Фермер з Черкащини Олександр Ситник орендує 1200 гектарів землі та має 20 працівників. Проте навіть частину з них не можуть забронювати, оскільки підприємству не вдається отримати статус "критично важливого".
Скільки відсотків аграріїв можна забронювати та як це працює — спецрепортаж Суспільного.
Після зимівлі озима пшениця виходить у задовільному стані. Рослина втратила багато вологи восени і нині бореться за свій розвиток, розповів агроном Микола Рідченко:
"Формується вузол кущення, кущіння в неї ще немає. Вона витратила усі речовини, які накопичила за осінь. Їх і так не багато було. Є вірогідність часткового випадіння. Вологи на пів метра практично вже немає, зима без снігу без дощу, може березень додасть".

Утім нині це не єдина проблема, яка може спіткати сільськогосподарське підприємство, розповів його керівник Олександр Ситник. Тому що головна біда — брак фахівців:
"Немає кому ні на сівалці бути, ні повантажити зерно. Комбайнера мобілізували і мобілізували зварювальника. Людям приходять повістки і я, як керівник підприємства, маю всі повістки всім вручити".

Нині виконує роботу за трьох комбайнер Володимир Кравець. Без колег впоратися складно, адже працювати доводиться майже без відпочинку:
"Працювати стало трохи тяжче, бо зараз ось ремонтуємо комбайн. Потепліє — пішло підживлення. Закриття вологи. Внесення добрив, посів і вже ми добалакались, що починаються жнива".
Бронювання у чоловіка закінчилось 28 лютого та звільнятися він не збирається, бо не хоче, аби підприємство, на якому працює 20 років, закрилось:
"Працювати комусь треба і в цій сфері, як таких спеціалістів, то вже й немає, молодь не сильно заходить на таку роботу. Бо це і відповідально і знання треба мати. Нас тут осталось пʼять і якщо цих не буде, то все — підприємства немає.

Як розповів директор обласного департаменту агропромислового розвитку Роман Косенко, аби забронювати своїх працівників, підприємство має звернутись до Міністерства аграрної політики і подати заяву на статус "критично важливого". Щоб його отримати потрібно відповідати двом обов’язковим критеріям — середня зарплата працівників має бути не менше 20 тисяч гривень, також має бути відсутня заборгованість зі сплати усіх податків.
"Розглядається в Міністерстві пакет документів, приймаються відповідні рішення повідомляється це господарству. Господарство починає процедуру бронювання. Отримує погодження від ТЦК і бронює половину своїх працівників", — деталізував Роман Косенко.
Цим питання займаються ще з грудня 2024 року, розповів Олександр Ситник. Та поки ні статусу "критичності", ні можливості бронювати працівників у них немає.
"Подали ми на критичність, але мала ймовірність, що вона буде, бо я як бачив по Вінниці, там подали 300 людей, а в критичну зареєстрували тільки чотири".

Та й, додав Олександр Ситник, вимоги до сільськогосподарських підприємств надто високі.
"У нас це потягне зарплату і ми не увійдемо у ту критичну, а люди звертаються. Треба буде через півтора місяця починати сіяти, треба комусь і на сівалці бути, а як таких працівників, то і немає зараз. Зараз не сильно кого і знайдеш".
Ще одним способом забронювати своїх працівників є можливість подати запит до обласної військової адміністрації, пояснив Роман Косенко. І вже ОВА визначатиме, які підприємства для області є критично важливими. В обох випадках забронювати можна не більше 50% працівників.
"Неважливо скільки у них гектарів. Якщо в них зарплата понад 20 тисяч. Якщо в них немає заборгованості перед бюджетом зі сплати всіх податків. Якщо в них мінімальне податкове зобов’язання понад 1700 гривень, якщо підприємство формує місцевий бюджет, де вони базуються вони формують більш як 0,5% від загального бюджету, то навіть підприємство у 50 гектарів може дозволити собі цей захід.
Господарство може звертатися, надає відповідну інформацію, вона перевіряється обласною адміністрацією засідає комісія, розглядають документи і виносять певні рішення".

Про цей інструмент бронювання, додав фермер, вони знають, але скористатися ним нині не можуть. А поки підприємство без броні — його працівників можуть мобілізувати, додав Олександр Ситник.
"Бронь райадміністрація розірвала не попередивши, хоч і кажуть що двері завжди відкриті, не знаю для кого, але ми не можемо потрапити в ті відкриті двері".

Чому ухвалили таке рішення, заступниця начальника відділу організаційно-правового забезпечення апарату Черкаської райдержадміністрації Наталія Мазуренко пояснила:
"До черкаської РВА, як до органу нижчого рівня, доводяться основні показники мобілізаційних завдань. І договір, і документи — під грифом для службового користування. Юридична особа, яку ви зазначаєте, була заброньована за 45 постановою, вона під грифом, тому більше інформації не можу вам сказати, бо вона є таємною".
Фермер додав, що за таких умов їхнє підприємство опиняється під загрозою, адже без працівників йдеться не лише про збитки, а й про можливе закриття.
"Не буде кому сіяти, не буде кому прибирати, то зрозуміло, що товариства чи ФОПи всі просто збанкрутіють".
Натомість у профільному департаменті ОВА кажуть: нині пріоритет — допомога Збройним силам.
"Адже зібрані врожаї, надої молока, м'ясо, яйця втрачають весь сенс, якщо ми не переможемо в цій клятій війні. Тому я впевнений, що зараз кожен і всі працюють тільки на перемогу", — прокоментував Роман Косенко.