На Черкащині за останні 11 місяців зафіксували 13 випадків жорстокого поводження із тваринами — їх били, викидали у смітник, зв’язували, розстрілювали та труїли.
Справи стосувалися як адміністративних, так і кримінальних порушень, розповіла Суспільному речниця Головного управління Нацполіції в області Зоя Вовк.
Жителька села Геронимівка Аліна Білоніг у лісі знайшла мішок з новонародженими цуценятами. На її думку, цуценят врятувало диво — ніч би вони не пережили. Нині їм два тижні, вони ще не повністю відкрили очі та не можуть самостійно їсти.
"Мене чогось так потягнуло тоді. Був понеділок, я думаю: ну чого б не з’їздити в той ліс по гриби? Я їду і прямо перед поворотом різко тисну по гальмах і думаю — заїду подивлюся, що робиться в тому лісі", — пригадала Аліна.
Грибів не знайшла. Натомість натрапила на мішок.
"Спочатку просто підійшла, не чіпала його, і бачу що він ворушиться. Перша думка — хоч би не дитина. Але, як виявилося, їх там було семеро. Вони ледь пищали, видно що вони були вже такі, замерзлі, добре що їх, мабуть, нещодавно туди принесли, що вони були не холодні. Ніч би вони не пережили", — додала Аліна.
За допомогою тоді звернулася до притулку для тварин:
"Але вони сказали, що, по-перше, у них все переповнено, по-друге, маленьких таких вони не беруть і я просто стояла і плакала, я була в шоці й не знала, як це так взагалі можливо. Якщо так було зроблено, то можливо це і не вперше таке було".
Нині сімома цуценятами опікується самостійно та шукає їм нових господарів.
"Кожні дві-три години плачуть — починають хотіти їсточки. Ну і вночі звісно також встаю, мішаю їм кашку".
Таксу на прізвисько Тіна сім’я з Черкас прихистила тиждень тому, розповіла черкащанка Уляна Турлакова.
"Побачили оголошення, де вона стоїть така красива в рожевій кофтинці і шукає дім. Я подзвонила чоловікові, він був на роботі, і ми вирішили, що вона наша".
Цю собаку цьогоріч у жовтні волонтери знайшли у сміттєвому контейнері. Вона була зв’язана та загорнута у пакет. Жодного шансу самостійно вибратися у неї не було.
"Ми не бачили оголошень, коли її знайшли в смітнику, лікували і тому подібне, я пропустила це. Враховуючи, що в нас вже є одна собака, є якийсь досвід догляду за собакою, ми вирішили, що, мабуть, багато людей не зголосяться її забрати, і ми можемо це зробити".
Про те, що Тіна раніше зазнавала насилля, свідчить її тіло. Втім, звідки на собаці шрами та чому у неї відсутня задня лапа — достеменно невідомо.
"На лапках отут вони вибриті. В неї є шрам величезний на животику, напевно, після операції якоїсь, невідомо якої. Багато власників, ти візуально не можеш навіть і зрозуміти, як ставляться до тварин, поки воно ось так десь не випливе", — додала Уляна.
Знайомлячись із Тіною, найбільше хвилювалася, як вплинуло на собаку її минуле:
"Ми взагалі очікували не на таку люблячу собаку, яка всіх лиже, до всіх дуже лагідна, ми навпаки очікували, що вона, можливо, буде нас боятися, не зможе до нас звикнути. А Тіна навпаки — дозволяє робити із собою все, що завгодно, терпить, можливо, навіть якісь надмірні прояви любові до себе. Вона до всіх чудово ставиться, я б не сказала, що в неї є якісь негативні емоції до людей".
Така поведінка Тіни цілком характерна, пояснила зооволонтерка Яна Тябут:
"Якщо говорити про собак — вони вибачають, господар лупцює, а вона все одно його любить. З котиками то трішки інакше, в собак така психологія".
Нині волонтерка в Черкасах опікується п’ятдесят двома котами. З її слів, кожен із них пережив насилля зі сторони людини:
"Є у нас Біляш, він нього відмовилася його родина, після чотирьох років, як він у них прожив. Ось такий дуже обережний і лякливий Панго — від нас тікає. Панго дуже пощастило, і декілька його сестричкам, що ми їх змогли таки спіймати і забрати. Тому що всю решту їхньої котородини просто отруїли і там не залишилося взагалі тепер його родичів".
Додала: насилля над твариною буває не лише фізичне:
"Для себе я його розділяю на такі дві категорії: це навмисне насилля, це коли ми говоримо про психологічні відхилення у людини, яка, знущаючись з слабшого, намагається якось себе підвищити. І ненавмисне — це ті випадки, коли потрапляють тварини під машину. Були випадки, коли тварина попсувала меблі і її в холоднечу викинули на вулицю. Для мене — це насилля над твариною".
Зі слів Яни, у притулку кожен кіт переживає своє минуле по-різному. Деякі увесь день сидять у сховку, інші — шиплять, відчуваючи загрозу.
"До нас потрапляють тварини, які мають деякі психологічні моменти, чи то стосовно інших тварин, якщо на них нацьковували когось, чи щодо людей. То дуже складно потім відновити ось цю довіру. Тут просто потрібно зрозуміти психологію тварини, на що вона реагує і максимально цього уникати і не робити таких речей".
Додала, що гуманне ставлення до тварин потрібно виховувати змалку.
"Ми починаємо зі шкіл, з дитячих садочків, діткам розповідати, як поводитися з тваринами, хто вони такі, яке їхнє місце в природі і в суспільстві. Якщо говорити про наше місто, то мені здається, що таких випадків стає менше, але знову ж таки, щороку виникає якась ситуація, яка тебе дивує".
У Смілі волонтерка Анастасія Задерновська зафіксувала наслідки жорстокого поводження з твариною. Жінка розповіла, попередні власники недостатньо годували тварину та постійно тримали її на ціпку, внаслідок чого вона мала ознаки фізичного виснаження.
У Черкасах чоловік на дитячому майданчику побив власного собаку різкою.
Як розповіла речниця Головного управління нацполіції в області Зоя Вовк, особу власника вдалося встановити, наразі відкрите кримінальне провадження та тривають слідчі дії. З її слів, із 13 зафіксованих у 2024 році випадків жорстокого поводження із тваринами. З них — дві справи скеровані до суду.
"Також за статтею 154 КУпАП — порушення правил утримання собак та котів, на цей час складені 163 протоколи. Минулого року, було відкрито шість кримінальних проваджень за статтею 299 Кримінального кодексу України, адмінпротоколів складено 215".
Відповідальність за жорстоке поводження з тваринами регулюється статтею 299 Кримінального кодексу України та статтею 89 Кодексу України про адміністративні правопорушення, пояснила юристка благодійної організації Uamimals Аліна Сорока.
"Якщо ми кажемо про статтю 89, то в такому випадку тварина зазнала фізичного болю страждання, однак не отримала тілесних ушкоджень та не була покалічена. Це подається заява, збираються докази, матеріали, покази свідків, складається адміністративний протокол за статтею 89 та направляється до суду".
Зі слів юристки, кримінальна відповідальність настає, коли поводження з твариною призвело до її каліцтва чи загибелі.
"Це вже значно складніше, адже потребується більш доказова база, тому що покарання тяжче. Це має бути проведена судово-ветеринарна експертиза в якій зазначається причина загибелі тварини, мають бути докази допити свідків, фото/відеоматеріали".
У випадку адміністративного порушення передбачається штраф у розмірі від трьох з половиною до п'яти тисяч сто гривень. За кримінальну відповідальність загрожує обмеження волі від одного до трьох років, та позбавлення волі від двох до восьми років з конфіскацією тварини.
"Звісно хотілось би, щоб люди зверталися одразу до поліції, щоб ми вже потім мали якийсь результат їхніх звернень. Є справа, яка вже розглядається майже рік, це по отруєнню собак в Бердичеві. Спочатку не хотіли вносити відомості, по скарзі внесли. Потім не хотіли визнавати потерпілих. Це питання досить актуальне. Ми надавали докази, надавали відеоматеріал, але поки — жодної реакції немає", — розповіла Аліна.
За словами юристки, у 2024 році відкрито 178 кримінальних справ щодо жорстокого поводження з тваринами, це на три справи більше, ніж торік. Із них 32 дійшли до суду, це — 18% від загальної кількості відкритих справ. У попередні два роки цей показник тримався на рівні 24%.