Як відбудувати Крим та Україну в Криму — про це йшлося у 12 епізодах проєкту Суспільне Крим "З нуля".
Ведуча Лариса Волошина в інтерв’ю з експертами та лідерами думок з’ясовувала, наскільки наше суспільство готове до відбудови Криму, що треба врахувати, як зберегти історичну пам’ять та ідентичність корінних народів після деокупації, яким буде місце Криму в повоєнній Україні.
Як розповів продюсер Суспільного Крим Руслан Халапов, тема Криму після початку повномасштабної російсько-української війни стала "мейнстримом" в українському інформаційному просторі.
Він впевнений, що у проєкті "З нуля" вдалося глибше розкрити цю тему та усі питання, пов'язані з півостровом, а головне — з українцями, що залишаються в окупації.
"На початку запуску програми "З нуля" я казав, що цей проєкт — це історія про відповідальність. Своєчасний аналіз, робота над помилками, усвідомлення проблем і задач й системна підготовка до розв'язання цих проблем — дозволить нам пройти складний шлях реінтеграції громадян України в Криму й відновлення нашого Кримського півострова", — додав Халапов.
Лариса Волошина відзначає брак інформації щодо окупованого Криму після 2014 року. Згідно з даними моніторингу, який проводила медіаекспертка Інституту масової інформації Яна Машкова у квітні 2019 року, тільки 2% матеріалів щодо півострова потрапляли на центральні телеканали, безліч інформресурсів дозволяли собі розповсюджувати бачення, мовляв, ніякої окупації не було — "все це воля народу Криму".
За словами ведучої проєкту, як кримської переселенки, для неї було важливим показати українському телеглядачеві спорідненість методів, які Росія застосовує на півострові з тими злочинами, які росіяни чинять зараз, намагаючись поглинути новоокуповані території.
"Зізнаюся, що деякі факти та паралелі, наведені гостями програми, стали одкровенням. Ми із колегами навмисно намагалися відійти від формату традиційного інтервʼю. Цикл “З нуля” — це бесіди з однодумцями під час прогулянки. Всі вони поєднані єдиним баченням, що український Крим всім нам доведеться відбудовувати майже з нуля. А ще, що повернення Криму нерозривно пов'язане із необхідністю зробити все можливе, щоб деокупований півострів не перетворився знову на той російсько-радянський анклав, яким він був до захоплення", — зауважила Волошина.
Гостей для етерів відбирали відповідально, команда проєкту вважала, що важливо глибоко розуміти події, мати зв’язок із Кримом. Редактор проєкту Микита Лунін згадує, що для інтерв’ю шукали людей, які народилися, мешкали або працювали у Криму. Обирали фахівців у різних галузях, які могли би пояснити якомога більше кримських питань.
"Мене як глядача найбільше зацікавив випуск з Євгеном Диким. Хоча пан Євген і коментував як воєнний експерт, свого часу він багато працював у Криму як науковець, тому чудово знає ситуацію на півострові, настрої місцевих мешканців", — додав Лунін.
Кожен епізод проєкту — це розповідь про рідне і наболіле, пошук ефективних інструментів повернення і розуміння можливого алгоритму дій: якою має бути національна культурна політика Криму, як подолати наслідки ворожої пропаганди, як зробити так, щоб новий звільнений український півострів став дійсно українським, а не тим проросійським анклавом, яким він був до окупації 2014 року тощо.
Всі випуски "З нуля" можна дивитись на ютуб-каналі Суспільне Крим.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, Viber та у Facebook