Перейти до основного змісту
Тренд із TikTok: підлітки з Дніпра виготовили саморобну вибухівку та підірвали її в укритті. Що кажуть у поліції

Тренд із TikTok: підлітки з Дніпра виготовили саморобну вибухівку та підірвали її в укритті. Що кажуть у поліції

19 січня в одному із телеграм-каналів Дніпра поширили відео, на якому підлітки повторили один з небезпечних трендів з ТікТоку. Вони виготовили саморобну вибухову суміш з засобу для очищення труб та закинули її до одного з мобільних укриттів у центрі міста — через це трапився вибух.

Що про інцидент кажуть правоохоронці — читайте у матеріалі Суспільного.

Інцидент прокоментувала речниця міської поліції Аліна Стаднік. За її словами, про цей випадок правоохоронці дізналися з соціальних мереж. Подію вже зафіксували та проводять перевірку.

Про тренд з TikTok

У ТікТоці налічується сотня відео як виготовити таку вибухову суміш та з її використанням. Деякі з них набрали від користувачів понад 50 тисяч вподобайок.

Маркетолог Владислав Радзієвський працює безпосередньо і з соцмережами. За його словами, мета подібних платформ — виплеснути емоції.

"Якщо вам відео подобається і ви дивитеся його понад 15 секунд, лайкаєте, переходите далі в профіль — робот розуміє, що вам подобається та починає додавати більше контенту, який вам сподобався по алгоритму. І так максимально захоплюють дитячу увагу в тому ж ТікТоці", — розповідає він.

Тренд із TikTok: підлітки з Дніпра виготовили саморобну вибухівку та підірвали її в укритті. Що кажуть у поліції
Владислав Радзієвський. З особистого архіву Владислава Радзієвського

Небезпечні тренди серед підлітків були і з десяток років тому, каже Владислав. Зокрема наводить приклад, коли у забороненій в Україні соцмережі діти погоджувалися на небезпечні завдання, які могли призводити і до смерті.

"Контент знайде дитину всюди. І питання, чи є в неї достатньо інтелектуального імунітету, який мають передати батьки дітям, щоб цей контент відфільтрувати і не рухатися за ним імпульсом", — каже чоловік.

Після публікації такого контенту, він підпадає під певний вид інтересів, розповідає Владислав. Штучний інтелект сканує, що в цьому відео немає заборонених елементів, класифікує його, а далі він і потрапляє в стрічку, пояснює маркетолог.

"Він на початку публікації вже маркує це відео таке, яке містить в собі якийсь інтерес. Наприклад, є в нас "каструля" — це один інтерес, інші "каструлі" — з іншими. У цих "каструлях" перебувають люди, які "їдять" цей контент. Як тільки він потрапляє в мережу — він фасується по "каструлях", — зазначає фахівець.

Що каже психологиня

Через повномасштабне вторгнення РФ існує і загроза використання українських дітей російськими спецслужбами, розповідає психологиня центру допомоги врятованим у Дніпрі Юлія Сідорук. У вразливій категорії — діти, які опинилися в складних життєвих обставинах і готові виконувати певні дії за гроші, каже спеціалістка. Також у зв’язку з війною діти ще більше проводять час в Інтернеті через брак спілкування, додає Юлія. За словами психологині, це теж один з інструментів впливу на молодь.

"Підлітки завжди воліють бути частиною якоїсь спільноти і вони можуть повторювати ці тренди. Це хвиля популярності, яка надає їм позитивний заряд. У підлітків ще недостатньо розвинуті причинно-наслідкові зв’язки, тому вони можуть бути під впливом і повторювати не замислюючись про те, які наслідки від таких небезпечних ігор", — каже вона.

Тренд із TikTok: підлітки з Дніпра виготовили саморобну вибухівку та підірвали її в укритті. Що кажуть у поліції
Юлія Сідорук. З особистого архіву Юлії Сідорук

Зараз багато дітей піддаються впливу, навіть, якщо не хочуть цього робити, каже Юлія Сідорук. Вони безпосередньо можуть не брати участь в таких іграх, але можуть стояти десь неподалік та дивитися, аби не бути "білою вороною", додає психологиня.

"Якщо з дитиною, підлітком поряд є стійка особистість, яка буде опорою, пояснювати, розмовляти, допомагати долати певні підліткові труднощі — тоді дитина буде більш стійка і вона здатна чинити опір. Сказати — ні, що не здорові ігри і брати участь в такому не буду", — розповідає фахівчиня.

Юлія Сідорук радить контактувати з дитиною, виховувати в ній вміння казати "ні", навчити розрізняти свої права і обов’язки та вчити критичному мисленню. Каже: це важливо в наш час саме в протидії дезінформації.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

Топ дня
Вибір редакції
На початок