Перейти до основного змісту
"Гукаю, гукаю, не можу докричатися": чому скаржаться на терцентр на Черкащині

"Гукаю, гукаю, не можу докричатися": чому скаржаться на терцентр на Черкащині

Ексклюзивно

У територіальних центрах Черкащини, де проживають одинокі пенсіонери та люди з інвалідністю, немає пандусів та ліфтів. А ще відсутні укриття і є проблеми з харчуванням.

Такі основні порушення фіксують під час перевірок, розповів Суспільному представник уповноваженого з прав людини в Черкаській області Максим Тептюк.

З його слів, за 2024 рік перевірили 10 таких закладів і нині вони мають час, аби виправити недоліки.

Бабуся Вероніки Калабухової через життєві обставини потрапила у Мліївський центр надання соціальних послуг. 13 серпня разом з донькою жінка відвідувала бабусю.

"Ми обоє працюємо з чоловіком. І не було просто можливості за нею доглядати. Одразу там все було добре. Бабушка не жалілася ні на що. Кормили, вона була задоволена. Їх кормили пʼять разів на день. І в принципі до кінця з приводу їжі скарг ніяких не було. Проблеми почалися трішки згодом".

"Не знаю, чи їла і пила": чому скаржаться на терцентр на Черкащині що робити, коли порушують ваші права
Вероніка Калабукова. Суспільне Черкаси

Бабусю, розповіла Вероніка, почала словесно ображати молодша медична сестра. Особливо після того, як бабуся перестала вставати з ліжка.

"Там були санітарки, які були хороші, допомагали, які на перший поклик летіли, допомагали. Це правда, це так воно і є, але оця — одна. Я приїхала до неї, вона каже: я вночі її гукаю, гукаю, не можу докричатися. Вона мені кричить: мені таких грошей тут не платять, щоб я до тебе ще й вночі ставала. І з того моменту я балакала з директрисою з цього приводу. У мене просили вибачення, обіцяли, що все буде добре".

"Не знаю, чи їла і пила": чому скаржаться на терцентр на Черкащині що робити, коли порушують ваші права
Останнє фото з бабусею, зроблене в терцентрі. Суспільне Черкаси

Нічого не змінилося. Тому Вероніка шукала інший центр, та не встигла — 4 січня бабуся померла.

Скаржиться на неналежний догляд за підопічними й колишня фахівчиня з соціальної роботи Мліївського соццентру Людмила Мойсюк. Відповідний пост вона розмістила у фейсбуці.

"Санітарочка, яка щойно прибирала за хворим, мила його, різні там гігієнічні заходи проводила — вона починає розносити їжу. Це взагалі категорично не дозволено. Треба, щоб була цілодобова медична допомога. Її там фактично немає. Іноді приходить лікар — лікар сімейний".

"Гукаю, гукаю, не можу докричатися": чому скаржаться на терцентр на Черкащині
Людмила Мойсюк. Суспільне Черкаси/Ольга Лисенко

Про ці порушення, каже пані Людмила говорила директорці, потім писала скарги.

"Я писала, що не так, давайте вдосконалимо, я не вела агресивну війну, я хотіла допомогти, хотіла добитися, хотіла щось зробити".

Утім не отримавши реакції, додала пані Людмила, зверталася і до уповноваженого з прав людини, і до голови громади та інших установ. За це, каже, її звільнили.

Чому скаржаться на терцентр у Млієві що робити, коли порушують ваші права
Заява Людмили Мойсюк. Суспільне Черкаси

Чому скаржаться на терцентр на Черкащині що робити, коли порушують ваші права
Скарга Людмили Мойсюк. Суспільне Черкаси

"Ніхто ніколи за цих людей не заступився, скільки я писала. Всі завжди на мене пишуть хейт. Що я отака, що я, з їхніх слів, колочу громаду. Що це означає? Це означає, що я хочу добитися розголосу", — додала Людмила Мойсюк.

Мліївський територіальний центр створили у 2018 році за рішенням сільської ради, розповів Суспільному голова громади Василь Микитенко. Саме тут перебувала Ольга Ляшко і працювала Людмила Мойсюк. Директорка закладу Тетяна Супрун усі звинувачення на адресу закладу заперечує. Додала: у ситуації з бабусею Вероніки розбиралася. Молодша медична сестра свої обов’язки виконувала належно.

"Молодші медичні сестри виконують свою роботу на відмінно. Всі ставляться до підопічних з розумінням, з теплотою, ну ми ж розуміємо, що це люди, яким потрібно віддати душу свою. Тому, що вони обездолені".

Зі слів директорки, послуги підопічним, а їх у центрі 25, надають згідно із чинними нормами. І до всіх ставляться як до рідних:

"Сестра медична у нас по штату одна. Ми не маємо права надавати лікувальні послуги. У нас є дільнична амбулаторія і з лікарем загальної практики сімейної медицини укладений договір і він приходить, проводить профілактичні огляди. У разі потреби приїжджає швидка допомога, люди не без медичного нагляду перебувають".

Молодша медична сестра Валентина Скалига у закладі працює з першого дня роботи:

"В елементи догляду входить перестеляння, прибирання біля них. Купати людей потрібно. Потрібно перестеляти постіль їм. Може кому і добре слово сказати. Трохи це життя потрібно прикрашати, щоб воно було якесь цікаве".

Чому скаржаться на терцентр на Черкащині що робити, коли порушують ваші права
Валентина Скалига. Суспільне Черкаси

Нині в центрі 25 підопічних. Їм надають послуги, згідно з чинними нормами. Тому всі звинувачення безпідставні, розповіла директорка центру Тетяна Супрун.

"На тепер ми персоналом забезпечені. Молодші медичні сестри виконують свою роботу на відмінно. Всі ставляться до підопічних з розумінням, з теплотою, ну ми ж розуміємо, що це люди, яким потрібно віддати душу свою. Тому, що вони знедолені. Сестра медична у нас по штату одна. Ми не маємо права надавати лікувальні послуги. У нас є дільнична амбулаторія і з лікарем загальної практики сімейної медицини укладений договір і він приходить, проводить профілактичні огляди. У разі потреби приїжджає швидка допомога".

Чому скаржаться на терцентр у Млієві що робити, коли порушують ваші права
Тетяна Супрун. Суспільне Черкаси

За потреби їх лікують і в районних медзакладах, розповіла 88-річна Ганна Нечипоренко.

"Я оце у Корсуні лежала і в тім році, і оце вже лежала там. Нема в мене рідних. Мого першого чоловіка оце брат. Спасибі, здали мене сюди. Мені тут дуже добре".

Чому скаржаться на терцентр у Млієві
Володимир Ленда. Суспільне Черкаси

Володимир Ленда у центрі три роки. Розповів, що усім задоволений.

"Все добре. Годують нормально", — прокоментував чоловік.

Вісімдесятирічна Євдокія Плахута у закладі перебуває пів року. Приїхала з сусіднього Старосілля.

"Не знаю, чи їла і пила": чому скаржаться на терцентр на Черкащині що робити, коли порушують ваші права
Євдокія Плахута з племінником. Суспільне Черкаси

"Я сама зробила вибір. Тому, що у дітей малі діти, їм багато клопоту. А я всім задоволена. Персонал? Дуже такі лагідні дівчата. «Моя дорогенька», «моя рідненька, ви не туди пішли, осюди йдіть». Ну, розумієте, людське таке тепле відношення до людей".

Племінник пані Євдокії — Павло Лялько пояснив, що багато кого зі стареньких діти не можуть доглядати, оскільки пішли на війну:

"Війна не дає можливість повернутися деяким дітям до своїх батьків. І це — один єдиний притулок, де можна людей розмістити дожити свого віка. От у неї син — він воює. Він на захисті Батьківщини. Я сам два з половиною роки провоював. І діти різні бувають".

"Не знаю, чи їла і пила": люди скаржаться на будинок пристарілих у Млієві
Територіальний центр у Млієві. Суспільне Черкаси

Нині вільних місць у закладі немає. Працювати є над чим, але роблять для підопічних все можливе, розповів голова громади Василь Микитенко:

"Однозначно, у нас те приміщення не зовсім підходить для таких послуг, але ми ж його не будували з самого початку. І станом на сьогодні ми робимо все можливе, щоб там умови були якнайкращі".

"Гукаю, гукаю, не можу докричатися": чому скаржаться на терцентр на Черкащині
Василь Микитенко. Суспільне Черкаси/Ольга Лисенко

Як розповів представник уповноваженого з прав людини у Черкаській області Максим Тептюк, діяльність центрів надання соціальних послуг регламентує Конституція України, Європейська соціальна хартія, Конвенція про права осіб з інвалідністю, а також низка законів, зокрема, про "Соціальні послуги", та постанови Кабміну.

Якщо ви вважаєте, що ваші права порушують, уповноважений радить звертатися до керівника закладу та очільника громади. Якщо це не допомогло — до контролюючих органів.

"Це може бути Національна соціальна сервісна служба України, як відповідний орган виконавчої влади. Також можна звернутися до уповноваженого Верховної ради України з прав людини. Ми виїжджаємо на місце. Маючи дану скаргу і перевіряємо ті обставини, які в ній викладені. Чи відповідають вони дійсності, чи не відповідають. Знову ж таки в межах своєї компетенції".

Чому скаржаться на терцентр у Млієві
Територіальний центр у Млієві. Суспільне Черкаси

Також, розповів уповноважений, разом з колегами можуть відвідати центр з "моніторинговим візитом". Таких на Черкащині, зі слів Максима Тептюка, протягом 2024 року було півтори сотні. 10 з них — безпосередньо до центрів надання соціальних послуг.

Але, як розповів Максим Тептюк, зазвичай все залежить від керівника закладу. Зазвичай порушення, які не потребують фінансових вкладень, оперативно усувають.

" Є фідбек, і є зворотний зв'язок. Це добре. Тому раджу всім керівникам розуміти, що дані заклади в першу чергу там перебувають люди або похилого віку, або з інвалідністю. Люди в складних життєвих обставинах і відноситися до неї також треба відповідно, як до людей в першу чергу", — додав Максим Тептюк.

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Підписуйтеся на WhatsApp

Вподобайте наш Instagram

Топ дня
Вибір редакції
На початок