Перейти до основного змісту
Майже у половини хворих на ГРВІ на Черкащині — грип А: чим він небезпечний

Майже у половини хворих на ГРВІ на Черкащині — грип А: чим він небезпечний

Ексклюзивно
Лабораторія
Лабораторія. Фото: Суспільне Черкаси

На Черкащині в епідсезоні 2024-2025 років у порівнянні з попереднім, COVID-19 трапляється значно рідше. Водночас зросла кількість хворих на грип А — їх майже половина від загальної кількості виявлених захворілих.

Фіксували також смертельні випадки, розповіла Суспільному завідувачка відділу епідеміологічного нагляду та профілактики інфекційних захворювань Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб Марина Конакбаєва.

За словами фахівчині, станом на березень захворюваність на грип та ГРВІ в області поступово йде на спад, проте інтенсивність епідемічного процесу все ще має високий рівень.

"За минулий тиждень (з 10 по 16 березня - ред.) зареєстрували респіраторних вірусних інфекцій на 561 випадок менше, ніж тиждень тому (11 387). Усього з 10 по 16 березня зафіксували 10 826 випадків. Незначно зменшилась (на 3,3%) і кількість ушпиталених з приводу ГРВІ, зокрема, COVID-19. При цьому коронавірус зустрічається значно рідше, ніж у попередньому епідсезоні. Частка позитивних зразків на COVID нині становить 3%, тоді як на грип А — 46%", — пояснила медикиня.

За інформацією від Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб, вірус грипу типу А є домінантним серед загальної кількості вірусів респіраторної групи і поширений у всіх вікових групах, особливо серед людей віком 30-64 років.

"Водночас фіксують також поширення вірусу грипу типу В (13,4%), аденовірусу (18,6%), риносинцитіального вірусу (13%), риновірусу (5,5%) та інших. Летальних випадків від грипу протягом тижня медики не реєстрували", — зазначила Марина Конакбаєва.

Загалом у Черкаській області зафіксовані два летальні випадки від грипу типу А та один — від грипу типу В, додала фахівчиня.

Як проявляється грип А?

За словами Марини Конакбаєвої, грип А — це одна з найбільш поширених та небезпечних форм грипу.

"Він проявляється раптовим початком, високою температурою, кашлем, болем у горлі, м’язах та суглобах, а також головним болем, загальною слабкістю тощо. Грип типу A має подібні до інших типів грипу клінічні прояви, що ускладнює диференціацію лише на основі симптомів. Точне визначення типу вірусу можливе лише за допомогою лабораторних тестів", — пояснила медикиня.

За її словами, для визначення вірусів грипу в аптечній мережі наявні швидкі тести на виявлення антигенів вірусів грипу.

"Молекулярно-генетичні дослідження на визначення вірусів грипу типу А і В проводить вірусологічна лабораторія Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб", — додала Марина Конакбаєва.

Що таке вакцинні штами вірусу грипу

За словами Марини Конакбаєвої, наразі всі діагностовані в області варіанти штамів грипу відповідають вакцинним.

"Вакцинний штам вірусу грипу — це специфічний штам вірусу, який використовується для створення вакцини проти грипу. Його обирають на основі прогнозів щодо того, які штами найімовірніше циркулюватимуть у наступному сезоні. Щороку ВООЗВсесвітня організація охорони здоров'я аналізує дані про поширені штами грипу та рекомендує відповідні варіанти для включення у вакцину. Оскільки вірус грипу постійно мутує, вакцинні штами оновлюють щороку, щоб забезпечити максимальний захист від актуальних варіантів вірусу".

При цьому медикиня нагадала, що одним із найефективніших способів захисту є вакцинація, яка допомагає запобігти тяжкому перебігу хвороби та смертельним наслідкам.

"Однак при цьому з початку епідсезону на Черкащині щеплені лише 4 177 людей, із них 3 574 людини — з групи медичного та епідемічного ризику. Водночас серед невакцинованих зареєстрували сім летальних випадків внаслідок ускладнень, які виникли від грипу та ГРВІ", — додала Марина Конакбаєва.

Щоб вберегтись від грипу та коронавірусної інфекції, фахівчиня радить:

  • вакцинуватися;
  • мити руки та уникати скупчень людей;
  • частіше провітрювати приміщення;
  • правильно харчуватися і як відпочивати достатню кількість часу;
  • при перших симптомах хвороби — звертатися до лікаря.

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Підписуйтеся на WhatsApp

Вподобайте наш Instagram

Топ дня
Вибір редакції
На початок