На місці музею Лесі Українки під егідою "Ялтинського історико-літературного музею" діють експозиція "Ялта. Століття ХІХ-е (історія, музика та література)" та виставка, присвячена архітектору Ніколаю Краснову.
Про це повідомляє "Голос Криму".
У виданні наголосили, що про Лесю Українку наразі згадок нема. На початку окупації Криму біля будівлі стояла табличка, де було зазначено, що на другому поверсі розміщено "Музей Лесі Українки" та експозицію "Ломикамінь", яка пов’язана з перебуванням поетеси в Ялті.
Водночас заступниця постійної представниці президента в АР Крим Ольга Куришко у коментарі Суспільне Крим розповіла, що наразі музей Лесі Українки реконструйований. Крім того, окупанти змінили формат експозиції, яка була до початку окупації півострова.
"Це планомірна діяльність держави-окупанта, яка прослідковувалася з самого початку окупації. У 2015 році музей було перейменовано на "Ялтинський історичний музей". Там вже не було згадки про те, що це музей Лесі Українки. Потім він був закритий ніби на реконструкцію на дуже довгий період. І ось нещодавно він був відкритий, вже під іншою назвою, реконструйований, без експозицій, які були раніше", — розповіла Куришко.
Вона додала, що окупанти змінили зовнішній і внутрішній вигляд приміщення. Наразі там проходить експозиція "Ялта ХІХ сторіччя", яка розповідає про російських митців, які перебували на території Криму. Заступниця постійної представниці підкреслила, що там нічого не залишилось від попереднього музею. Наразі, зі слів Куришко, у приміщенні присутні деякі світлини Лесі Українки, але це загальні фотографії, де вона з іншими людьми.
"Стосовно експозиції нема інформації, де вона знаходиться. А вона може або перебувати в якихось архівах, ну принаймні, хотілося б на це сподіватися. Поки є не підтверджена інформація про часткове знищення. Але це прослідковується взагалі в діяльності держави-окупанта. Тобто, експозиція або вивозиться, або знищується", — зазначає Куришко.
З 2015 року Представництво і правозахисний сектор виходили із заявами про неправомірність і незаконність дій РФ та говорили про те, що Росія не має права знищувати культурну спадщину, зокрема і відповідно до міжнародного законодавства.
"Оскільки культурна спадщина захищається рядом міжнародних документів, вона має захищатися і ЮНЕСКО, але певний час не було підтвердженої інформації про те, що відбувається всередині музею. От зараз це стало відомо. Ми зі свого боку комунікуємо в тому числі і з міжнародними партнерами, коли говоримо про таку діяльність держави-окупанта. Цей рік запам'ятався великою кількістю знищених культурних пам'яток, зокрема на території АР Крим. Це і Херсонес, це і знищення, і донищення релігійних об'єктів. І собор, і ще один храм з якого зняли купол, а іншого просто розібрали по частинах, а Херсонес просто закатали в бетон", — зазначила Куришко.
На її думку, повномасштабне вторгнення РФ в Україну ще більше "розв'язало руки" представникам окупаційних адміністрацій щодо знищення культурних пам'яток.
"Тобто, що роблять росіяни весь цей час? Вони хочуть підтримувати міф про нібито приналежність Криму до РФ, про своє "право" на Крим. Це те, що вони транслюють у міжнародну спільноту свою внутрішню аудиторію для того, щоб підкріпити ці фантазії вони намагаються будь-яким чином доєднати або з'єднати історію РФ і Російської імперії з історичними постатями, які проживали, або в різний період були на території Криму. Інший момент — це знищення будь-яких українських згадок і об'єктів, які асоціюються з Україною, які є утвердженням української ідентичності", — підкреслила Ольга Куришко.
Вона зазначила, що Леся Українка невідривно пов'язана з історією України. Вона є українською представницею, мисткинею, поетесою. Саме через це окупанти стирають згадку про неї на території півострова.
Водночас заступниця представниці додала, що довести геноцид дуже важко. Однак, за останній час ЮНЕСКО внесло ще 25 об'єктів, які знаходяться на території України, під свою охорону.
"Тобто, це означає, що міжнародна спільнота також активізувала свою роботу спостерігаючи за цими руйнівними процесами. Всі випадки руйнації об'єктів культурної спадщини, які знаходяться на території ТОТ є предметом розслідування кримінальних проваджень наших правоохоронних органів. І це дає можливість акумулювати ці впровадження та звертатися із заявою до Міжнародного кримінального суду. Бо саме знищення культурних пам'яток є геноцидальною практикою. Бо це є знищення ідентичності", — резюмувала Ольга Куришко.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та Facebook