У Дніпровському мікрорайоні Черкас повітря забруднене формальдегідом, у Південно-Західному — аміаком. Інші показники — в нормі, про це свідчать результати спостережень за листопад 2024 року.
У порівнянні з листопадом 2023 року індекс забруднення повітря підвищився майже вдвічі, розповів Суспільному начальник обласного гідрометцентру Віталій Постригань.
За словами Віталія Постриганя, у листопаді в лабораторії проаналізували 1 317 проб атмосферного повітря з різних мікрорайонів міста:
"Максимальні концентрації всіх контрольованих хімічних сполук не перевищують допустимих значень. Середньомісячні концентрації перевищили гранично допустиму концентрацію лише по аміаку у 1-1,25 раза у Південно-Західному мікрорайоні та по формальдегіду у три рази у Дніпровському мікрорайоні".
Як зазначив метеоролог, жителі Південно-Західного мікрорайону, у порівнянні з іншими мікрорайонами міста, дихали більш брудним повітрям:
"Решта хімічних сполук знаходилися в допустимих межах, проте найбільші середньомісячні концентрації по оксиду вуглецю спостерігалися у Південно-Західному мікрорайоні".
Стосовно попереднього місяця рівень забруднення суттєво не змінився, зазначив Віталій Постригань, однак, порівнюючи з вереснем, – зменшився в 1,7 раза.
Якість атмосферного повітря значною мірою залежить від погодних умов, додав Віталій Постригань:
"У листопаді періодично встановлювався антициклональний характер погоди, при цьому слабкий вітер, туман, температурна інверсія сприяли накопиченню шкідливих домішок. Тому рекомендуємо в такі періоди для прогулянок вибирати місця віддалені від автомагістралей, частіше проводити вихідні за межами міста".
Забруднене повітря може викликати різні проблеми зі здоров'ям, розповів Суспільному лікар відділу епідеміологічного нагляду та профілактики неінфекційних захворювань Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб Микола Черепанов.
"Забруднене атмосферне повітря може впливати на серцево-судинні захворювання, такі як ішемічна хвороба серця та інсульт, а також на респіраторні захворювання — інфекції нижніх дихальних шляхів, хронічну обструктивну хворобу легень, рак трахеї, бронхів і легень. Крім того, в групі ризику — люди з цукровим діабетом другого типу", — зазначив він.
У разі погіршення ситуації зі станом атмосферного повітря фахівець радить:
- зачинити двері та вікна;
- обмежити перебування на вулиці та особливо фізичні навантаження на відкритому повітрі;
- пити багато води;
- якщо є очищувач повітря, то увімкнути його на максимум;
- робити часте вологе прибирання у приміщеннях.