В Україні може статися землетрус: чи є загроза для Дніпропетровщини

В Україні може статися землетрус: чи є загроза для Дніпропетровщини

Найближчими роками в Україні очікується землетрус потужністю від 7 до 7,5 балів. Його епіцентр припаде на сейсмоактивну зону Вранча у Румунії. Про це Суспільному повідомив геофізик Володимир Шляховий.

Чи є небезпека для Дніпропетровщини — пояснив доктор наук та професор Михайло Довбніч.

В Україні може статися потужний землетрус: чи є загроза для Дніпропетровщини
Михайло Довбніч . Суспільне Дніпро

Яка ймовірність землетрусу в Україні найближчим часом?

Більша частина України розташована у межах так званого українського щита. Це стабільний елемент земної кори. Тут землетруси відбуваються дуже рідко, а коли відбуваються — відносно невеликої магнітуди.

Прикладами можуть бути землетруси у Кривому Розі, у Дніпровсько-Донецькій западині, біля міста Полтави, у Приазов'ї тощо.

Найбільш сейсмоактивні зони розташовані на півдні та заході нашої країни. Це, в першу чергу, так звана зона Вранча – зона зчленування південних і східних Карпат, географічно розташована у Румунії. А також Кримський сейсмоактивний сегмент, який розташований вздовж південнобережної зони у Криму. Ці дві зони найбільш сейсмоактивні та мають найбільший вплив на сейсмічну ситуацію нашої країни.

В Україні може статися потужний землетрус: чи є загроза для Дніпропетровщини
Зона Вранча (червоним), Дніпровсько-донецька западина (блакитним) та Кримський сейсмоактивний сегмент (зеленим) на мапі сейсмічної активності. Суспільне Дніпро

Чи загрожують землетруси у зоні Вранча Дніпропетровській області?

Приблизно з періодичністю у 30-40 років у зоні Вранча у Румунії відбуваються дуже сильні землетруси. Це унікально для Європи. Землетруси відбуваються на великій глибині понад 100 кілометрів, тому вони відчуваються на дуже великій відстані. Але на відстані, на якій знаходиться, наприклад, місто Дніпро, вони відчуваються як дрібні коливання посуду у сервантах. До руйнувань вони не призводять.

В Одеській та Миколаївській областях ці землетруси відчуваються сильніше. Чим ближче до зони Вранча — тим сильніше відчуваються поштовхи. Останній такий сильний землетрус, який був в зоні Вранча, стався в 1977 році. Він відчувався у Дніпрі, Запоріжжі, Одесі, Миколаєві.

У зоні Вранча може реалізуватися землетрус з магнітудою 7,7. Землетрус 1977 року був з магнітудою — 7,1, землетрус 1940 року був з магнітудою — 7,6. Тобто такі землетруси можливі.

Але місцеві землетруси, попри те, що ми знаходимося на платформній частині, теж трапляються. Вони значно меншої магнітуди та менш часті, ніж у зоні Вранча. Втім відбуваються на меншій глибині, тому відчуваються у локальних зонах.

Чи є інші сейсмонебезпечні зони на/поблизу території України окрім зони Вранча?

Карпати й Закарпаття – це теж сейсмоактивна зона, але там, як і у Криму землетруси відбуваються на невеликій глибині. Це так звані "корові" землетруси, тобто у земній корі. Наприклад, землетрус 1927 року в Криму, який призвів до дуже сильних руйнувань на південному березі півострова, у нас ніяк не відчувався.

Чому є особлива небезпека для Кривого Рогу?

Ще один фактор, який впливає на сейсмічність — так звані локальні умови. Залежно від того, на яких ґрунтах розташована споруда чи будівля, сейсмічні коливання можуть як посилюватися, так і не посилюватися. Тому дуже важливо при будівництві вивчати локальні ґрунтові умови, на яких будуються будівлі та споруди.

Всі землетруси відбуваються в так званих зонах розломів земної кори. Через Кривий Ріг проходить дуже великий, на 1000 кілометрів, мантійний розлом з півдня на північ. Так званий Криворізько-Кременчуцький розлом. Вздовж цього розлому як раз сформоване залізорудне Криворізьке родовище. Тому Кривий Ріг так витягнутий з півдня на північ — він розташований вздовж цього розлому.

По-друге, дуже велике техногенне навантаження. Дуже велика кількість кар'єрів, шахт, хвостосховищ – це все теж впливає на геологічне середовище.

Прогноз у часі землетрусів, на жаль, поки що не розв'язана задача. Прогноз у просторі виконується дуже добре. Геофізики можуть сказати, що на певній території з деякою ймовірністю може статися землетрус такої інтенсивності. Але коли він станеться – це, на жаль, відкрите питання.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок