На Черкащині парафіяни не можуть перейти до Православної церкви України. Чому процес сповільнився

На Черкащині парафіяни не можуть перейти до Православної церкви України. Чому процес сповільнився

У селі Бужанка Лисянського району парафіяни місцевої церкви хочуть перейти до Православної церкви України, однак представник церковної громади Олексій Багателі розповів, що посадовці роблять усе, аби в селі залишилася церква Московського патріархату. Як громади можуть перейти до Українського патріархату та чому на Черкащині цей процес затримується розбиралися в етері Українського радіо “Рось”.

Зі слів представника церковної громади Олексія Багателі, місцевий храм Віри, Надії й Любові та матері їхньої Софії в селі Бужанка підпорядковується місцевому священнику. Пан Олексій вважає, що посадовці роблять усе, аби в селі залишилася церква Московського патріархату. Так 15 лютого 2019 року більшість парафіян вирішила, здійснити перехід громади із УПЦ МП до Православної церкви України.

“Це було 15 лютого 2019 року, був празник. Після літургії вирішили робити збори. На зборах було 50 осіб, де і порушили питання переходу від Московського патріархату до Києвської митрополії. Наш піп, перед цим ми з ним говорили, був не проти переходу, але потім сказав, що“ніякої Української церкви немає, є одна Українська церква Московського патріархату, а Томос — незаконний. І запропонував голосувати”, - розповів чоловік.

Зі слів Олексія Багателі, із 50-ти присутніх на зборах в УПЦ МП забажали залишитися дев'ять осіб. Решта, 41 людина, захотіла перейти до ПЦУ. Громада зібрала всі необхідні документи і подала на реєстрацію в Черкаську ОДА. Зі слів пана Олексія, його громада була першою, яка подала всі документи на перехід. Наразі рішення щодо перереєстрації Бужанської громади немає.

Яка процедура переходу церков, що для цього потрібно та скільки триває процес Українському радіо "Рось" розповів релігієзнавець Євген Савісько.

За словами фахівця, це питання складнетим, що є сувора субординація в будь-якій церкві, особливо це стосується УПЦ. І казати про наміри — це одне, а зробити крок до приєднання — це зовсім інше. Є закон України “Про свободу совісті та релігійні організації”, у якому чітко прописано, регламентовано порядок як реєстрації нових громад, так і внесення змін. Зокрема, у минулому році Верховна Рада України ухвалила зміни до цього закону, що полегшують перехід до ПЦУ.

Механізм переходу:

- утворюється релігійна громада;

- громада проводить установчі збори. На них має бути присутніми не менше ніж 10 осіб, громадян України. На цих зборах ухвалюється рішення про утворення релігійної громади. Знаходять приміщення, де буде зареєстровано дану громаду, отримують погодження власника і подають на реєстрацію в структурний підрозділ ОДА;

- до 30-ти днів триває розгляд. Якщо є питання і потрібно винести якісь консультативі висновки, то розгляд може затягнутися до 3-х місяців. Але про це заявника повідомляють письмово (не пізніше ніж 30 днів).

Документи:

- заява за підписом керівника або уповноваженого представника релігійної громади;

- протокол зборів про ухвалення рішення;

- статут або положення. Якщо йдеться про нову громаду, то це новий статут, якщо це зміни — це вже статут у новій редакції;

- згода власника користування приміщенням і юридична адреса для цієї громади.

За словами Євгена Савіська, громади можуть домовитися щодо почергового використання майна церкви. Для цього потрібна згода обох сторін і сприяння влади, насамперед місцевої.

“Якщо одна громада провела богослужіння, потім вільно заходить інша громада, — це ідеальний варіант,” - розповів релігієзнавець.

Євген Савісько вважає: якщо громада хоче переходити, вона може паралельно подавати документи на реєстрацію нової громади і намагатися вносити зміни до статуту старої.

Читайте також: "Містична практика": обласна Рада Християнських церков про черкаську ялинку

За словами завканцелярія Черкаської єпархії УПЦ ПЦУ Сергія Зайка, релігійні громади мають право змінювати свою підлеглість. Це прописано в статті 8-й Закону України “Про свободу совісті та релігійної організації”. Сергій Зайко вважає, що держава має задовольнити рішення громади.

За словами Сергія Зайка, нині в Черкаській єпархії ПЦУ, якою керує Митрополит Черкаський та Чигиринський Іоан існують проблеми з реєстраціями і переходами парафіян та громад, які бажають бути в Православній церкві Україні. Нині таких громад, які виявили бажання перейти до ПЦУ є 11. Офіційно оформили протоколи і заяви та подали їх до Черкаської ОДА чотири громади, по цих громадах зі сторони адміністрації немає реєстрації.

“Громади надали і заяви, і протоколи. Але Черкаська ОДА дає відповіді з причинами, чому не можуть перереєструвати. Коли я ознайомлювався з цими відповідями, то, на мою думку, вони не відповідають вимогам чинного законодавства. ЧОДА посилається на пункт, згідно з яким статутом Московського Патріархату передбачено, що зміни та доповнення до чинного статуту можуть вносити за згодою єпархіального архієрея МП. Тобто громада, якщо має намір перейти, повинна спитати дозволу у свого колишнього архієрея. Апріорі, він не дозволить перехід даної громади і не буде зацікавленим, щоб вона змінила свою підлеглість”, - розповів Сергій Зайко.

Наразі питання переходу залишаються відкритим.

Суспільне готове продовжити обговорення цієї теми. Ті сторони, які хочуть висловити свої позиції, можуть звертатися до редакції Українського радіо “Рось”, в редакцію Суспільного для подальшого обговорення цього питання.

Що відомо

2019 року в селі Бужанка Лисянського району парафіяни місцевої церкви Віри, Надії, Любові та матері їхньої Софії на загальних зборах ухвалили рішення про перехід громади до Православної церкви України. Зі слів члена релігійної громади Бужанки Олексія Багателі, рішення переходу громада ухвалила 15 лютого 2019 року. Однак нині тривають судові засідання щодо перереєстрації громади із Української православної церкви Московського патріархату в Православну церкву України.

На початок