На Черкащині з початку 2025 року сталося 239 пожеж в екосистемах, це майже в чотири з половиною рази більше, ніж торік. За аналогічний період минулого року їх було 55.
Нині рятувальники спільно з поліцейськими проводять профілактичні рейди серед населення, а саме нагадують правила поведінки з вогнем та відповідальність за їхнє порушення, розповіла Суспільному речниця Головного управління держслужби з надзвичайних ситуацій в області Юлія Норовкова.
Жителька села Слобода Віра Харченко зібране сухе листя та траву біля будинку відносить на смітник, втім так роблять не всі її односельці. За її словами, хтось суху траву спалює. 5 березня у їхньому селі вигоріла частина поля:
"Смороду ми не чули, але ми самі бачили, як це було. Це страшно. Це непорядок. Людину треба наказати".

Тоді вогонь ледь не дійшов житлових будинків. Усе — через необережне поводження з вогнем, розповіла Юлія Норовкова.
"Виникла пожежа сухої рослинності, яку ми ліквідували на площі майже три гектари".
Та за спалювання сухої рослинності передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність, розповів поліцейський офіцер Червонослобідської громади Віталій Черниш.
"Знищення або пошкодження об'єктів рослинного світу караються штрафом від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від двох до п'яти років, або позбавленням волі на той самий строк.
Стаття 71 Кодексу України про адміністративні правопорушення за порушення про вимоги пожежної безпеки в лісах передбачає покарання у вигляді накладення штрафу — від 90 до 270 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від від 1530 до 4590 гривень, на посадових осіб — від 270 до 900 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 4590 до 15300 гривень".

З початку року на Черкащині рятувальники загасили 239 пожеж в екосистемах. І це в чотири з половиною рази більше, ніж торік. У 2024 за аналогічний період їх було 55, зазначила Юлія Норовкова:
"У деяких випадках вогонь розповсюджується на надвірні споруди, заходить на території будинків громадян, у деяких випадках люди отримують опіки".

Тож, аби цьому запобігти і проводять роз'яснювальну роботу, додала провідна інспекторка держслужби з надзвичайних ситуацій Юлія Степаненко.
Місцева жителька Людмила Овчаренко, із сухого листя робить компост:
"Листя все згребли. Там у нас яма така є і ми туди його все склали. Щось трошки з курей вичистили. І воно все перегнило".
Втім не всі люди дотримуються правил поводження з вогнем, додала Юлія Степаненко.
"В основному населення розуміє нас. Зразу намагаються свої невеличкі вогні гасити, але звісно бувають люди, які не зовсім погоджуються з цими правилами".

Так було і з місцевою жителькою Тетяною — вона спалювала залишки городини. Розповіла, що правила знає, але не розуміє, куди дівати суху гудину, як окрім спалювати:
"Під ліжко його засовувати чи що? Ми ж живемо в селі, ми ж не в місті. У місті їздить служба, кожен день збирає сміття. Я ж від нього не відходжу, я ж біля нього стою. Щоб не кинулася іскорка нікуди".
Такі рейди, додала речниця держслужби з надзвичайних ситуацій в області Юлія Норовкова, продовжуватимуть. Також виявляти паліїв будуть з допомогою безпілотників:
"От під час таких моніторингів нам і вдається на ранніх виявити людей, які здійснили пожежі і вже потім разом з поліцією притягнути до відповідальності".
