18 листопада у Києві відбулась презентація проєкту "BILGI/Знання: памʼять про культуру", присвячена збереженню та розвитку кримськотатарської культури.
Про це повідомляє кореспондентка Суспільного Крим.
"Проєкт "Bilgi", власне ідея такого великоінтегрованого, великого сайту чи то точніше платформи, яка вимістила не тільки мову, чи то архітектуру, чи то танці, а поєднала цих багато аспектів. Інформація і навчальні матеріали, які публікуються є надійною, дійсно кримськотатарською, не зашореною стереотипами", — розповіла учасниця проєкту "Кримська родина", старший науковий співробітник, кандидат філологічних наук Ірина Дрига.
В рамках заходу ГО "Кримська родина" презентувала низьку культурологічних продуктів, а саме:
- Цикл відео-лекцій про матеріальну й нематеріальну культурну спадщину Криму, які підготовлені науковцями та експертами, що досліджують і популяризують культурну спадщину Криму: матеріальну (пам'ятки сакральної та світської архітектури, ювелірне мистецтво) та нематеріальну (освітні практики, колискові пісні, національна кухня).
- Яскраві відео-композиції із записами традиційних пісень і танців представлятимуть творчі колективи, що відтворюють і пропагують автентичну національну музичну й хореографічну культуру кримських татар.
- Захопливий віртуальний атлас традиційних музичних інструментів кримських татар, який надаватиме можливість не лише ознайомитись із історією створення і побутування унікальних стародавніх інструментів, а й послухати їхнє звучання, збагативши свої уявлення про розмаїту музичну спадщину кримськотатарського народу.
- Унікальні інформаційно-просвітницькі пазли з зображеннями Криму створюються з метою естетичного виховання й історичної обізнаності дітей з елементами історико-культурної спадщини народу.
- Двомовна аудіо-книга із народними легендами й казками, записана в майстерному виконанні, – це можливість для дорослих поринати разом із дітьми у чарівний світ фольклорної творчості, вслухатися у мелодику української і кримськотатарської мов, заохочувати до пізнання двох культур.
- Художній альбом відомої мисткині Зареми Трасінової, сучасна творчість якої вкорінена у традиційній культурній спадщині. Її роботи поєднують традиційну колористику, національні сюжети та унікальний авторський підхід. Її стиль і твори добре знані у кримськотатарському культурному середовищі, але маловідомі у загальноукраїнському та світовому мистецькому контексті. Одна із причин – відсутність авторського альбому. Тож ми представляємо перше мистецьке видання із творами видатної художниці, задля збереження і популяризації її спадщини в Україні та у світі.
"Одна з найсерйозніших робіт в цьому проєкті створення відеокліпів зі старовинними піснями нашого народу та найбільш відомими національними танцями. Через неможливість знімати в рідному Криму, зйомки ми проводили в Туреччині, де до цих пір збереглися цілі селища, вулички, домівки з кримськотатарським побутом. Ми довго їздили, обирали такі місця, знайомились з мешканцями. Всі вони були з тих родин, які були вимушені покинути рідний Крим ще під час першої анексії" — розповіла в коментарі Суспільному Крим одна із засновниць громадської організації "Кримська родина" Аніфе Куртсеітова.
Як зазначають організатори, запропонувавши широкому загалу мультижанрові культурні продукти, вони прагнуть показати тісний та органічний зв'язок між явищами традиційної і сучасної культури.
"Все те, що ми презентуємо вам зараз, і взагалі вся наша робота протягом дев'яти років —це насамперед мрії нашої команди, я щаслива, що не дивлячись на всі обставини наша організація продовжує свою роботу" наголосила Аніфе Куртсеітова.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, Viber та у Facebook