Розбирати й збирати зброю, стріляти, працювати з вибухівкою та навчитись пілотувати дрони можна безоплатно у Черкасах у вишкільному центрі для цивільного населення "Айдар 95". За практичними навичками приходять і старшокласники, і пенсіонери.
Подібні заняття можуть проводити і в навчальних закладах, розповів керівник "Вишкільного центру Айдар 95" Костянтин Рубановський.
Добровольчий Підрозділ Айдар 95 заснований 2022 року, бійцями Айдар 24 та 95 Аеромобільної бригади. Вони є основою нинішньої роти розвідки та батальйону РУБпАК 118 бригади ТРО, котра виконує завдання на Сіверському напрямку.
Про нинішню діяльність підрозділу ми можемо говорити лише, що вони діють на Сіверському напрямку. А чи можемо говорити, які завдання виконують бійці Айдар 95?
В них є піхотні задачі, які вони успішно виконують вже два роки на лінії бойового зіткнення з такими підрозділами, як К-2. І в контексті FPV, з мавіками зі скидами вони працюють дуже ефективно.
Чи багато війську тих, хто пройшов підготовку на базі вишкільного центру?
Вся основа. Перші розвідгрупи, проходили всі підготовку фактично на базі добровольчого формування Айдар-95. І надалі поступово люди, які ухвалили рішення проходити службу у рядах роти розвідки або РУБпАК, відправлялись сюди на певні навчання разом з цивільними, щоб брати звідси знання, черпати. Тому що у нас інструктори дуже досвідчені і вони постійно в контексті, добре інформовані, підготовлені і в практиці.
Чи зараз велика кількість охочих проходити тут навчання?
Серед цивільних — дуже велика кількість. У нас постійно є запити на роботу з цивільними, у нас є люди, які приходять сюди, навчаються понад рік, це щосуботи. Потім вони уже йдуть на службу, долучається до лав Збройних сил, не тільки до наших підрозділів, а й до інших. Це може бути і Національна гвардія України, і просто механізовані бригади Збройних Сил України, і прикордонні служби. Ми отримаємо від них фідбек, на зв'язку з багатьма хлопцями і вони кажуть про те, що завдяки цій підготовці вони уже приходять на БЗ ВП і почувають себе дуже впевнено. На рівні з іншими значно впевненіше.
Сюди приходять тільки ті, хто впевнений, що далі піде у військо?
Не всі. Сюди приходять просто цивільні люди, які розуміють, що війна завтра не закінчиться. Судячи з історії, з нашим сусідом у нас будуть і надалі продовжуватись загострення і на наступні покоління. Тому люди свідомі сюди приходять і отримують всі необхідні навички. Це тактична медицина, базове поводження, інженерно-саперна справа, це топографія та орієнтування на місцевості. І додано було розділ технології, це окремо, це що стосується FPV-дронів, наземних дронів і тому подібне.
Чому саме ці напрямки?
Тому що, як ми бачимо, зараз найефективніший спосіб стримувати ворога. Коли з'явилися дрони, це чудова можливість зупиняти техніку ворога, нищити його логістику, нищити його піхоту. Якщо підрозділ злагоджений, то ця робота ведеться досить ефективно. І зараз це один із найефективніших способів зупинити ворога.
Як вчать працювати цивільних із дронами?
У нас є цивільний курс, він триває три тижні. Там вивчають будову дрона і пілотування безпосередньо. Також програмування через програму «Betaflight» — це цивільна програма. А далі, якщо людина взагалі вирішує йти на службу, то для неї є поглиблений курс, це зовсім іншого рівня школи. Але якщо людина не визначилась і хоче просто освоїти технологію, не плануючи йти на службу, ми теж не можемо відмовити, тому що наша задача — розповсюдити ці знання, популяризувати їх серед звичайного населення. Тому що не сьогодні-завтра цій людині знадобиться йти на службу, і вона вже буде орієнтуватись, чим би вона хотіла займатися і до чого в неї є хист.
Це щоденні заняття?
Чотири рази на тиждень по чотири години. Це, якщо ми обговорюємо виключно будову конструкції дрона, програмування і пілотування.
Коли війна закінчиться, ці знання десь можна використати?
Звісно, ці знання можна використати під час аерознімання, потім в аграрних сферах пустити в дію, в сферах архітектури, будівництва. Тому це можна буде використати навіть і заробляти на цьому, можна й так сказати. В будь-якому випадку ці знання будуть корисні.
Має бути хист до пілотування чи достатньо бажання?
Має бути бажання. Хист — це добре, але ж 70-80 % це бажання до змін. За бажання, з 10 людей четверо навчаться пілотувати, якщо серйозно віднесуться. Є просто така історія, що людина приходить, починає літати, потім не має часу, ще якісь моменти виникають особисті і вона просто залишає навчання, тому що їй вже не хочеться. Тобто це не серйозно.
Ще одним напрямом у вас є інженерно-саперна справа, яка ситуація тут? Чи всі охочі можуть опанувати такі навички?
Тут мова йде про базову навичку для цивільних і для початківців, для військових так само. Це ознайомлення з видами вибухівки, вибухонебезпечних предметів, досвідченими інструкторами. , Це про базові речі, про правила поводження, які можуть бути нюанси. Також ми запрошуємо досвідчених ветеранів, які пояснюють як маскують вибухівку, де в цивільному житті її використовують, коли ворог використовує вибухівку.
Хто може пройти ці курси?
Це починається аудиторія від старшокласників, які більш свідомі, і до дорослих людей, котрим там 60 років. Тут немає обмежень.
Є такі, які кажуть, що це не для них?
Є такі, коли ми проводимо навчання у навчальних закладах. Є діти, які не зацікавлені з іншої причини. Але це більше про відсутність самодисципліни, мабуть, і розуміння, навіщо це. Вони в своїй реальності живуть, і це зміниться з часом, я думаю, вони подорослішають і дійде їхня черга виходити на службу, проходити базову військову підготовку, а це буде обов'язковою умовою в нашій країні. Це без виключень буде, тому що кожен має відповідати за власну безпеку в першу чергу сам. Ми намагаємось зацікавити і робити інтерактив, щоб це не було як в старі часи, показувати, що таке автомат на якомусь незрозумілому макеті, розповідати про його характеристики протягом всього уроку. Це не цікаво.
А як це відбувається?
Це у нас є страйкбольна зброя, яка повністю безпечна. Ми її використовуємо в рамках уроку, показуємо, даємо практику. Вони дивляться, розбирають, тримають в руках, роблять стійку з нею, потім заряджають, розряджають по кілька разів, щоб зрозуміти, що це, як це працює. Їм пояснюється, яка це відповідальність, що може зробити зброя. І під час цього ми і пояснюємо технічні характеристики зброї. Тоді це стає цікаво. І вони самі підходять і самі просять, щоб їм розповіли. Інший підхід — це те, що зараз, до речі, потребують і всі навчальні заклади. Це має бути практика, мають заходити військові і має бути розуміння, повага, що буде зараз серйозний і цікавий урок.
Навчальні заклади користуються такою можливістю?
Користуються, вони звертаються до нас з офіційним зверненням. Ми приїжджаємо до них з вишколами, і там дуже активні у нас діти виявляються, і розбираються в дечому. Ми приїжджаємо в навчальні заклади і по місту, і по області, більшість по області. Тому що там, як правило, активніше, нас запрошують, значно активніше.
Черкаські школярі можуть приходити на базу вишкільного центру і займатися, як ви розповідали, страйкболом, приміром?
Так, є така можливість. Через суботу відбувається тактика зі страйкбольними приводами. Ми не називаємо це грою, тому що ми відносимося до цього як до тренування. Але це досить цікаво і дуже динамічно. Але треба пройти певні вишколи, базове поводження. Потім тактична медицина має бути пройдена показати зацікавленість свою тоді буде можливість попрацювати зі страйкбольним обладнанням.
Людина, яка прийшла вишкіл один раз, може ще раз прийти?
Може. Тому що тактичну медицину не можна пройти за одне заняття, протокол MARCH за чотири години. Ви теоретично можете це запам'ятати, але практики потрібно значно більше. Потрібно, щоб це була як м'язова пам'ять. Ви маєте розуміти, що під час критичної ситуації логічне мислення вимикається. Ви будете знаходитись в стресі і робити все автоматично. Тому, щоб це відбулося максимально ефективно і врятувати собі або комусь із побратимів і близьких життя, ви маєте робити це все автоматично.
Чи плануєте ви надалі розвиватись, додавати інші напрями роботи?
Ми масштабуємось на всю область і, можливо, й далі. Наша мета — це тисячі людей навчених. Поки що це в контексті тільки виїзних вишколів. Ми можемо приїжджати раз в певний час і з нашою матеріальною базою дозволити собі проводити дуже потужні вишколи. Тактична медицина, базове поводження зі зброєю — та база, яку має знати кожна цивільна особа в Україні, щоб захистити себе і своїх близьких.