Перейти до основного змісту
"Був на межі смерті": як черкащани борються з онкологією

"Був на межі смерті": як черкащани борються з онкологією

Ексклюзивно

У черкаському центрі онкології протягом 2024 року зареєстрували 5300 онкохворих пацієнтів. Разом з цим зросла і тривалість життя тих, хто став на шлях боротьби з раком.

Такий показник захворювання — найбільший за всі роки, розповів Суспільному завідувач організаційно-методичного відділення Ігор Гайдай.

Черкащанин Рафаїл Ульданов понад шість років бореться із раком. Йому діагностували Т-клітину лімфому, це захворювання крові, розповів чоловік.

"Розпухли лімфовузли на шиї. Слабкість страшна, не можеш нічого робити. Ні апетиту, нічого".

Після шести курсів хімієтерапії та трансплантації кісткового мозку хвороба знову повернулась. Втім, найскладнішим, за його словами, був третій рецидив.

"Там уже на межі смерті було. Було так погано, що це жах. І це буквально за сім днів".

"Був на межі смерті": як черкащани борються з онкологією
Рафаїл Ульданов. Суспільне Черкаси

Рафаїлу Ульданову нині допомагає хімієтерапія. Така хвороба, як у нього, трапляється не часто, розповіла завідувачка відділу гематології та трансплантації кісткового мозку Олена Лук'янець, щороку — це п'ять нових пацієнтів. Загалом до відділення потрапляє 300 людей з виявленими хворобами щороку.

"Коли я прибула сюди, як молодий лікар, 30 років тому, такі захворювання були недоступні для лікування. Із середніх віків до сучасного світу".

"Був на межі смерті": як черкащани борються з онкологією
Олена Лук'янець. Суспільне Черкаси

Завдання гематологині — зробити так, аби діагноз зі словом "онко" лякав пацієнта не більше, аніж, наприклад, гіпертонічна хвороба, розповіла Олена.

"Якщо поставили діагноз гіпертонічна хвороба, то ніхто ж не впадає в депресію. Всі розуміють, що треба пити таблеточку і ти будеш себе добре відчувати протягом багатьох днів, місяців, років і так далі".

Втім, про здоров'я дбати потрібно завчасно, додав один із пацієнтів центру онкології Віктор Лихенко.

"Треба своєчасно звертатись до лікарів і слідкувати за своїм здоров'ям, а ми як припече, так і звертаємось. Поїхали з дружиною за кордон — у мене дві дочки живе в Іспанії і так прихватило ще в листопаді".

Нині йому зробили операцію на прямій кишці. Чоловік вже будує плани: хоче поїхати до доньок в Іспанію.

"Був на межі смерті": як черкащани борються з онкологією
Відділ онкохірургії. Суспільне Черкаси

Завідувач організаційно-методичного відділення центру онкології, гематології, трансплантології та паліативної допомоги Ігор Гайдай розповів: попри те, що кількість пацієнтів, яким діагностують онкологічні хвороби, збільшується — нині на обліку центру 48 з половиною тисяч пацієнтів, тривалість їхнього життя зростає.

"Із них майже 35 тисяч, а це 70 відсотків, прожили п'ять років і більше, що свідчить про їх ефективне лікування. І ми вважаємо, що вони одужали, але звісно вони на обліку, щоб не пропустити хворобу".

У 2024 році на Черкащині зареєстрували на 400 пацієнтів з онкозахворюваннями більше, ніж у 2023 році, розповів Ігор Гайдай. Додав: щорічний медичний огляд має бути обов'язковим, аби не пропустити хворобу на ранній стадії.

"Був на межі смерті": як черкащани борються з онкологією
Люди в лікарні. Суспільне Черкаси

Нагадаємо, Всесвітній день боротьби проти раку відзначається щорічно 4 лютого за ініціативою "Міжнародного союзу проти раку" (UICC). Його метою є підвищення обізнаності людей про рак, а також привернення уваги громадськості до його запобігання, виявлення та лікування, за інформацією офіційного сайту Міністерства охорони здоров'я України.

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Підписуйтеся на WhatsApp

Вподобайте наш Instagram

Топ дня
Вибір редакції
На початок