В Києві відбудеться виставка "Небачена Сила" про спротив українців на окупованих територіях

В Києві відбудеться виставка "Небачена Сила" про спротив українців на окупованих територіях

Український дім
Укаїнський дім, Київ. Єлизавета Серватинська / Суспільне

В День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу 18 травня, у рамках 80-их роковин депортації відкриється інформаційно-мистецька виставка "Небачена Сила" про ненасильницький спротив українців на окупованих територіях. Вона триматиме до 2 червня в Українському домі в Києві.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це повідомило Представництво Президента України в АР Крим, яке витупило співорганізатором виставки разом із Офісом Кримської платформи.

"Мета виставки – показати силу наших людей, які доводять, що Україна – це історії не пасивності, невизначеності та байдужості, а незламності населення, яке опинилось в ситуації прямої загрози від російського окупанта", — йдеться в повідомленні.

На сайті проєкту зазначається, що на виставці можна буде побачити роботи мисткинь Марії Куліковської, Алевтини Кахідзе, Лії Достлєвої, Юлії По, Еміне Зіятдінової, Юлії Данилевської, Яни Голубятникової, Діани Берг, лабіринт "Делаю вид" з плакатами кримського художника Антіка Данова та багато інших цікавих експозицій.

Депортація кримськотатарського народу

18 травня 1944 року на світанку розпочалася депортація кримськотатарського народу з Криму. У таємній постанові Державного комітету оборони "Про кримських татар" увесь народ звинуватили у зраді та колабораціонізмі і наказали виселити з Криму. Готували цю операцію тиждень, залучивши до неї 32 тисячі НКВСників.

За майже три доби з Криму вивезли близько 200 тисяч кримських татар. У дорозі та в перші роки після виселення загинуло 46% депортованих.

Вивозили переважно до республік Центральної Азії, зокрема до Узбекистану. 10 тисяч кримських татар, солдатів Червоної армії, які повернулися з фронту в Крим, теж депортували. 12 років кримські татари мали статус спецпереселенців, позбавлених громадянських та людських прав і свобод.

Офіційно повертатись до Криму депортованим дозволили у 1989 році.

У 2015 році Верховна Рада визнала депортацію кримськотатарського народу геноцидом.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та Facebook

На початок