У Кривому Розі 5 лютого помер 14-річний хлопчик. Напередодні він звертався до стоматолога міської лікарні, де йому видалили зуб, який болів декілька днів.
На якому етапі розслідування смерті дитини, 7 лютого Суспільне запитало у головної лікарки міської лікарні Олени Климович.
За її словами, на даний час результатів експертизи немає.
"Всі необхідні процесуальні дії ми здійснюємо з органами, юридичними органами за запитом. Що стосується роботи подальшої, то ця робота буде проводитися обов'язково, як тільки ми отримаємо результати експертизи. На сьогодні експертних результатів поки що немає. Робити причинно-наслідковий зв'язок зовсім невірно", – каже вона.
Також вона зазначила, що лікаря не відсторонили від роботи.
"Його може відсторонити від роботи тільки юрист або суд, якщо буде визначена його вина. На сьогодні, вибачте, навіть причинно-наслідкового зв'язку немає", – каже головна лікарка.
Інтерв'ю з президентом Національної спілки стоматологів України Мироном Угрином
Яка має бути анестезія перед лікуванням зубів, чи потрібне спеціальне обстеження перед відвідуванням кабінета стоматолога та як бути впевненим в компетенції лікаря. Про ці та інші питання Суспільне поговорило з президентом Національної спілки стоматологів України Мироном Угрином.
Яка процедура підготовки пацієнтів до анестезії перед лікуванням зубів?
Є особливості проведення, наприклад, в дитячій стоматології, в дорослій стоматології. Якщо говорити про спеціальне знеболення: седацію чи загальний наркоз – то вони мають мати, анестезіологи, дитячу ліцензію на проведення наркозу або загальну ліцензію на проведення.
Якщо говорити про звичайний кабінет стоматології, то анестезія є абсолютним компонентном, на сьогоднішній день, проведення будь-якого лікування в стоматолога.
Дуже мало людей, які не бояться стоматолога, пам’ятають який стрес, боязно, тому все має проходити в комфортній для пацієнта обстановці, а не викликати якогось стресу.
Лікар стоматолог використовує місцеву анестезію, яка може поділятися на:
- аплікаційну, якщо вам якоюсь мазючкою знеболюючою помазали ясна, щоб не відчувати укол;
- інфільтраційна, коли насичується анестетиком тканина навколо зуба, який лікується;
- провідникова анестезія, коли анестетик доноситься до якогось нерву.
Інші анестезії, вони йдуть в компетенції анестезіолога. Тоді він веде пацієнта і забезпечує безпеку, робить всі обстеження, які йому потрібно.
Якщо приходить дитина до 18 років, то очевидно її приймає дитячий стоматолог, він має спеціалізацію певну.
Є анкета, яку заповнює сам пацієнт і тут прописані дані про пацієнта, які необхідні при лікуванні стоматологічних захворювань: персональні дані та 37 питань. Наприклад, чи нарікаєте на кровотечу, чи є алергія на медикаменти, на що саме, чи приймаєте препарати, які уповільнюють згортання крові.
Як правило, усі випадки, які стаються у стоматолога, вони пов’язані з алергією або серцево-судинною недостатністю.

Чи потребує спеціального обстеження людина, яка йде до стоматолога?
Якщо вона йде на лікування карієсу — немає такого, щоб вона проходила на 30 сторінок обстеження. Тобто, якщо насторожує анкета, то лікар може призначити додаткове обстеження.
Чи треба робити алергопробу перед лікуванням?
Якщо пацієнт був 30 разів у стоматолога, жодного разу проблем не було — то де-факто немає такого протоколу, що він зобов'язаний зробити алергопроби. Тим більше, в стоматології вони не завжди є дуже інформативними. І практично в світі і Україні, зокрема, немає такого правила, щоб ти прийшов до стоматолога і тебе послали до алерголога. Очевидно при видаленні зуба такий золотий стандарт: це якийсь загальний аналіз крові, згортання крові, і цукор, наприклад. Але вже є якщо підозра — пацієнт каже: "В мене були алергії там на трускавки (полуниця)", чи на їжу якусь чи на щось — це вже повинно насторожувати. І тоді, очевидно, скеровується до алерголога, він проводить дослідження.
Які документи має підписувати пацієнт перед втручанням?
Пацієнт заповнює анкету про стан свого здоров'я, яку підписує, тому що лікування передбачає відповідальність з двох сторін. Якщо в нього ВІЛ-інфекція, а він не інформує, то не лікар наражає на небезпеку, а він наражає лікаря на небезпеку.
На жаль, всі розділи медицини закінчуються одним розділом — можливі ускладнення. Навіть якщо лікар зробить все "LEGE ARTISЛат. – за правилами мистецтва." як кажуть, — це не означає, що не можуть виникнути якісь проблеми. І якраз сила лікаря в тому, щоб вчасно вжити заходів по збереженню здоров'я пацієнта. Він має розраховувати, що ми виконуємо належні протоколи і повинні бути уважним до його проблем і максимально передбачити те, що може не дай Бог статися.
Коли пацієнт підписує інформовану згоду, то це є офіційно форма МОЗу, тобто пацієнт дає дозвіл на лікування, діагностичні маніпуляції, наркоз, якщо це потрібно. І має бути вказано що його проінформовано про хід лікування, можливі наслідки і ускладнення.


Найкраще — це знати протоколи і правильно їх виконувати. Іншого просто немає, анестезія мусить бути, седація мусить бути — бо це антистресова терапія, тому що особливо людей похилого віку, які мають там серцеве-судинні захворювання, діти. Ну не можна дитину тримати: "Мамо, тримайте дитину", дитина кричить, вивертається, дитина синя, а їй лікують зуб. То з нею може статися і від того стресу.
На що треба звернути увагу перед тим, як почати лікування?
Абсолютно нормально отримати для себе повну інформацію, що йому будуть робити. Друге, поцікавитися ліцензією. Це навіть не лікар, а реєстратор повинен показати вам, що є така ліцензія. Якщо є анестезіологи — так само можна поцікавитися чи є ліцензія в анестезіолога. Його ліцензія гарантує що все, що необхідно, він має, бо клініка тоді відповідає за вас. І це не стосується лише приватних, це і державних стосується.
Ви можете поцікавитися, який досвід роботи лікаря, чи він давно працює, бо як клініка працює давно і в неї є пацієнти — то є вже гарантія того, що там не через одного випадають зуби чи через одного є якась проблема.
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро