Учасниці гурту "Криниця" з Дніпропетровщини 35 років співають козацькі затяжні пісні, які занесені до нематеріальної спадщини ЮНЕСКО. Як розповіла Суспільному засновниця колективу 86-річна Раїса, тексти та мотиви збирали по всій області. Нині в гурті — 20 жінок та дівчат. Кожного року вони співають козацькі затяжні пісні на фестивалях по всій Україні та за кордоном.
Засновниця гурту Раїса розповідає, на початку колектив складався з шести людей, репетирували у власних домівках. Додає: мотиви та тексти збирали по всій Дніпропетровщині.
"Об’їжджаю всі вулиці, розпитую в людей старших, таких, як я. Та знає куплет, а та знає два рядки, а та знає мотив. І оце по куплету, по два, по три збираю", — каже засновниця колективу.

Козацькі затяжні пісні співають традиційно акапельно. Наразі у гурті — 20 жінок та дівчат. Чотирнадцятирічна Софія каже: до колективу чотири роки тому її привела вчителька музики, тепер наспівує ці пісні і в школі, і вдома.
"От як тільки прийшла, вперше почула пісню і все, кохання. Я відчуваю силу, приємно бути в колективі, приємно це співати, іноді до мурах пробиває те, що співаєш. Воно передається з років в роки, від пращурів до нашого покоління, воно в цей час дуже важливо, я вважаю", — розповіла вона.
З дитинства співала разом з бабусею автентичні українські пісні шістнадцятирічна Аделіна. Каже: раніше тут співала її старша сестра, сім років тому вирішила також доєднатися до колективу. Найулюбленіша козацька пісня, додає, "Віє вітер…".
"Зараз багато вже "попси" і всі забувають про народні пісні. Тим паче зараз війна і багато чого, якихось записів пісень втрачаються, але потрібно їх все одно повертати, аби ми пам’ятали, бо це наша культура", — каже Аделіна.

До нематеріальної спадщини ЮНЕСКО співи "Криниці" занесли у 2016 році, каже керівниця гурту Катерина. Розповідає: наразі в репертуарі — понад 30 автентичних козацьких пісень з усієї країни. Зокрема, Дніпропетровщини. Катерина зазначає: унікальність цих співів — в їхній мелодійності.
"Фольклор глибинний починає одна — заводчиця називається. А потім всі підхоплюють і одна — виводчиця, цей високий голос, він один в колективі. Є такі пісні, що в нас народилися, і тут і тримаються. Почуєш, подібне, і слова наче як такі самі, як і в нас. Але мелодії вони по-своєму різні, вони гарні, але ось так, як "Криниця" співає — не співають", — зазначила керівниця гурту.

Катерина додає: кожного року співають козацькі затяжні пісні на фестивалях по всій Україні та за кордоном.
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро