У Черкасах діє квітковий ринок до 8 березня. Договори на торгівлю там оформили 35 підприємців. Утім поруч є і ті, хто торгують букетами у не призначених для цього місцях.
Нині серед підприємців проводять роз’яснювальну роботу, пояснюючи про ризики торгівлі "з рук", розповіла Суспільному речниця головного управління Нацполіції в Черкаській області Зоя Вовк.
Черкащанин Андрій Точальний підготував для продажу до 8 березня сім тисяч тюльпанів, гіацинтів, крокусів та нарцисів. Вирощувати квіти — родинний бізнес, займаються цим 45 років. Цьогоріч торгувати вирішили у декількох місцях, та не скрізь вдалося це зробити. Сьогодні (7 березня - ред.) приїхали близько сьомої ранку, аби розкласти квіти для продажу, та із зайнятого місця їх почала виганяти поліція, пояснив пан Андрій:
"Виїхали до «Делікату» в районі університету торгувати. Займаємо місця кожен для себе, завжди після себе прибираємо, ніколи не смітимо".

Торгував тут щороку, але виганяють вперше, додав пан Андрій. Офіційних дозволів продавати квіти саме на цьому місці вони не мають.
"Це два дні. Торгують усі Черкаси під магазинами. Це не те що постійна стихійна торгівля. Це свято весни, свято жінки. І вирощували ми, щоб реалізувати і щоб було приємно, старалися. Нас поліція жене. Крім того, що протокол складають, хочуть, щоб ми йшли", — зазначив підприємець.
До продажів перед 8 березня готувалися рік, додав пан Андрій:
"Куди йти і де торгувати? В центрі ми оплатили місце на алеї, там стоять. Але квіток вирощено дуже багато, на одному місці не реалізуєш".

Продавчиня Людмила обурюється вибірковістю тих, кому забороняють продавати в цьому місці. З її слів, поруч сидять бабусі й торгують продуктами, і їх не чіпають. Вона ж принесла десяток букетів:
"У мене складна ситуація, мені треба гроші на лікування, тому я хотіла поторгувати і трохи заробити. У мене і трьох тисяч немає пенсії, може зараз додадуть, то буде вже три. Але хіба можна на них прожити? Я тільки прийшла — на мене наїхали, кажуть, що тут не можна торгувати. Хоча раніше квітами дозволяли торгувати. Якщо так, то нехай нам виділять місця, нехай і платні будуть, якийсь ярмарок зроблять, щоб нас не ганяли".
Пані Світлана купувала квіти для рідних. Розповіла, що їй такі місця продажів не заважають:
"Те, що попит буде завжди, це сто відсотків. Можливо тому, що це буває і дешевше, і швидше, ніж у кіосках. Звичайно, повинні бути ринки, повинні бути відведені для цього місця, тому що це стосується не лише квітів, а й продуктів. Мають контролювати і якість продуктів".


Цьогоріч продають тюльпани із власної теплиці у п’яти місцях Черкас, розповіла підприємиця Анастасія Бовт. Договори, з її слів, уклали ще в лютому:
"Деякі дозволи брали через рішення міськвиконкому. Ми сплачуємо офіційно державі внески. Так само виділені точки на центральній алеї по бульвару Шевченка. Також ми укладали договори суборенди, тому що ми з чоловіком є ФОПами. Ми сплачуємо податки кожний рік і є товаровиробником".
Проте вони також мають також складнощі у реалізації квітів через поліцію, додала Анастасія:
"Конкретно зараз їх не влаштовує слово суборенда, вони потребують договору оренди. Домовлятися з ними безглуздо, тому що у них свої вказівки, а у нас своє. Є місця для торгівлі, ми кожного року це проходимо. Підходить людина, яка виписує чек і ми сплачуємо все".

Продаж квітів можна здійснювати у спеціально затверджених місцях, які обговорювали з міськрадою ще з грудня, прокоментував телефоном директор комунального підприємства "Черкаські ринки" Тарас Кібало:
"У нас є ярмарки, є ринки по місту, є великий ринок Сєдова. Також є ярмарки в мікрорайонах "Лісовий" та Південно-Західний. Є і ярмарок із продажу саджанців і розсади на перехресті вулиць Благовісна і Смілянська".
Посадовець додав: аби торгувати у ці дні, підприємці укладали угоди та сплачували гроші. Жоден із продавців, хто хотів продавати квіти по вулиці Університетській, не звертався з проханням облаштувати місце:
"Навіть якщо люди хочуть, щоб у наступному році десь у цьому мікрорайончику організували ярмарку, треба звертатися до нас у грудні. Тому що процес організації займає десь приблизно два місяці. Я вважаю, що там недоцільна ця торгівля на тротуарі. Там це просто небезпечно. Людина стоїть на тротуарі під стоянкою, приїжджає машина, паркується, і пів машини стоїть на смузі руху з правої сторони. Це може призвести до травмування.
Якщо люди навіть і уклали договір із магазином на оренду якоїсь земельної ділянки, хай стають під магазином, щоб це було безпечно. Я розумію, що людям треба спродатися, і люди укладали з магазином якісь договори. Я не можу сказати, чи правильні ці договори, чи неправильні, тому що до моїх повноважень входить перевіряти стихійну торгівлю. Є управління інспектування, є правоохоронні органи, які це все перевіряють і контролюють".

Ситуацію телефоном прокоментувала речниця Нацполіції в області Зоя Вовк:
"Є рішення Черкаської міськради, у якому виконавчий комітет визначив місця для продажу квітів. Стихійна торгівля — це адміністративне правопорушення, що передбачено статтею 160 кодексу про адміністративні правопорушення. Нині проводиться роз’яснювальна робота серед підприємців та громадян про всі ризики торгівлі з рук у невстановлених місцях".

Зі слів Зої Вовк, за це порушення передбачений штраф — від одного до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (зараз це від 17 до 119 гривень) із конфіскацією предметів торгівлі або без такої.