У Севастополі знищують археологічну пам'ятку ІІ століття — російський історик

У Севастополі знищують археологічну пам'ятку ІІ століття — російський історик

Херсонес Таврійський
Херсонес Таврійський. Фото: Telegram/Степан Самошин

В окупованому Севастополі продовжується знищення некрополя святих у Карантинній балці поблизу Херсонеса Таврійського. Це археологічна пам'ятка ІІ століття, яка не була вивчена до кінця та може бути знищена окупантами. Об'єкт археологічної спадщини частково був зруйнований будівельною технікою 10 квітня.

Про це повідомив російський історик Степан Самошин в Telegram 12 квітня.

Він зазначив, що на цій ділянці, в районі будинку на вул. Стародавня, 23, існував некрополь елліністичного та римського часу.

Самошин розповів, що 2 лютого російське ТОВ "Деметра", яке мало вести "роботи з прокладання каналізації" в цьому місці, уклало договір з Інститутом археології Криму на проведення "розкопок". Таким чином, були знайдені археологічні об'єкти: майданчик для кремації, саркофаг, гончарна піч, урни для поховання останків, кістяки і предмети, що супроводжували поховання.

Вже 10 квітня виявилось, що траншеї на місці розташування некрополю будівельники розбили та знищили стародавню кладку і скельну поверхню гідромолотом. Самошин повідомив, що їх попереджали про те, що роботи не можна проводити до закінчення розкопок.

"Те, що сталося — на мій погляд, злісний злочин, тому що будівельники, безумовно, розуміли, що роблять. Прикро, що пам'ятник, який чекав на своїх дослідників 2000 років, може бути втрачено, не будучи вивченим до кінця", — написав історик.

Водночас окупаційний губернатор Севастополя Михайло Развожаєв повідомив про призупинення будівельних робіт 13 квітня.

"За фактом інциденту — фахівці вивчать детально, якої шкоди було завдано, і відповідно до цього буде вжито всіх відповідних заходів. Севнаследие сьогодні локально призупинило будівельні роботи на ділянці, де ще дослідження не закінчені, для того, щоб археологи могли повністю завершити дослідження. Тільки після цього будівельні роботи продовжаться", — написав він у Telegram.

Українська сторона поки що не прокоментувала цей інцидент, однак з моменту російської окупації Криму постійно наголошує на факті знищення Росією пам'яток культурної спадщини в Криму та на інших тимчасово окупованих територіях України.

Що відомо про Херсонес Таврійський

Античне місто Херсонес Таврійський (в перекладі з давньої грецької – місто Бога сонця Хора) розташоване на території Гераклівського півострова Крим. Це найбільша в світі пам'ятка Візантії.

Херсонес існував за 900 років до створення Східної Римської імперії. Він був зведений у VI ст. до н.е.

Це історичне місто було одним із локальних центрів еллінської цивілізації, яка зародилася в Північному Причорномор'ї, а згодом розповсюдилася в Малу Азію та Середземномор'я.

На базі Херсонеса Таврійського був створений перший в Україні археологічний парк. Він є об'єктом культурної спадщини України.

23 червня 2013 року на 37-й сесії Комітету світової спадщини ЮНЕСКО, що проходила у Камбоджі, Херсонес Таврійський і його хора (сільськогосподарська округа) були включені до списку світової спадщини ЮНЕСКО.

Після окупації Криму Росією збереження цілісності Херонесу Таврійського стало неможливим. В 2015 році російською армією була залита бетоном ділянка давньої садиби на мисі Херсонес. До теперішнього часу окупаційна влада постійно руйнує історичну пам'ятку та розкрадає її.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, Viber та у Facebook

На початок