У Чорнобаї на Черкащині пів сотні волонтерок щодня збираються, аби готувати допомогу на передову. Жінки заготовляють сухі обіди та солодкі перекуси, шиють чохли для шоломів і ноші для поранених.
Центр допомоги військовим організували у 2014 році на базі університету третього віку, розповіла Суспільному керівниця закладу Любов Орленко.
"Коли почалося повномасштабне вторгнення, ми повністю припинили навчання і всі, хто ходили в університет третього віку, почали ходити у майстерню", — пригадала вона.
Нині у волонтерському центрі працюють близько пів сотні людей, а необхідні матеріали та продукти дають жителі громади:
"Ми готуємо дуже багато котлет, відбивних, голубці — все домашнє. Дуже смакують і бублики, фаршировані м’ясом. Ріжемо сушу, пастилу. Все це ми готуємо і передаємо".
Щотижня волонтерки відправляють на передову два заповнені буси, зазначила пані Любов.
Подрібнюють печиво та змішують масло зі згущеним молоком для основи — так готують енергетичні цукерки для військових.
"Я колись рахувала калорії, то калорійність такої цукерки перевищує калорійність енергетичних батончиків утричі", — розповіла Любов Орленко.
Знайти ідею для приготування таких цукерок допомогла книга, додала волонтерка Людмила Павлик:
"Там герой книги опинився в лісі і мусив щось їсти. І він робив собі цукерки із лісових яблук і меду".
Рецепт удосконалили:
"Тут і масло, і згущене молоко, і багато фруктів, і дитяче харчування. Це вітаміни. Нам дуже приємно, коли нам із фронту надсилають хоч фотографію, хоч відео із нашими передачами, нашими цукерками".
У одному з приміщень діє швейний цех. Волонтерка Тетяна Степанок розповіла, що з кожним місяцем кількість охочих займатися волонтерством зменшується:
"Ми не встигаємо, нас дуже мало. Хотілося б щоб іще долучилися й молодші, щоб люди прийшли допомогли, аби можна було мінятися. Ось, наприклад, у нас сітка натягнута готова, але ми не встигаємо її плести".
У цьому цеху щодня працюють 15 людей, пояснила волонтерка Любов Тараненко. Вона робить ноші. За два роки виготовила їх понад 500:
"По два метри ріжемо і упоперек шиємо. Стропи пришиваємо і виходять ноші. Ще шиємо подушечки — під шию хлопцям підкладати. Балаклави теж шили і навіть носки".