Окупанти не заціквалені у розслідуванні викрадення кримчан: правозахисники прокоментували викрадення Шемшедінова

Окупанти не заціквалені у розслідуванні викрадення кримчан: правозахисники прокоментували викрадення Шемшедінова

Ісмаїл Шемшедінов
Зниклий безвісти Ісмаїл Шемшедінов. Фото надано родиною Шемшедінова

В окупованому Криму понад місяць розшукують зниклого безвісти після обшуку співробітниками ФСБ кримського татарина Ісмаїла Шемшедінова. Правозахисники зазначають, що людей у Криму насильно викрадають протягом 10 років окупації, а проросійська влада не зацікавлена у розслідуванні цих випадків.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це Суспільному Крим розповів аналітик ГО "КримSOS" Євгеній Ярошенко.

"Це далеко не перший випадок такого насильницького зникнення, коли особу затримуть окупанти на очах у свідків і при цьому не повідомляють про долю та місцезнаходження затриманого. Для прикладу, у листопаді 2023 року двох кримських татар затримали і досі не відомо їхнє місцеперебування. Окупанти стверджують, що їм відомо про долю одного з них, однак відмовляються повідомляти родичам", — сказав він.

Ярошенко зазначив, що окупаційні органи мають реагувати, але, навіть після звернень родини Шемшедінова до російських ФСБ, МВС та військової прокуратури, їм не надали інформації щодо кримського татарина.

"Це дає підстави стверджувати, що окупаційні органи не заціквалені у розслідуванні випадків викрадення мешканців Криму, особливо, якщо вчиняються представниками силових структур. Потрібно також розуміти, що випадків викрадень насправді значно більше, ніж ми про них знаємо. Не кожна родина може наважитися заявити публічно через страх, що з їхнім рідним будуть відбуваватися жахливі речі", — наголосив аналітик "КримSOS".

Євгеній Ярошенко також розповів до яких структур необхідно звертатися у випадку викрадення близьких людей.

"Насамперед родичам треба звернутися, як до профільних українських, так і міжнародних структур. Серед українських структур — Національне інформаційне бюро та Уповноваженого з питань осіб зниклих безвісти за особливих обставин. Серед міжнародних — Міжнародний комітет Червоного Хреста, ООН з питань насильницьких або недобровільних зникнень", — підсумував Ярошенко.

Менеджерка проектів Центру прав людини ZMINA Вікторія Нестеренко наголосила, що у випадку з Ісмаїлом Шемшедіновим важко знайти підстави його викрадення окупантами.

"Зазвичай затримують людей проактивних — це громадянські журналісти, щоб показати людині, що вона не може мати активну позицію. Але у кейсі з Ісмаїлом важко сказати, бо він медик, масажист і здійснював послуги вдома. Тому важко говорити про його активну позицію", — резюмувала Нестеренко.

Що відомо про Ісмаїла Шемшедінова

26 січня 2024 року в селищі Кіровське співробітники ФСБ провели обшук у будинку 28-річного кримського татарина Ісмаїла Шемшедінова. Після завершення слідчих заходів вони відвезли його із собою.

До теперішнього моменту про місцезнаходження Ісмаїла сім'ї нічого невідомо. Родичі звернулися по допомогу до незалежних адвокатів.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook

На початок