За п'ять днів жорсткого карантину черкаські заклади громадського харчування мають вполовину менше клієнтів і рахують збитки. Про це розповів Суспільному очільник міської гільдії рестораторів Микола Калашник.
Ресторатори обмежень дотримуватимуться й далі, але якщо справи йтимуть гірше – готові мітингувати.

Відтоді, як почали діяти нові обмеження, заклад видає замовлення лише "з собою", розповів його співвласник Іван Іскімжі.
"Ми зробили обмеження. Ці стільчики показують, що та зона не активна. Тому, коли гості заходять, вони бачать, що треба йти до стійки, де зустрічають баристи".
Кава "з собою" така ж смачна, але хотілося б скуштувати її в кав'ярні, – зауважила містянка Альона Дерябіна. Дівчина забрала напій в офіс.
"Іноді хочеться відволіктися. Побути в гарній атмосфері, посидіти з друзями за чашечкою кави, або ж просто побути наодинці. В офісі цього не зробиш".
У період локдауну клієнтів стало удвічі менше, розповів Іван Іскімжі.
"У нас якщо і заходить, то це 1-2 людини, всі у масках. Взяли з собою, пішли.Так довго тривати не зможе. Два тижні – окей. Ми переживемо, але просимо вас не більше".

Тож у таких умовах про прибуток немає й мови. Але їхня кав’ярня постраждала не найбільше:
"Каву люди, як пили, так і будуть пити. Звичайно, що всі цифри зменшуються, але я не заздрю великим ресторанам. У них ситуація значно гірша".
Без відвідувачів нині черкаська піцерія. Клієнтів чекають на вході, розповіла її адміністраторка Віра Буряк:
"Зараз ми не можемо відвідувачів наших пускати в зал, всередину. Тому ми зробили таке імпровізоване місце видачі, за яке наші гості не можуть заходити, але ми їм тут можемо віддавати їхні замовлення, приймати замовлення".

За словами адміністраторки, піци у закладі зараз готують удвічі менше. Більшість замовлень на доставку.
"Беруть вже менше, тому, що хочеться посидіти в закладі, поїсти там, а не просто погуляти десь на вулиці".
Рахувати збитки зарано. Для початку треба попрацювати хоча б тиждень, зауважив власник закладу Микола Калашник. Однак за прогнозами колег продажі знизяться на 50, або й 60 відсотків. Й не розуміє, чому запровадили обмеження, якщо кількість хворих на коронавірус і так знижується.
"Знову відчуття обману. Якоїсь дискримінації, відчуття того, що з нас знову знущаються. Думаємо знову мітингувати. Просто не розуміємо логіки цих рішень, які вони приймають. Ми розуміємо, що треба переривати, як вони кажуть, ланцюги зараження, але на сьогоднішній день ми пропрацювали з "карантину вихідного дня" майже місяць і ми маємо зниження. Навіщо знущатися з цієї галузі".

Рішення уряду обов’язкове для виконання і має знизити захворюваність на ковід, розповів фахівець держпродспоживслужби Віктор Крижанівський.
"Щоб мінімізувати ризик інфікування коронавірусом, то треба дотримуватися тих карантинних вимог, які запроваджені. Справа в тому, що коронавірус передається не тільки крапельним шляхом, а й контакт: руки, їжа".
У такому режимі заклади громадського харчування працюватимуть до 25 січня. І якщо норми порушуватимуть, – їх чекає покарання, зауважив Віктор Крижанівський.
"Штраф на громадян від 17 тисяч гривень, на посадових осіб – 34 тисячі гривень, але ці санкції накладаються виключно судом".
Що відомо
Із 8-го січня в Україні почали діяти посилені "карантинні обмеження". Згідно з постановою Уряду, закладам громадського харчування дозволили працювати лише "на виніс" або доставку. Робота торговельно-розважальних центрів, спортзалів, басейнів, непродовольчих ринків й закладів освіти (окрім дитячих садочків) заборонена. Громадський транспорт, продуктові магазини, банки, лікарні, заправки й пошта працюють, відвідування салонів краси й перукарень дозволене за попереднім записом.
Повне відео: