Депутати хочуть скасувати на 2025 рік щомісячні виплати у розмірі шести тисяч гривень для сімей черкасців, які загинули, зникли безвісти чи потрапили у полон.
Пропонують залишити виплати лише для дітей віком до 18 років, розповіла Суспільному виконувачка обов'язків директорки міського департаменту соцполітики Юлія Ніконенко
З портретом сина на сесію міськради прийшла Лариса Стрілець. Її син Ярослав загинув на війні.
"Мій 21-річний син загинув за Україну, а я тут проходжу круги пекла", — розповіла пані Лариса.
Нині вона на пенсії. Отримує 2700 гривень. Тому розраховує на додаткові шість тисяч, які депутати хочуть в неї "відібрати".
"Він добровольцем пішов. В мене пенсія 2700, я — інвалід другої групи. Хай кожний сина свого відправить і подивиться, чиї сини за кордоном усі сидять".
Не скасовувати виплати просить і мати загиблого черкасця пенсіонерка Євгенія Гончарова.
"Я розраховувала на ці гроші, тому що в мене дитину забрали. Через те, що він строковик, я ні на що не маю права в цій країні. Він загинув він у штабі в Одесі. Через два дні він повинен був бути вже дома. А він загинув в останній свій наряд".
Відповідно до програми підтримки родин військових на 2025-2027 роки, такі щомісячні виплати передбачені лише дітям загиблих, розповіла виконувачка обов'язків директорки міського департаменту соцполітики Юлія Ніконенко. Серед інших статей виплат: допомога на оздоровлення пораненим військовим, харчування їхніх дітей у дитсадках та інше.
"Загальна сума програми 194 мільйони 704 тисячі", — пояснила Юлія Ніконенко.
Як з такої суми не знайти коштів їм на виплати незрозуміло, зазначила дружина безвісти зниклого Валентина Плотнікова. Вона онкохвора, тому змушена "випрошувати" допомогу.
"Ви приходите, можливо, говорите зі своїм чоловіком, а я говорю до його одежі. Я не знаю де він, чи він загинув, чи він в полоні, де йому печінки відбивають. Нас рахують за непотріб. І ви тут нас теж рахуєте за непотріб", — розповіла Валентина Плотнікова.
На сесії зібралися 32 депутати. Одна з них — Юлія Буряк. Її чоловік теж був в полоні, тож вважає, що залишити такі міські стипендії обов'язково потрібно тим, хто не отримує жодних інших виплат.
"Є такі сім'ї, і є такі частини, в яких розслідування проводиться не на користь родини, і така сім'я виплати не отримує. Тому, якщо ми говоримо про стипендії, якщо родина не отримує грошову виплату від держави, потрібно залишити їм ці стипендії", — пояснила Юлія Буряк.
Секретар міськради Юрій Тренкін доручив Департаменту соціальної політики з'ясувати, скільки родин залишаються без державної підтримки:
"12 грудня на сесію нам подати зміни до програми, які включають дані сім'ї, які не отримують виплату від держави".
Опісля програму ухвалили депутати. Як розповів Юрій Тренкін, нині переглядають низку міських програм, адже всі вони були затверджені на початку повномасштабного вторгнення. Тоді бюджет Черкас був більшим. У 2025 році держава "забере" у міста військовий збір та вилучить значну частину коштів самої громади.
"Те фінансування, яке було на початку війни і зараз, то ми недоотримуємо один мільярд 400 мільйонів для місцевої територіальної громади. Це — 330 відсотків всього бюджету міста. Тому ми повинні бути дуже ретельні в своїх програмах і в своїй підтримці".
Юрій Тренкін додав: чи зможе громада профінансувати виплати таким родинам – з'ясують на наступній сесії 12 грудня.