прокуратури Олена Заворотня розповідає, що за фактом побиття мітингувальників відкрили декілька кримінальних проваджень.

На сьогодні засудили сімох людей — одного організатора, який керував силовим розгоном, чотирьох людей за хуліганство, а також одного з начальників та інспектора ДАІ, які причетні до складання неправдивих адмінпротоколів на учасників автомайдану.

"Як організаторів цих силових заходів, щодо розгону мирних акцій, обвинувачується шість осіб — з них троє знаходяться в розшуку, одного засуджено, щодо двох триває судовий розгляд", — зазначила Олена Заворотня.

6 січня цього року Кіровський суд визнав невинними в організації силового розгону у 2014 році колишніх начальників обласної та міської міліції. У прокуратурі планують оскаржувати це рішення. Апеляцію мають подати до 5 лютого.

7 років тому під обладміністрацією у Дніпрі розігнали учасників Євромайдану
7 років тому під обладміністрацією у Дніпрі розігнали учасників Євромайдану.

Читайте також

У Києві відбувається хода пам'яті на честь перших загиблих під час протестів на Майдані

На початок