Після звільнення Криму від російської окупації Україна покарає близько 10 тисяч колаборантів, а також примусово видворить від 500 до 800 тисяч росіян, які колонізували півострів після 2014 року.
Про це повідомила постійна представниця Президента України в АР Крим Таміла Ташева в інтерв'ю Newsweek.
"Я припускаю, що вони підуть з Криму до приходу (ЗСУ - ред.), тому що стосується притягнення до відповідальності всіх колаборантів - тих, хто перейшов на іншу сторону в 2014 році або пізніше, - вони явно цього чекають і, швидше за все, спробують сховатися", - зазначила вона.
Україна планує провести систематичну оцінку тих, хто залишається на півострові. Як запевнила Ташева, ті українці, які отримали російський паспорт з 2014 року, залишаються українськими громадянами, а видворяти будуть лише до росіян, які незаконно переїхали до Криму з моменту окупації. "Масових депортацій не буде, але ми будемо вирішувати питання в кожному конкретному випадку", - додала вона.
Постійна представниця зауважила, що українська влада вже спілкується з різними відомствами та українцями в Криму та рекомендує їм по можливості покинути півострів і не співпрацювали з окупантами. "Але якщо ви залишитеся і будете брати участь в незаконній окупації та військових злочинах, скоєних росіянами, ви будете притягнуті до відповідальності. Це буде нелегкий процес, тому ми вже розробляємо правову основу для майбутнього розгляду, в тому числі люстрація колишніх чиновників, громадян України, які співпрацювали з окупаційними адміністраціями. Їм буде заборонено займати державні або офіційні пости, принаймні, протягом кількох років. Багато хто буде притягнутий до відповідальності, але це будуть не мільйони і навіть не сотні тисяч. Це буде, може бути, тисяч 10", - розповіла Ташева.
Але якщо кримчани залишилися на півострові та не співпрацювали з окупантами, то їх вважатимуть жертвами російського вторгнення. Для захисту їхніх прав "зроблять все можливе". "Що стосується амністії - не можна обговорювати детально і серйозно, поки йде "гаряча фаза" війни. Наших людей вбивають щодня, наші міста обстрілюють - зараз не час і не місце обговорювати майбутню амністію винних", - зауважила вона.
Що відомо про покарання колаборантів після деокупації Криму
- У травні Ташева припускала, що після деокупації Криму під кримінальну відповідальність за колабораціонізм можуть потрапити понад 200 тисяч людей.
- Прокурор АР Крим і Севастополя Ігор Поночовний зазначив, що стаття про колабораціонізм без урахування специфіки тривалої окупації Криму є дещо небезпечною. Саме тому до статті варто внести уточнення та доповнення.
- Голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник заявила, що у деокупованому Криму кримінальну відповідальність нестимуть ті, хто організував там злочинну діяльність, а не ті, кого примусово призвали їй підкорятися
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, Viber та у Facebook