"Ще можуть повернутися морози": як вплинула зима на врожайність озимих культур на Дніпропетровщині. Коментар експерта

"Ще можуть повернутися морози": як вплинула зима на врожайність озимих культур на Дніпропетровщині. Коментар експерта

врожай, Дніпропетровщина
Експериментальне поле для випробування озимих культур. Фото: Суспільне Дніпро

Після зими стан посівів озимих, навіть найбільш вразливої озимої культури — рапсу, є в цілому задовільним, розповів завідувач кафедри селекції і насінництва професор Микола Назаренко. Станом на початок березня суттєвих проблем не виявлено. Втім, на врожай вплине недостатня волога у травні та на початку червня, коли у рослин відбувається період колосіння.

Детальніше про те, як вплинула цьогорічна зима на врожай – читайте у матеріалі Суспільного.

Зима 2023-2024 років була загалом м’якою, каже Микола Назаренко. Але підкреслює — незважаючи на завершення календарної зими, на Дніпропетровщину ще можуть повернутися морози. Втім холодна зима та морозний березень є більш загрозливими для садів, а не для польових культур. Загрожувати озимим може лише екстремальне похолодання, яке наразі не прогнозують.

"На Дніпропетровщину ще можуть повернутися морози": як вплинула зима на врожайність озимих культур. Коментар експерта
Фото: Суспільне Дніпро

Фахівець розповідає, вони проводять випробування понад 200 сортів культур на експериментальному полі університету.

"Протягом зим останніх чотирьох років проблеми мав лише один зразок, але й він дав врожай. Зараз оцінка стану посівів є гарною, нижче 4 балів немає у жодного зі зразків. Оцінка у 5 балів може бути досягнута лише в лабораторних умовах", – каже фахівець.

Він каже, найбільш поширеними озимими культурами на Дніпропетровщині є озима пшениця та озимий рапс. Серед менш поширених — озимий ячмінь. Цьогоріч на Дніпропетровщині було засіяно понад 420 тисяч гектарів — озимою пшеницею та понад 110 тисяч гектарів — озимим рапсом.

"На врожайність впливає дуже простий фактор, — добрива: є або відсутні та у якій кількості. Це зараз найбільш вагомий момент", – каже він.

"На Дніпропетровщину ще можуть повернутися морози": як вплинула зима на врожайність озимих культур. Коментар експерта
Микола Назаренко – завідувач кафедри селекції і насінництва Дніпропетровський державний аграрно-економічний університет. Фото: Суспільне Дніпро

Середній прогноз щодо врожаю пшениці з гектару — близько 4 тонн та більше, каже Микола Назаренко. Такі цифри актуальні для усієї території Дніпропетровщини. Підкреслює, — врожайність залежить не лише від погоди, але й від добрив.

"Наприклад у нас на дослідному полі бували врожайності 8-10 тонн, навіть ближче до 10. Це може бути в наших умовах. Не кожен рік, не з кожним сортом. Звичайно потрібен належний рівень мінерального живлення, але можливо навіть і таке", – каже Микола Назаренко.

Автор – Андрій Незнаєнко.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок